HUKUK DEVLETİNİ VE DEMOKRASİYİ HER DAİM SAVUNACAĞIZ - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

27 Şubat 2021 - 12:01

HUKUK DEVLETİNİ VE DEMOKRASİYİ HER DAİM SAVUNACAĞIZ

HUKUK DEVLETİNİ VE DEMOKRASİYİ HER DAİM SAVUNACAĞIZ
Son Güncelleme :

03 Eylül 2018 - 21:30

 sayfadalogoil

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Adli Yıl açılışı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında toplumsal, hukuki, yargısal ve mesleki sorunlara ilişkin görüş, düşünce ve taleplerini dile getirdi. Küçük, Ülkemizde ve Dünyada insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygı sağlanamadığı gibi, Türkiye’de toplumun hak ve adalet sorununun da bütün ağırlığıyla varlığını sürdürdüğüne dikkat çekti.

Av. Küçük, “2018-2019 Yeni Adli Yılımızın tüm meslektaşlarımıza, Yargı camiasına hayırlı  ve uğurlu olmasını diliyorum.

Baromuzun 30. olağan genel kurulunu 6-7 Ekim veya 13-14 Ekimde yapacağız. Genel kurulumuzun da aynı şekilde başta meslektaşlarımıza, baromuza ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diler, bu dönem içerisinde baromuzun her kademesinde görev almış olan tüm meslektaşlarıma, baro personelimize de ayrı ayrı şükranlarımı sunarım.

Demokratik, Laik ve Sosyal Bir Hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin ve onun izinde olan Baro Başkanlığımızın çalışmalarında yeniden buluşmak dileği ile sevgiler ve saygılar sunarım.” diyerek sözlerine başladı.

“YARGI BAĞIMSIZLIĞININ YAŞAMA GEÇTİĞİ BİR ADLİ YIL OLMASINI DİLİYORUM”

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Uzun bir yaz döneminden sonra 43 gün süren uzun bir aradan sonra yine bir aradayız. Birbirimizi özlediğimiz ortada. Adana’nın nemli sıcak günleri henüz sonlanmadı ama bizler yargının kurucu unsuru olan avukatlar ve tüm yargı camiası yeni adli yıla hazır vaziyette. Bugün itibari ile çalışmaya başlayacağız. Öncelikle hukuk devleti ve adalet kavramı ile yargı bağımsızlığının yaşama geçtiği bir adli yıl olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yargının yurttaşların güvenini sarsacak kararlar vermemesi gerektiğini vurgulayan Av. Küçük,  şunları söyledi:

“Son dönemde yaşanan olaylar umutlarımızı kırmakta ise de yinede gelecek aydınlık günlere umutla bakmak zorundayız.

Bugün adli yıl açılışı Ankara’da Cumhurbaşkanının ev sahipliğinde yapılmakta. 16 Nisan Referandumu’ndan sonra ülkemizin içerisinden geçtiği olumsuz süreç parlementer demokrasi adına yaşadığımız olumsuz süreç, tek adam iktidarının tüm unsurlarını yaşadığımız dönemde ne yazık ki yargının bağımsızlığını, yargının tarafsızlığını zedeleyen, olumsuz bakış açısını ortaya koyan bir uygulamadır. Yargının adli yıl açılışını Cumhuriyet’in kurulduğu tarihten buyana yine kendi ev sahipliğinde ve kendi mekanlarında yapması yargı bağımsızlığının şekli anlamda da, içerik anlamında da en önemli unsurlarından biri olacaktır. Son yıllarda hakim savcı kuralarının Cumhurbaşkanlığı külliyesinde çekildiği, hakim savcı adaylarının, hakimlerin, savcıların yürütmenin başı konumundaki Cumhurbaşkanı’nı ayakta karşılayarak, hatta elleri patlayana kadar da alkışlayarak karşılaması Yürütme makamına, Cumhurbaşkanlığı makamına saygının ötesinde çok daha farklı anlamlar ifade etmektedir. Bu negatif görüntü ABD ve AB’nin yargımıza ön yargıyla bakılmasını, tereddütlerle bakılmasını sağlamıştır. En son yaşadığımız Rahip Brunson olayında yargı üzerinden Türkiye’ye bir dayatmada bulunmakta ve bu dayatmaya da siyasi iktidar, yetki ve sorumluluk noktasındaki kişiler, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere ne yazık ki bahsettiğim uygulamalara sebebiyet vermiştir. Yargı bağımsızlığını sağlamak ülkede hukuk devleti kavramının, demokrasi kavramının ilk ve başlangıç kavramıdır. Mutlak suretle yürütmenin bu algıyı ortadan kaldırmasını ve bu tablonun değiştirilmesini bir hukuk kurumu olarak avukatların teşkilatı olarak ifade etmeyi bir borç biliyorum. Tabi bu olay Rahip Brunson davası onun serbest bırakılması gibi gündemin sıcak olayının devamında Almanya Dışişleri Bakanı Türkiye’de tutuklu bulunan 8 yurttaşının Türkiye’de serbest bırakılmaması halinde Avrupa Birliği görüşmelerinin yapılmayacağına dair söylemlerde bulunması aynı algının sonucudur.”

YARGIYA GÜVEN YÜZDE 80’LERE GERİLEDİ

Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimizin 95. Yılını doldurduğunu anlatan Av. Küçük; “Dışarıdan bu şekilde oluşan olumsuz algıların yanında yurttaşımızın da adalete ve yargıya güvensizliğinin yüzde 80’ lere varan oranlara ulaşmış olmadı ayrıca üzüntü vericidir. Ülkemiz hak ve özgürlükler bakımından çok büyük sıkıntılar yaşamaktadır. 23 yıldır yapılan Cumartesi annelerinin 700. eylemlerine kolluk kuvvetleri müdahalesi sert, ölçüsüz ve orantısızdır. Cumartesi annelerine yapılan müdehalelerde yaşları 70-80 olan annelerin görüntülerini eminim izlemişsinizdir, yürekleriniz sızlamıştır.” dedi.

Halkın Hukuk Bürosu ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 17’si tutuklu 20 avukat meslektaşının 363 gün sonra; 10 Eylül Pazartesi günü yargıç karşısına çıkarılacağını belirten Av. Küçük, yönetim kurulu olarak davaya katılacaklarını söyledi.

MÜJDE VERDİ

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Seyhan Nehri’nin Yüreğir kıyısına Baromuzun hizmet binasını inşa etmeye başlayacaklarını belirterek, “3 bin metrekare alana ait bir arsayı Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kamuya tahsis kararı ile Adana Barosu’na kazandırmış durumdayız. Türkiye Barolar Birliğinin projelendirmesiyle ve inşaatı üstlenmesiyle de çok kısa süre içerisinde içinde konferans salonu, sanat galerisi, çalışma alanları, komisyon çalışma odaları, kütüphane gibi birçok alanın bulunduğu hizmet binamızın çalışmalarına hız vermiş durumdayız. Reşatbeyde bulunan binamızda hiçbir çalışmayı sağlıklı yürütemedik ve bilhassa staj eğitimi noktasında yeterli  çalışmayı yapmakta zorlandık. Bu güzel haberi sizlerle paylaşmak ve müjdeyi vermek istiyorum. Bizlere gösterdiği duyarlılık ve çabalarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü ve belediye çalışanlarına teşekkürü bir borç biliyorum. ”

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al