İhtiyaçların karşılanacağı ‘Asgari Ücret’!... - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

22 Ocak 2021 - 05:25
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

İhtiyaçların karşılanacağı ‘Asgari Ücret’!…

İhtiyaçların karşılanacağı ‘Asgari Ücret’!…
Son Güncelleme :

04 Aralık 2020 - 13:17

 sayfadalogoil

Ülke gündemi o kadar çabuk değişiyor ki yakalamak, gerçekten zor.

Çalışanları, emekçileri ve ailelerini ilgilendiren en önemli konulardan birisi de asgari ücretin tespiti.

Bugün ilk görüşmeler başlıyor.

Yürürlükteki Asgari Ücret Yönetmeliğine göre asgari ücret; işçilere normal bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarının günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücreti ifade eder.

***

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti bütün iş kollarını kapsayacak şekilde, bir gün üzerinden belirlemesini esas almıştır.

Yine ücretin belirlenmesinde; ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durumu, ücretliler geçinme indekslerini, bu indeksler yoksa geçinme indekslerini, fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel durumunu ve geçim şartlarını göz önüne alarak belirleme yapılır.

Ülkemizin yönetilemediği, tükendiği, sosyal, ekonomik ve siyasi olarak buhran içinde olduğu, ülkenin tüm zenginliklerinin haraç mezat satıldığı, yandaşlara peşkeş çekildiği, yoksulluk sınırının sekiz bin lirayı, açlık sınırının iki bin beş yüz lira olduğu. hasta/ yolcu/ araç garantili soyguna her türlü desteğin verildiği bir dönemde, insan onuruna yaraşan, yaşam hakkı ve diğer haklarını kullanabilmesini sağlayan, maddi ve manevi gelişimini sağlayan bir asgari ücretin belirlenmesi zorunluluktur, ülke gerçekliğidir.

Masada emekçileri temsil edenlerin, siyasi iktidara ve sermaye temsilcilerine üretimden gelen, örgütlenmeden gelen güçlerini hatırlatmaları dileğiyle.

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan