Hastanelerde ‘konsey’ uygulaması - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

14 Mayıs 2021 - 00:56

Hastanelerde ‘konsey’ uygulaması

Hastanelerde ‘konsey’ uygulaması
Son Güncelleme :

07 Aralık 2015 - 14:30

Son dönemlerde, birden fazla branşı ilgilendiren hastalıklarda ”konsey” uygulaması hastalıkların tedavisinde başarı ivmesini yükseltiyor.Örneğin,  tümörler ya da tiroid hastalıkları gibi birden fazla dalda hekime ihtiyaç duyan vakalarda kurulan konseylerle,  hastalıklarla ilgilenen tüm dallardaki uzmanlar bir araya gelip, doğru tedavi aşamalarını ve tedavi sonrası süreci inceleyip en sağlıklı kararları alıyorlar.

Genellikle Eğitim  Hastanelerinde oluşturulan  konseyler,  Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde onkoloji ve tümör vakalarında  toplanıyorlar.

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda, Kas-İskelet Sistemi Tümör Konseyinin, ilkini gerçekleştirdiği Eğitim Sempozyumu,  Adana Kamu Hastaneler Birligi Genel Sekreteri Prof.Dr.Osman Kürsat Arıkan’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

Sempozyumda, konusunda uzman bilim insanları tarafından iskelet sistemi malign tümörlerinde radyolojik değerlendirmeler, nükleer tıp yöntemleri, kanserli hastaların psikoterapisi immun sisteme etkileri ve çeşitli girişimsel yöntemler ele alındı.

kamIMG_5274

Konseylerle, tadavilerdeki başarı oranı yükseliyor…
Konferansın açılış konuşmasını yapan Genel Sekreter  Prof.Dr.Osman Kürsat Arıkan‘’ Konseydeki uzmanlar, vakayı her açıdan mercek altına alıyorlar, hastalar kendini daha fazla güvende hissediyor ve zamandan kazanıyorlar. Ayrıca hastalar doktor doktor dolaşmaktan kurtularak, tadavilerindeki başarı oranı yükseliyor. Değerli bilim insanlarının  bir araya geldiği bu toplantılar, bilgileri güncellemek ve farkındalık yaratmak açısından çok yararlıdır, Genel Sekreterlik olarak, hastanelerimizde bu konseylerin sayısını arttırmayı hedefliyor ve arkadaşlarımızı destekliyoruz’’dedi.
Ayrıca, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bilimsel yayın analizinide değerlendiren Arıkan”deneyimlerimiz ve kaliteli insan gücümüzle hastane eğiticileri olarak bilimsel yayınlarımız artış göstermiştir. Örneğin, 2014  yılı eğitici hekim başına düşen bilimsel yayın sayısı, 2012 yılına göre  2 kat fazladır. Artık, Adanada kamu hastaneleri olarak, büyük ve köklü eğitim hastaneleriyle yarışacak düzeye gelmiş durumdayız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”dedi.

Kanser hastaları için optimal tedavi kararları…
Kas-İskelet Sistemi Tümör Konseyi Başkanı Prof.Dr.Ahmet Kapukaya ise ‘’Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde multidisipliner bir tümör konseyi kurulmuştur.

Genel tümör konseyinin altında, santral sinir sistemi tümörleri konseyi, adölesan tümörleri konseyi ve kas-iskelet sistemi tümörleri konseyleri oluşturulmuştur. Konseyde bulunan hekimler her salı toplanarak,ilgili kliniklerin eğitim görevlilerininde katıldığı akademik tartışma platformunda fikir alış-verişi yapmakta ve kanser hastaları için optimal tedavi kararları alınmaktadır.

Bugün, kas-iskelet sistemi tümörleri konseyi organizasyonuyla, ilerleme ve tecrübelerimizi tüm bilimsel çevrelerle paylaşmak üzere bu sempozyumu düzenledik. Eğitim sempozyumlarımız bundan sonrada devam edecektir’’ dedi.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  ramazanzeydan  ramazangamze  ramazanvahap  ramazanlutfu  ramazanorhan  ramazanburhan  ramazanilhami  ramazankadin  ramazanremzi  chpemek
twittan facetan