‘HEP AYNI MODEL' - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 01:10

Siyasi İletişim Uzmanı Çukurova Üniversitesi işletme ( Ekonomi ), Ankara Üniversitesi ( Siyasi iletişim uzmanlığı ) mezunu. Siyasi danışman olarak çalışıyor

Bünyamin KIRAÇ

‘HEP AYNI MODEL’

‘HEP AYNI MODEL’
Son Güncelleme :

09 Nisan 2018 - 20:06

 olimpiyat

Yıllardan beri Sol’un Örgütlenme Modeli tartışılır, bir türlü rota bulamaz oysaki örgütlenme modeli bellidir ama o model bugünkü siyasetçiye uygun değil / veya işlerine gelmiyordur.

MODEL: ( aramadan olmaz )  HAK / HUKUK / ADALET / SORGULA !..

Siyaset yalan-dolan kandırmaca olarak görülür. Siyasetle uğraşanları hepsini aynı kefeye koyup birbirlerine bağlıyorlar ve genelde siyasetçilerin yalanı sevdiği, bu sayede birçok oy kazandıkları söylenir. Kusura bakmayın suç, o zaman yalan söyleyen siyasetçilerde değil, ona oy veren sizlerdedir. Hem siyasetçilerin yalan söyleyerek oy devşirdiğini söylüyorsunuz hem de o oy alsın diye her şeyi göze alıyorsunuz. Onun için bu söyleyeceklerime kulak verin, bundan sonra oy verirken ön yargılarınızı yıkın, siyasetçinin iyi olup olmadığına bakın ve gerçekten sizin için neler yapmak istediğini göz önüne alın ona göre tercihlerinizi yapın sizin yaptığınız yanlış tercih toplumun genelini ilgilendiriyor buna fırsat vermeyin.

Seçmen olarak…

‘’GENEL HAKLARINI MİLLETVEKİLLERİNE SOR’’

‘’YEREL HAKLARINI BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNDE SOR’’

‘’GENEL VE YEREL ÖRGÜTLERE İSE ÖRGÜTLENME MODELİNİ SOR VE SORGULA SENİN HAKKINDIR İKTİDAR OLMAK’’

Siyasetteki en büyük problem, kişilerin siyasetçinin vatandaşa karşı görevlerini bilmemesi bilse kendisini yönetecek temsilcileri daha kolay seçer aynı zamanda yeri gelince sorgulayan / savunan bir kişilik olur.Bu günkü Siyasetçi sürekli eski modeller üzerinde giderek yaptıklarını kabul ettirmeyi çalışıyorlar oysaki siyasetinin size gerekli kısmı yaşadığım alandaki haklarınız. /  Vatandaş olarak bu haklarınızı aldıktan sonra daha net fikirlere sahip olabilirsiniz. Günümüzde siyasetçi sizi değil de kendini bir yerlere getirme çabası içerisinde bu yüzden  bir çok siyasetçi ” KADROLU DURUMA DÜŞMÜŞ” oysaki yeni kadro yaratmak lazım değimli bu vatandaş olarak senin elinde.

Bakınız:

Ülkemizin eğitim durumu, sosyo-ekonomik yapısı malum. Kentli-köylü, batılı-doğulu ayrımları çok derin. Dünya Güven Araştırmasına göre, dünyada vatandaşlarının birbirine en az güvendiği ülkeler arasındayız vatandaş neden bir birine olan güvenini kaybetti? biraz düşünelim,

Bana sorarsanız: YOKSULLUK ve  HEP AYNICILIK”

Seçim sonuçlarına bakıldığında, “tehlikenin farkında mısınız” yaklaşımının ikna etmediği ortada. Yolsuzluk iddiaları da anlamlı bir tepki yaratmamış. “Halkı aydınlatmak” ve AK Parti tabanını ikna etmek isteyenlerin öncelikle, düşük gelir ve eğitim gruplarını yakından tanıması gerekiyor. “Anlamıyorlar, cahiller, bir kilo una oylarını satıyorlar” demek işe yaramıyor. Bazı seçmenler, “göbeğini kaşıyan adam” türü ironik eleştiriler karşısında hakarete uğradığını hissediyor ve bir tür intikam duygusuyla sandığa gidiyor buna karşılık Muhalefet, seçim öncesi “eleştiri” nasıl yapılır konusuna odaklansa çok faydasını görebilir.

Ayrıca parti okulları örgütlü büyümeye katkı gösterebilir / ama bugünkü yapılanlarla değil.

Parti okulları seçmenlerin Partimizle bağını kuvvetlendirmek için kurulmuştur, ne yapmalı? siyasete yönelik toplumsal ilgiyi artırmak seçmeni bilinçli bir düzeye çıkarıp sandıklara karşı güven aşılamalı.

Örgütlerin seçilmişlerinden ziyade ( siyaset ve vatandaş nasıl örgütlenir noktasında hiç bir şey bilmiyorsa onun yönetici olması kabul edilemez bir hatadır.)  Bu okulların halka açılıp vatandaşlık bilincini daha anlayacağı dilden vatandaşa anlatmalı.

Bu etkin ve güncel eğitimleri vermek için demokratik örgütlerde yardım alınmalı konunun uzmanların ile bu eğitim verilmeli.

Bu okullarda siyasetçiler, siyasete yaklaşımı ve siyaset yaparken bilimselliğin ne olduğunu çok iyi bilmeliler

Bilimsel siyasetin önünü açmak nitelikli ve özellikli eğitimlerden geçer bu eğitimler yapıldığı takdirde daha farklı bir seçmen kitlesi oluşacaktır aynı zamanda demokratik örgütlerde sürece dâhil olacaklardır.

Son söz: Bir oy tüfeğe benzer, işlevselliği kullanıcının karakterine bağlıdır.

Saygılarımla

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan