Hastalar sıra, uzmanlar atama bekliyor! - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

26 Şubat 2021 - 07:02

Hastalar sıra, uzmanlar atama bekliyor!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi 30 bini aşkın atanamayan fizik tedavi teknikeri olduğunu vurgulayarak, “Fizik tedavi hastaları aylarca sıra bekliyor, fizik tedavi uzmanları ise atanamıyor. Mağdur yine vatandaş oluyor” dedi.

Hastalar sıra, uzmanlar atama bekliyor!
Son Güncelleme :

17 Şubat 2021 - 13:55

 sayfadalogoil

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi her yıl 6 bin mezun veren fizik tedavi teknikerlerinin atanamama sorunlarını Meclis gündemine taşıyarak, “Ülkemizdeki fizik tedavi ihtiyacı olan hasta sayısı düşünüldüğünde hastanelerimizde kaç Fizik Tedavi Teknikerleri eksiği vardır?” diye sordu.

CHP’li Akkuş İlgezdi, ülkemizde 92 üniversiteden mezun 30 bini aşkın fizik tedavi teknikerinin atama beklediğini ifade ederek, “2020 senesinde açılan kadro sayısı sadece 189. Tüm sağlıkçı atamalarının içerisinde bu oran binde 7. Mezun sayısına göre atama sayısının azlığı nedeniyle Sağlık Teknikerleri arasında KPSS en yüksek kapanan bölüm Fizik Tedavi Teknikerleri” açıklamasında bulundu.

Hastaların fizik tedavi uzmanı olmadığı için aylar sonraya randevu alabildiğine dikkat çeken Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Devlet hastanelerinde yeterince fizik tedavi teknikeri olmadığı için fizik tedavi hastalarına 2-3 ay sonraya sıra veriliyor. Tedavilerini fizik tedavi konusunda eğitim almamış personel yapıyor. Fizik tedavi teknikerleri ise atanamıyor. Mağdur yine vatandaş oluyor” diye konuştu.

FTR hizmetinin taşeronlaştırılmasına da tepki gösteren Akkuş İlgezdi, “Şehir hastanelerinde FTR hizmeti taşeronlaştırıldı. Bu alanlarda işin ehli olmayan kişiler çalıştırılmakta, Fizik Tedavi Teknikerleri istihdam edilmemektedir” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi,

“- Fizik Tedavi Teknikerlerinin istihdamı konusunda bakanlık olarak nasıl bir çalışma yapılmaktadır?

– Fizik Tedavi eğitimi almayan diğer sağlık personelinin bu mesleği yapması yerine konusunda uzman Fizik Tedavi Teknikerlerinin bu alanda istihdam edilmesi planlanmakta mıdır?

– FTR hizmetinin taşerona devredildiği hastanelerde Fizik Tedavi Teknikerlerinin çalışmasının zorunlu hale getirecek bir düzenleme yapılacak mıdır?

– Fizik Tedavi Teknikeri eksiği nedeniyle hastaların mağduriyetleri artmaktadır. 6 ay sıra bekleyen hastalar mevcuttur. Ülkemizdeki fizik tedavi ihtiyacı olan hasta sayısı düşünüldüğünde hastanelerimizde kaç Fizik Tedavi Teknikerleri eksiği vardır?

– 2021 yılı itibari ile kaç Fizik Tedavi Teknikerleri bakanlığınız bünyesinde görev almaktadır?” diye sordu.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan