“İnsan Hakları ve Adalet” karikatürlerde - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

7 Mayıs 2021 - 00:06

“İnsan Hakları ve Adalet” karikatürlerde

“İnsan Hakları ve Adalet” karikatürlerde
Son Güncelleme :

08 Aralık 2015 - 9:27

Karikatürcüler Derneği ve Adana Barosu tarafından düzenlenen Uluslararası “İnsan Hakları ve Adalet” konulu Karikatürleri sergisi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabul edilişinin 67. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Hukukçular Derneği’nde  törenle açıldı.

Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, serginin açılış töreninde yaptığı konuşmada,  bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması hususunda en önemli adımlardan birisinin de 10 Aralık 1948’de BM Genel Kurulunda kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi olduğunu vurguladı. Av. Çıtırık, insanların özgür, onur ve haklar yönünden eşit olduğu, sadece insan olması nedeniyle bu haklara sahip olduğunu ifade ederek, “Bölgesel savaşlar, bölgesel eşitsizlikler devam etmektedir. Açlık, yoksulluk, sağlıklı içme suyuna erişim, göç ve iltica sorunları tüm insanlığın sorununa dönüşmüş ve çözüm beklerken, dünya egemenleri ve varsılları için bu sorunlar bir anlam ifade etmemektedir” şeklinde konuştu.

KARİKATÜR VE MİZAHIN ÖNEMİNİ ANLATTI

Av. Çıtırık, insan hakları kavramında; insanları düşünmeye sevk eden, güldüren, çeşitli çarpıtma ve abartıyı da kullanmak suretiyle sanatın bir dalı olan karikatür ve mizahın önemine değindi.

Av. Çıtırık, ” Epik tiyatronun kurucularından Brecht: ” Mizahsız bir ülkede yaşanmaz, ama sürekli olarak mizaha ihtiyaç duyulan bir toplumda hiç yaşanmaz.” , Freud: “Espri; otoriteye bir başkaldırıyı, onun baskısından kurtulmayı simgeler.” demektedir. İyi bir hiciv keskin bir jilet gibi olmalı, bir dokunuşla, görülmeyecek, hissedilmeyecek yaralamalar yapacağını, çeşitli düşünürler ifade etmiştir. Mizah; şakanın arkasına saklanmış ciddiyettir. Nükte; konuşmanın yemeği değil, tuzudur. İnsanı gülmeye sevk eden, güldüren,güldürürken de düşündüren iğneleyici olması içinde çarpıtan , abartan resim türüdür karikatür. Turhan Selçuk, Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören ile Türkiye’de Karikatürcüler Derneği’nin kurucularındandır. Hafta boyunca etkinliklerimiz devam edecektir.” dedi.

Karikatürcüler Derneği Bölge Temsilcisi Haydar Aktürk de, 250 karikatürden 41 eserin  buraya getirildiğini belirterek, ” Amacımız, hukuka mizah gözüyle, karikatürcü gözüyle bakmaktı” diye konuştu.

İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ ANLATAN DERGİ HAZIRLADIK

Av. Çıtırık, ayrıca İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan, ” Takım Elbiseli Don Kişotlar ” isimli  dergi ile ülkemizdeki ve Dünya’daki hak ihlallerine dikkat çekildiğini bildirdi.

BARO’NUN ETKİNLİKLERİ

Baromuz 7-10 Aralık 2015 tarihleri arasında insan hakları konulu karikatür sergisi, kısa film gösterimleri, tiyatro, basın açıklamaları  ve konferanslar ile farkındalığı arttırmak yönünde önemli etkinliklere ev sahipliği yapacaktır.

karika IMG_9447

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan