GÜNEY SEYHAN’DAKİ SELİN NEDENİ İHMAL Mİ?  - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

15 Nisan 2021 - 16:43

GÜNEY SEYHAN’DAKİ SELİN NEDENİ İHMAL Mİ? 

CHP Adana İl Başkanı Av.Emrah Kozay, yetkilileri selin yol açtığı zararları tespit etmek üzere Seyhan ilçesinin güneyindeki ve Ceyhan Nehri’nin çevresindeki mahallelere davet etti

GÜNEY SEYHAN’DAKİ SELİN NEDENİ İHMAL Mİ? 
Son Güncelleme :

20 Ocak 2019 - 12:29

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Av.Emrah Kozay,  aşırı yağışlar nedeniyle sel suları altında kalan Seyhan’ın güney mahallelerindeki yurttaşlarla bir araya geldi.  Binlerce dönüm tarım arazisinin suları altında kaybolduğu güney mahallelerinde, besi çiftliklerindeki birçok hayvan da telef oldu. Bölgedeki mahalle muhtarları, üreticiler ve yurttaşlar sel nedeniyle maddi ve manevi açıdan çok büyük mağduriyet yaşadıklarını dile getirip yardım isterken, Av. Kozay yetkilileri göreve davet etti.

SEYHAN’IN GÜNEYİNİ SEL VURDU

Adana’da yaklaşık iki haftadır aralıksız yağan yağmurdan ötürü Seyhan Nehri yatağında yaşanan taşkın nedeniyle Seyhan’ın güneyindeki Mürseloğlu, Dervişler, Karayusuflu, Koyuncu, Kayışlı, Yalmanlı ve Hadırlı mahallelerini sel vurdu.  Meyvecilik ve besicilik faaliyetlerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği mahallelerde yaşayan yurttaşlar, çaresizlik içinde sel sularının çekilmesini beklerken, yetkililerin yaşanan afete ilgisizliğine tepki gösterdiler.

AV.KOZAY SEL MAĞDURLARINI DİNLEDİ

Selin vurduğu mahallelere tek tek gidip yaşanan afeti yerinde tespit eden CHP Adana İl Başkanı Av. Emrah Kozay, muhtarları, sel bölgesinde yaşayan köylüleri ve çiftçileri dinledi.  Selzede yurttaşlar tüm meteorolojik uyarılara karşın, sel baskınının önlenmesine yönelik olarak, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin ve Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nün gerekli önlemleri almadığı iddiasında bulundular.

MAĞDURLAR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE VE DSİ’YE TEPKİ GÖSTERDİ

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına devam edilen Devlet Bahçeli Köprüsü inşaatı nedeniyle nehir yatağının kapatıldığını dile getiren sel mağdurları, nehir yatağının geç açılmasının selin meydana gelmesinde önemli bir etken olduğunu savundular.  Devlet Su İşleri 6.Bölge Müdürlüğü’nün de aşırı yağış ve sel uyarılarına rağmen gerekli önlemleri almakta geciktiğini ileri süren sel mağdurları, tarım arazisi oluşturmak ve bina inşa etmek için nehir yatağında yapılan dolguların da selin meydana gelmesinde önemli bir etken olduğunu iddia ettiler.

“AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ”

Hem bu bölgenin hem de Ceyhan Nehri çevresinde selin vurduğu yerlerin afet bölgesi olarak ilan edilmesi ve bu bölgelerde mağdur olan üreticilerle, halkın zararlarının devlet tarafından karşılanması gerektiğini bildiren Av. Kozay, yetkileri yaşanan afetin sonuçlarını görmek üzere Mürseloğlu, Dervişler, Karayusuflu, Koyuncu, Kayışlı, Yalmanlı ve Hadırlı mahalleleri ile yine selin vurduğu Ceyhan Nehri çevresindeki mahallelere davet etti.

“AFET SENARYOLARI HAZIRLANIP ÖNLEMLER ALINMALI”

“Doğanın boşaltım sistemi” olarak adlandırılan dere yataklarının kapatılıp imara açılması, daha önce kentin içme suyu ihtiyacının karşılandığı su kuyularının kapatılması ve bilinçsiz bir şekilde nehir yatağında gerçekleştirilen dolguların selin önemli nedenleri olduğuna işaret eden Av. Kozay, iklim koşullarının değiştiği gerçeğinden hareketle, geleceğe yönelik olarak afet senaryolarının hazırlanması gerektiğini ifade etti. 

“NEHİR YATAĞI DERİNLEŞTİRİLMELİ”

Afet senaryoları doğrultusunda meydana gelebilecek doğal afetlere karşı her önlemin ivedi olarak alınmasının yaşamsal öneme sahip olduğunu vurgulayan Av. Kozay, “Seyhan nehri yatağının taşıyabileceği su kapasitesinin yeterli olmadığı selle birlikte ortaya çıktı. Bu kapasitenin artırılmasına yönelik olarak nehir ve dere yataklarının derinleştirilmesi, hatta nehir suyunu tutan regülatör köprünün yağışlı dönemlerde pasif hale getirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl kadinadestek
twittan