Hak ihlalleri artarak sürüyor - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

8 Mayıs 2021 - 08:07

Hak ihlalleri artarak sürüyor

Hak ihlalleri artarak sürüyor
Son Güncelleme :

07 Aralık 2015 - 11:38

Adana Barosu Başkanı Av. Çıtırık : ” İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 67. Yıldönümünde Dünya’da ve ülkemizde hak ihlalleri artarak devam etmektedir” dedi.

Adana Baro Başkanı Av.Mengücek Gazi Çıtırık, İnsan Hakları Haftası kapsamında Adana Barosu’nun etkinlikleri hakkında kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Adana Baro Başkanlığı olarak ülkemizde ve dünyada yaşanan hak ihlalleri karşısında yapılan, basın açıklamaları, cübbeli yürüyüşler, yargıya yapılan başvurular ile tavır ve duruş sergilediklerini ve sergilemeye de devam edeceklerini ifade etti.

Av. Çıtırık, “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabul edilişinin 67.yıldönümünde Dünya’da ve ülkemizde hak ihlalleri artarak devam etmektedir. İhlaller sonrasında insanlarda özgürlük mü ? güvenlik mi ? İkilemi yaratılmıştır.Bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması hususunda en önemli adımlardan birisi de 10 Aralık 1948’de BM Genel Kurulunda kabul edilen Insan Hakları Evrensel Beyannamesidir” diye konuştu.

İhlaller sonrasında insanlarda özgürlük mü ? güvenlik mi ? İkilemi yaratıldığına vurgu yapan Av. Çıtırık, “Bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması hususunda en önemli adımlardan birisi de 10 Aralık 1948’de BM Genel Kurulunda kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesidir. İnsanların özgür, onur ve haklar yönünden eşit olduğu, sadece insan olması nedeniyle bu haklara sahip olduğu unutulmamalıdır. Bölgesel savaşlar, bölgesel eşitsizlikler devam etmektedir. Açlık, yoksulluk, sağlıklı içme suyuna erişim, göç ve iltica sorunları tüm insanlığın sorununa dönüşmüş ve çözüm beklerken, dünya egemenleri ve varsılları için bu sorunlar bir anlam ifade etmemektedir” dedi

BARO’NUN ETKİNLİKLERİ

Av. Çıtırık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Baromuz 7-10 Aralık 2015 tarihleri arasında insan hakları konulu karikatür sergisi, kısa film gösterimleri, tiyatro, basın açıklamaları  ve konferanslar ile farkındalığı arttırmak yönünde önemli etkinliklere ev sahipliği yapacaktır. Ayrıca Insan Hakları Komisyonumuzca hazırlanan, ” Takım Elbiseli Don Kişotlar ” isimli dergi ile ülkemizdeki ve Dünya’daki hak ihlallerine dikkat çekilmiştir. Adana Baro Başkanlığı; olarak bu etkinliklerimizi, yaşamını ülkemizin demokrasi, hukuk devleti, barış ve kardeşlik sorununa adamış, elim ve vahim bir saldırıda katledilen, meslektaşımız,Diyarbakır Barosu Başkanı’mız Av.Tahir Elçi’ye adadığımızı ve sorumluların yargı önünde hesap vermeleri için mücadelemizi devam ettireceğimizi saygıyla kamuoyuna sunarım.”

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan