HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN SAVUNUCUSU OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 09:42

HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN SAVUNUCUSU OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük’ün, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasına çok sayıda avukat ve önceki dönem baro başkanları katıldılar.

HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN SAVUNUCUSU OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Son Güncelleme :

06 Nisan 2018 - 2:22

 olimpiyat

Adliye içerisindeki Mahmut Esat Bozkurt Salonu’nda gerçekleşen basın açıklamasında ülke gündemi, mesleki sorunlar ve çözüm önerileri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, konuşmasına tüm katılımcıları şahsı ve Adana Barosu Yönetim Kurulu adına saygıyla ve sevgiyle selamlayarak başladı.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, avukatların yaşadığı sorunlara değindi

Meslektaşlarının gününü kutlayan Adana Baro Başkanı  Av.Veli Küçük, yargı bağımsızlığının ayaklar altına alındığını ve yargının siyasi iktidarın kadrolaşma mantığıyla yargıyı dizayn ettiğini anlattı.

‘AVUKATLAR HAK VE ADALET ARAYIŞININ TEMSİLCİSİDİR”

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, şöyle devam etti; “Adana Barosu Cumhuriyet ile yaşıt bir barodur. Bu süreç içerisinde haksızlıklara karşı hep mağdurun yanında yer almış bir mesleğin mensupları olarak, tüm toplumsal muhalefet odaklarının susturulmaya çalışıldığı bu zor süreçte, bizlere umut bağlayan milyonlarca yurttaşımızın yanında hukuk dışı uygulamalara karşı, bireyin ve toplumun hak ve özgürlüklerinin kararlı savunucuları olduk ve olmaya da devam edeceğiz.”

Baro Başkanı Av. Küçük, “Her zaman ifade ettiğimiz gibi, avukatlar; hak arama özgürlüğünün, savunma hakkının ve hukuk devletinin en temel güvencesidir. Toplumun bir arada yaşamasını sağlayan en temel değer adalet ise, adaletin temel unsuru da avukat ve avukatlık mesleğidir.   Biz avukatlar, bireylerin hak ve adalet sorununu, mesleğimizin temel sorunlarından, toplumun demokrasi ve özgürlük sorununu ise avukatın özgürlüğünden ayrı düşünmüyoruz” diye ifade etti.

OHAL sürecinde bağımsız savunmanın kısıtlandığını ifade eden Av. Küçük,  OHAL döneminde  şimdiye kadar 570 avukatın tutuklandığını ve  bin 480 avukat hakkında da soruşturma açıldığını hatırlattı. Av. Küçük, “Bu dönemde Avukatlar, her gün yeni bir hak ihlali ve mesleğe dönük saldırılarla karşı karşıya kalmaktadırlar” dedi

Av. Küçük, “Ülkemizde yargıya olan güven duygusu ne yazık ki çok gerilere düşmüştür. Yurttaşımız yargıya güvenmiyor. Hukuksal yola müracaat ettiği zaman sağlıklı, hukuksal, adil sonuçlar alacağına inanmamaktadır. 5 Nisan bu sorunları paylaşmamız gereken bir gündür.” dedi.

Adana Baro Başkanı Av. Veli  Küçük, “Hukukun üstünlüğü, devlet karşısında güçlü birey anlayışının hakim kılınması, basın, ifade ve düşünce özgürlüğü sağlanmalı, temel hak ve özgürlükler yaşama geçirilmelidir. Ülkemizin bir an evvel olağan günlere döneceğine olan inancımla, aydınlık ve güzel günler umut ediyoruz . Tüm meslektaşlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü kutlarım. ”  diyerek sözlerini tamamladı.

AVUKATLAR GÜNÜNDE MESLEK YEMİNİ EDEREK RUHSAT ALDILAR

Adana Barosunda staj dönemini başarıyla tamamlayan Bilge Sultan Hal, Nazlıcan Şahinalp, Mehmet Can Kurt, Meryem Tugçe Toklu, Zeyneb Zehra Pürçüklü, Abdullah Güler Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonunda geniş katılımlı düzenlenen törenle meslek yemini ederek, cübbe giydiler.

 

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan