GÜNEŞ MOTEL VAKIASI... ERKEN SEÇİM SÜRECİ...1 - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 11:27

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

GÜNEŞ MOTEL VAKIASI… ERKEN SEÇİM SÜRECİ…1

GÜNEŞ MOTEL VAKIASI… ERKEN SEÇİM SÜRECİ…1
Son Güncelleme :

24 Nisan 2018 - 11:28

 olimpiyat

Geçen hafta bugün, 17 Nisan 2018 Salı günü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında , 26 Ağustos 2018 tarihinde genel seçimlerin yapılmasına dair görüşlerini açıkladıktan sonra, ülkemiz erken-baskın seçim sürecine girdi.

Saray ile yapılan görüşmeden de genel seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılması kararı çıktı ve 20 Nisan 2018 Cuma günü TBMM’de seçime dair önergeler verildi ve kabul edildi.

Merhum Başbakan-Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel’in meşhur sözü akla geliyor ister istemez, ”Siyasette bazen 24 saat bile uzundur …”.

Bir hafta içinde yapılan açıklamalar sonrasında Kasım 2019’da yapılması gereken genel seçimler- Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 24 haziran 2018’de yapılacaktı.

Bugüne kadar siyasi iktidar ve Saray tarafından yapılan açıklamalarda erken seçim istemenin, vatan hainliğiyle özdeş görüldüğü, erken seçimin üçüncü dünya ülkelerinde rastlanan bir durum olduğundan bahsedilmişse de üretmeyen, istihdam olanaklarını sağlayamayan, iç ve dış borçlanma ile faiz lobilerine, IMF’ye teslim olan, özelleştirme adı altında kamu mallarının haraç-mezat elden çıkarıldığı bir dönemde, ekonomik göstergeler işlerin hiç de iyi gitmediğini, ilan edilmemiş bir krizin yaşandığını ortaya koyuyordu, tek başına siyasi iktidar vardı ama gelinen noktada yönetemiyordu artık ve zorunlu olarak baskın-erken seçime gidiyordu siyasi iktidar.

Seçimin baskın ya da erken olmasıyla ilgili olarak şunları söyleyelim.

TBMM’deki sayısal çoğunluk AKP’de ,ayrıca uydusu durumunda, ittifak, yol, kader arkadaşı MHP’nin de açık desteği var. Elbette ülkede OHAL koşullarında seçime gidilmemesi, sandık ve seçim güvenliğini ortadan kaldıran düzenlemeler ile seçime gidilmesinin yanlış olduğu yönündeki itirazlar doğru ve yerindedir.

Sandığa giren oyun ,sağlıklı bir şekilde iradeye yansımasının sağlanması temel bir zorunluluktur. Ancak dünyanın hiçbir yerinde siyasi iktidar ,muhalefete seçimin ne zaman yapılması konusunda soru sormaz ya da mutabakat aramaz. Bu nedenle muhalefet partilerinin her zaman için seçime hazır olmaları gerekir.

Yani Hababam Sınıfındaki gibi .. ” Oturun yerinize, çıkartın kağıtları, yazılı yoklama yapacağım…” sözleri geçerlidir.

Seçim erken de olsa baskın da olsa muhalefet her zaman için hazır olmalıdır, zaten muhalefet partileri de HODRİ MEYDAN..!! sözleriyle, 24 Haziran’a yanıt vermişlerdir.

Siyasette 24 saatin uzun süre olduğunu kanıtlayan olaylardan birisi de 22 Nisan 2018 Pazar günü yaşandı. CHP, son yılların en önemli adımlarından birisini atıyor ve yıllar sonra gündemi belirleyen parti durumuna geliyordu.

CHP’Lİ 15 milletvekili partilerinden istifa ederek, İYİ PARTİ’YE katılıyorlar, İYİ PARTİ TBMM’DE grup kuruyor ve günlerdir devam eden seçime girebilecek mi ? Cumhurbaşkanlığına aday gösterebilecek mi ? tartışmaları son buluyordu.

1946’da çok partili hayata geçen ülke siyasetimizde, 14 Mayıs 1950 seçimleriyle 27 yıllık tek parti iktidarını gönül rahatlığıyla Demokrat Parti’ye bırakma başarısını ve olgunluğunu gösteren CHP, ülkenin içinden geçtiği bu sıkıntılı dönemde örgütlü toplum, çoğulculuk, farklılıkların da kendilerini ifade edip, örgütlenebilip, seçimlerde yarışabilmelerine, demokrasiyi içselleştirebilme adına Saray’ı ve MHP’yi ters köşeye yatıracak şekilde bu özveriyi gösteriyordu.

Yaşanan bu gelişmelere siyasi iktidar ve MHP’den ağır suçlamaları içeren açıklamalar gecikmiyordu. AKP Sözcüsü yaşananların millet iradesine vurulan bir darbe, iradeye saygısızlık olduğunu ve Güneş Motel vakıasının günümüzdeki örneği olarak nitelendiriyordu. Türkiye Sağı’nın vazgeçilmezlerinden birisidir millet iradesi…

Sandıkta beliren iradeyi ve sandıktan birinci parti çıkmayı millet iradesinin tecellisi olarak gören bu anlayış için, sandıkta azınlıkta kalanların görüşleri, onların iradelerinin de önemsendiği, dikkate alındığı, yok sayılmaması önem taşımamaktadır. 15 CHP’li milletvekili İYİ PARTİ’YE geçerek ,millet iradesine darbe vurmuşlar, milli iradeye saygısızlık (!) meselesine gelince ; Seçilmiş ,yurttaşın iradesiyle belediye başkanı olmuş isimleri sulhle, olmadığında zorla, tehditle, ağlayarak, ağlatarak kim istifa ettirdi acaba?

Bu yaşananlar normal miydi ?

Bunlarla millet iradesine darbe vurulmuyor muydu?

Yine sandıktan çıkan iradeyle büyükşehir, il ve ilçe belediyeliklerini kazanan HDP’nin belediye başkanlarını görevden alan, tutuklayan ve belediyeleri kayyuma devreden kimdi acaba?”

Anayasa’ya aykırı olduğunu biliyoruz ancak evet oyu vereceğiz ” denilen dokunulmazlıkların kaldırılması düzenlemesiyle, siyasi iktidar ve Saray’ın yönlendirmeleri, bağımsız (!) ve tarafsız (!) yargımızın katkılarıyla HDP’nin yedi milletvekilinin milletvekilliklerinin düşürülmesi ve dokuz milletvekilinin tutuklanması normal bir gelişmeydi değil mi?

Olurdu bunlar demokrasilerde (!).

TBMM’de ve yerel yönetimlerde millet iradesine darbe vurulmamıştı değil mi?

AKP sözcüsüne , adını anmak istemedikleri, iki ayyaştan biri olarak niteledikleri, rahmet ve saygıyla andığımız İsmet Paşa’nın sözleriyle yanıt verelim…

”HADİ CANIM SENDE….”. Güneş Motele de değinerek yazımızı bitirelim…

(Devam edecek)

YAZININ DEVAMI

GÜNEŞ MOTEL VAKIASI… ERKEN SEÇİM SÜRECİ…2

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan