İMAR AFFI ADALET VE BARIŞ DUYGUSUNU ZEDELEYECEK - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

24 Şubat 2021 - 21:16

İMAR AFFI ADALET VE BARIŞ DUYGUSUNU ZEDELEYECEK

TMMOB Adana Harita ve Kadastro Mühendisler Odası Başkanı Cem Küçükekmekci, Cumhuriyet döneminden günümüze 14 kez imar affı çıkarıldığını, bu afların toplumda kanun dışı uygulamaların bir şekilde yasallaştırılacağı algısının pekişmesine neden olduğunu ifade etti. Küçükekmekçi, “Çıkarılan tüm imar aflarında olduğu gibi bu imar affı da; toplumsal adalet ve barış duygusunun zedelenmesine, yasalara ve uygulayıcılarına olan güvenin sarsılmasına yol açacaktır.” dedi

İMAR AFFI ADALET VE BARIŞ DUYGUSUNU ZEDELEYECEK
Son Güncelleme :

16 Eylül 2018 - 14:52

 sayfadalogoil

ADANA /  TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisler Odası Adana Şube Başkanı Cem Küçükekmekci, ülkemizin temel sorunlarından en önemlisinin çarpık kentleşme olduğunu söyledi. Cumhuriyet döneminden günümüze 14 kez imar affı çıkarıldığını, bu afların toplumda kanun dışı uygulamaların bir şekilde yasallaştırılacağı algısının pekişmesine neden olduğunu savunan Küçükekmekci, “Son çıkarılan imar affı da; toplumsal adalet ve barış duygusunun zedelenmesine, yasalara ve uygulayıcılarına olan güvenin sarsılmasına yol açacaktır.” dedi.

Kentlere yönelen kontrolsüz ve hızlı göç ve beraberinde gelen kaçak yapılaşmaların hazine arazilerinin işgaline,  tarım alanlarının, kıyıların, ormanların, meraların talan edilmesine neden olduğuna dikkat çeken Harita Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Cem Küçükekmekci,  “Bu tasarı ile Meslek Odalarımızca yoğun emek harcanarak açılan davalarla iptal edilen planlar ve ruhsatlar yasallaştırılacaktır. “ şeklinde konuştu.

TBMM Genel Kurulunda, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun kabul edildiğini, kabul edilen kanunlar arasında, imar barışına(AFFI) ilişkin düzenlemeleri de içerdiğine dikkat çeken Cem Küçükekmekci, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“13-15 MİLYON KONUTU İLGİLENDİRİYOR”

“Kamuoyunda “İmar barışı Adı altında yapılan yeni düzenlemeyle yaklaşık 13-15 milyon konutu ilgilendiren, ruhsatsız ya da imar mevzuatına aykırı olarak eklentiler yapılmış yapılara af getirilmektedir. Esasen bu değişiklik ülkemizde belli dönemlerde yapılan “imar aflarının bir benzeridir.

Yapılan düzenlemeye göre, afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız; ruhsat ve eklerine veya imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alınması, dönüşüm projelerine finans sağlanarak dönüşümün daha hızlı ve etkin yapılması amacıyla 31 Aralık 2017’den önce inşa edilen yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kurum ve kuruluşlara 31 Aralık 2018’e kadar başvurulması ve gerekli şartların yerine getirilmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilebilecek.

Yapının ve arsasının mülkiyet durumu, yapı sınıf ve grubu, diğer hususlar bakanlıkça hazırlanan Yapı Kayıt Sistemi’ne, yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek.

İmar affı kanun tasarısı ile 31.12.2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılmış yapılara 31.12.2018 tarihine kadar başvurulması halinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlar tarafından Yapı Kayıt Belgesi verilecek; bu belgeye sahip olan kaçak yapılar iskân alabilecek, su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek, önceden alınmış yıkım kararları ve tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecektir.

Bilindiği üzere ülkemizin temel sorunlarından en önemlisi çarpık kentleşmedir. 1950 lerden günümüze seyreden kırsaldan kentlere göç olgusu özellikle 20 yılda en üst seviyeye çıkmıştır. Sonuçta kentlere yönelen kontrolsüz ve hızlı göç ve beraberinde gelen kaçak yapılaşma hazine arazilerinin işgaline,  tarım alanlarının, kıyıların, ormanların, meraların talan edilmesine neden olmuştur.

Yerel yönetimler de bu konuda yetersiz kalmıştır. Günümüz itibarıyla sağlıksız kentleşme ve yarattığı sorunlar hala çözüme kavuşturulamamıştır. Sorunların çözümünde bütüncül yerine parçacı yaklaşımlar sergilenmekte, bu yaklaşımlar da sorunları çözmek yerine katlanarak artmasına sebep olmaktadır.

Kentleşme politikalarında, toprak ve arazi kullanım kararlarında,siyasi ve ekonomik rantın asıl belirleyici faktör olmasından dolayı dayatılan kentleşme projeleri çoğunlukla başarısız olmuştur. Çözüm noktasında yine “af” kanunları gündeme gelmektedir.

“14 KEZ İMAR AFFI ÇIKARILDI”

Cumhuriyet döneminde 14 kez imar affı çıkarılmıştır. Bu aflar toplumda kanun dışı uygulamaların bir şekilde yasallaştırılacağı algısının pekişmesine neden olmaktadır. Her imar affı öncesi “bu bir milad olacak” denilerek düzenlemeler yapılmıştır. Bu yaklaşım vatandaşlar üzerinde nasıl olsa bir daha af gelecektir beklentisi yaratığı için kanun dışı uygulamalar günümüze kadar gelmiştir. Halen ülkemizdeki yapı stokunun %60‘ının kaçak olması imar aflarının çözüm yerine çözümsüzlük getirdiğinin bir kanıtıdır.

Bu tasarı ile Meslek Odalarımızca yoğun emek harcanarak açılan davalarla iptal edilen planlar ve ruhsatlar yasallaştırılacaktır.

Konuya Adana’mızdan bakacak olursak, Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, ilçe Belediyeleri, sivil Toplum Örgütleri, Adana da ikamet eden vatandaşlarımızın büyük bir bölümü çarpık yapılaşma, carpık kentleşme ve yarattığı sorunlardan rahatsızlıklarını her platformda dile getirmektedirler.

“KOLAYCILIK YOLUNU SEÇİYORUZ”

Biz sorunların temeline inmek yerine kolaycılık yolunu seçiyoruz. “İmar Barışı” ülkemizin gündemini en çok meşgul eden bir konudur. Bu konuda herkes konuşuyor, çokça şeyler de söyleniyor. Ancak kimse bir şey bilmiyor ya da az biliyor. Şube Binamızda konunun uzmanı meslektaşlarımız, Şehircilik İl Müdürlüğü elemanları, belediye ve kadastro müdürlüğü temsilcileri ile toplantı düzenledik. Yapılan tartışmalar sonucunda, Yasanın bazı noktalarının henüz tam olarak anlaşılamadığı kanaatine varılmıştır.

Bilindiği üzere bu ve benzeri yasalar toplumsal uzlaşı ile hazırlanmalı. Bu düzenlemede toplumsal uzlaşı yok. Bu ve benzeri konularda bir af ya da barış sürecine ihtiyaç var mı? Elbette var. Ancak düzenleme hazırlanırken bizler de sürecin içinde yer almak fikirlerimizi söylemek isterdik. Bizim gibi TMMOB’a bağlı diğer disiplinlerinde sürece olumlu katkı sağlayacak fikirlerinin olduğu bir gerçek

“BEN YAPTIM OLDU MANTIĞI”

Günümüzde ben yaptım oldu mantığıyla boşa kürek çekiyoruz. En bariz örneği “Kentsel dönüşüm hakkında yapılan düzenlemeler. İmar barışı gibi onda da toplumsal uzlaşı yöntemi denenmedi Mecliste var mı? Orada da yok. Yasa hazırlanırken alt komisyon devreye sokulmamış, üst komisyonda görüşüldü, oradan meclise geldi ve geçti. Bu ve benzeri bizim de elimizde çok önemli bilgiler var. Meslek odalarımızın her disiplinin kendi alanında önemli çalışmaları var. Bizim de HKMO olarak “kentleşme, planlama ve uygulama süreçleri, imar afları, kentsel dönüşüm” hakkında geçmişten beri önemli çalışmalarımız var. Yasa hazırlanırken bir talep gelmedi. Bizim taleplerimiz oldu. Taleplerimiz dikkate alınmadı.Taleplerimizin dikkate alınmaması bir yana ; bu af yasasının tanıtımı esnasında o zaman ki Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız “Vatandaşımızı mimar ve mühendislere soydurmayacağız”diyerek zaten uygulamada bir çok eksiği olan bu yasayı daha da uygulanamaz hale getirmiştir. Yasanın teknik anlamda her maddesinin tartışılması gerekir. Bu tartışmalar Odamızın yapmış olduğu tüm etkinliklerde ele alındı alınıyor…

Sonuçta, Çıkarılan tüm imar afları gibi bu imar affı da siyasal ve ekonomik rant gözetilerek,  seçim döneminde, ekonomik gelir ve oy elde etmek amacı ile gündeme getirilmiştir.

Çıkarılan tüm imar aflarında olduğu gibi bu imar affı da; toplumsal adalet ve barış duygusunun zedelenmesine, yasalara ve uygulayıcılarına olan güvenin sarsılmasına yol açacaktır.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan