Hemzeminler ölüm geçidi oldu - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

21 Ekim 2021 - 10:55

Hemzeminler ölüm geçidi oldu

Hemzeminler ölüm geçidi oldu
Son Güncelleme :

22 Eylül 2021 - 14:27

Hemzemin geçitlerde kaza oranı, pandemiye rağmen geçen seneye göre yüzde 37’den yüzde 56’ye çıktı. CHP Vekili Aygun, bu konuda Araştırma Önergesi vererek, önlem alınmasını istedi

CHP Tekirdağ Vekili Dr. İlhami Özcan Aygun, bizzat Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Raporunu inceleyerek, son iki yılda hemzemin geçitlerde kaza oranının büyük oranda arttığını ortaya koydu.  2019 yılında demiryollarındaki 33 ciddi kazadan 12’sinin hemzemin geçitlerde (yüzde 37’si)  meydana geldiğini belirten Aygun, “2020 yılında Kovid19 pandemisi nedeniyle yolcu treni seferlerindeki azalmaya bağlı olarak için kaza sayısı düşmüştür. Ancak hemzemin geçitlerde meydana gelen kaza oranı pandemiye rağmen artmıştır. 2020 yılında 16 ciddi demiryolu kazasından 9’u hemzemin geçitlerde gerçekleşmiştir. Yani 2020 yılında demiryolunda gerçekleşen kazaların yüzde 56’sı hemzemin geçitlerde yaşanmıştır. 2020 yılında 21 vatandaşımız yaşamını yitirmiştir” dedi.

 Aygun, hemzemin geçitlerde kaza yaşanmaması için TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. 2019 yılında demiryolu kazalarının yüzde 37’sinin hemzemin geçitlerde meydana gelirken, 2020 yılında bu oranın yüzde 56’ye çıktığına dikkat çeken Aygun,  “Tekirdağ Çerkezköy’de 4 Eylül 2021 tarihinde hemzemin geçitte yük treni ile servis minibüsünün çarpışması sonucunda çok sayıda vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Birçok vatandaşımız da ağır yaralanmıştır. Hemzemin geçitlerde oluşan maddi hasarlı, ölümlü ve yaralanmalı kazalar, demiryolundaki genel kazalar içinde en üst sırada yer almaktadır” diye konuştu.

 PANDEMİYE BAĞLI SEFERLER AZALDI AMA KAZA ORANI DÜŞMEDİ

Kazaların önlenmesi için çıkarılan “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler Ve Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin” uygulanmadığına vurgu yapan Aygun,  “Çok sayıda hemzemin geçidinde bu yönetmeliğe uyulmadığı görülmektedir” dedi.

Aygun, hemzemin geçitlerde alt/üst geçitlerin inşa edilmesi, hemzemin geçitleri arası mesafe, kaplama, aydınlatma, drenaj ve işaretlemeler ile kontrol sistemlerinin tüm boyutlarıyla gözden geçirilerek, gerekli önlemlerin alınması için TBMM’de Araştırma Komisyonu gerektiğini kaydetti.

Mevcut yönetmeliklere uyulması için etkin kontrol mekanizması getirilmesi gerektiğini anlatan Aygun,  “Büyük acılar doğuran yeni can kayıplarının yaşanmaması; hemzemin geçitlerdeki tüm eksikliklerin incelenmesi ve kazaları önleyecek etkin önlemlerin alınması elzemdir” uyarısını yaptı.

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin twittan  boslukicin facetan  boslukicin  asizeydan  boslukicin
 darulsafakailan  boslukicin  darulsafakailan