İYİ PARTİ’NİN MERSİN ADAYI KOCAMAZ MI? - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

27 Şubat 2021 - 18:10

İYİ PARTİ’NİN MERSİN ADAYI KOCAMAZ MI?

Geçtiğimiz hafta Hem Cumhuriyet Halk Partisi hem de İYİ Parti’den teklif aldığını açıklayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın adresi belli olmaya başladı. MHP’nin aday göstermeyeceğini açıkladığı mevcut Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın adaylığı konusunda İYİ Parti Mersin İl Başkanı Servet Koca, “Burhanettin Kocamaz tanınıyor. Burhanettin Kocamaz Beyefendi gibi bir adayın olması avantaj değil midir? Neden olmasın?” dedi.

İYİ PARTİ’NİN MERSİN ADAYI KOCAMAZ MI?
Son Güncelleme :

17 Ekim 2018 - 8:50

 sayfadalogoil

MERSİN / Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın aday olup olmayacağı ve hangi partiden aday olacağı netleşmeye başladı.

MHP’li Belediye Başkanı Kocamaz’ın partisinden yeniden aday gösterilmeyeceğinin açıklanmasının ardından kulislerde çeşitli iddialar dolaşmıştı. Bu iddialar üzerine Hakimiyet Gazetesi’nden Ümit Saat, İYİ Parti Mersin İl Başkanı Servet Koca ile yaptığı özel haberde soruların büyük bölümüne yanıt buldu. İYİ Parti’nin Kocamaz’ın adaylığına ‘Hayır’ demeyeceğinin ortaya çıktığı haber şöyle:

Yaklaşan mahalli idareler seçimleri öncesi kentte hareketlilik sürerken, siyasi liderlerin dilinden düşmeyen illerden birisi de Mersin. Ankara kulislerinde AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti’nin, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı alıp zafer kazanmak için birbirinden farklı stratejiler ürettiği konuşuluyor. MHP’nin mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı yeniden aday göstermeyeceğini duyurmasının ardından ise gözler muhalif partilere çevrildi. Hal böyleyken İYİ Parti Mersin İl Başkanı Servet Koca’nın kapısını çaldık. Kentin siyasi gündemine dair yaptığı samimi yorumlarla Koca, önümüzdeki günlerde çok konuşulacak açıklamalara imza attı.

“GEÇEN HAFTA AKŞENER’İN YANINDAYDIM”

31 Mart 2019 tarihinde sandığa gidileceğinin altını çizen Servet Koca, “Bölgemizde galiba şu ana kadar en mutlu ve sorumluluğu artan il başkanı ben oldum. Biliyorsunuz; Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener ‘Manisa ve Mersin’i alacağız’ dedi. Geçen hafta kendisinin yanındaydım. Bunun değerlendirmesini yaptık. Çok güzel çalışmalar yapıldığının bilinmesini isterim. Biz partimiz içinden yerel seçimlerde gerek Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı, gerekse ilçe başkanlıkları konusunda hassas ve titiz bir çalışma yapıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz Bey’in kendi partisi tarafından tekrar aday gösterilmeyeceği konusu yaklaşık bir ay önce gündeme gelmişti. Burhanettin Bey’in henüz niyetinin ne olduğunu bilmiyoruz. Bir, ‘aileme zaman ayırmak istiyorum’ dedi. İki, ‘seçimlere de katılacağım’ dedi. Hangi partiden aday olacağını biz de bilmiyoruz” dedi.

“KOCAMAZ İLE YOLLARIMIZ KESİŞİRSE DEĞERLENDİRİRİZ”

Kendisinin de MHP kökenli olduğuna vurgu yapan Servet Koca, “1995’te Hamit Tuna Bey ile birlikte MHP İl Yönetim Kurulu Üyesi olmuştuk. Biz 6 yıl aynı görevde yan yana bulunduk. Ben daha sonra 1999-2004 yılları arasında MHP’den Toroslar Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi oldum. Hamit Bey’i 2004’te de biz Toroslar Belediyesi Başkan Adayı olarak gösterdik ve kazandı. Dolayısıyla gerek Hamit Tuna gerekse Burhanettin Kocamaz MHP kökenli arkadaşlarımızdır. Ben 1995’te MHP İl Yönetim Kurulu Üyesi olduğumda Burhanettin Bey 1994 yılında Tarsus Belediye Başkanı olmuştu. Siyaset mahallesinde oturuyoruz. İYİ Parti ailesi, MHP ailesi, CHP ailesi, AKP ailesi gibi evler var. Herkes kendi kapısını kapattı. Kendi içinde belediye başkan adaylarını belirlemek ile meşgulken MHP ailesinin kapısı açıldı ve Burhanettin Bey dışarıya çıkarıldı. Biz kendi çalışmalarımızı yapar, belirleriz. Önümüzdeki yolda Burhanettin Bey ile yolumuz kesişirse oturur; değerlendiririz. Çünkü hem Hamit Tuna hem de Burhanettin Kocamaz, projeler üreten ve halka, memleketlerine hizmet eden, bu projeleri gerçekleştirmek suretiyle hizmet eden iki tane değerli belediye başkanlarımızdır. Dolayısıyla her ikisinin de Mersinli olarak kente olan borçlarını fazlasıyla ödediklerini düşünüyorum” diye konuştu.

MERAL AKŞENER, BURHANETTİN KOCAMAZ’I NEDEN ARADI?

Koca, “Ben bildiğimi söylüyorum. Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener ile geçtiğimiz hafta yaptığımız ziyarette konu Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına geldi. SaBir süre önce arkadaşlarımız bana Sayın Burhanettin Kocamaz Bey’in Ankara Koru Hastanesi’nde bir ameliyat geçirdiğini ve aramamız gerektiğini söylediler. Kaldı ki MHP’den bir arkadaşımız olan Burhanettin Bey ile görüşmeyi ben de istedim. Nezaketen aradım. Sadece siyasi ve geçmişte kader birliği yapmış yol arkadaşı olarak kendisine geçmiş olsun dileklerimi sundum. Genel Başkanım da ‘Sadece geçmiş olsun telefonu açtım. Sonra sosyal medyaya yansıdı’ dedi. Biz bu dilekleri sunduktan sonra sosyal medyada ertesi gün haberler yayılmış olduğunu gördük. Dolayısıyla İYİ Parti İl Başkanı olarak bildiğim tek şey, benim Sayın Genel Başkanım Meral Akşener’in, Burhanettin Bey’e geçmiş olsun temennisinde bulunmasıdır. Bunun dışında partimin görüşüp görüşmediğini bilmiyorum. Yetkili ağızlardan da bana intikal eden bir şey yok. Eğer bir şey olacaksa bile Mersin İl Başkanlığı üzerinden gitmesi gerektiğini biliyorum. Ancak şu ana kadar İYİ Parti yetkililerinden en ufak bir bilgi almadım. Ben de sizler gibi takip ediyorum” ifadelerini kullandı.

“BURHANETTİN KOCAMAZ AVANTAJ DEĞİL MİDİR?”

Burhanettin Kocamaz hakkında kendi fikirlerini de dile getiren Servet Koca, “İYİ Parti İl Başkanı, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bir aday düşünecek olursa nasıl bir aday profili düşünür? Birincisi tanınıyor olması gerekiyor. Burhanettin Bey’de bu var. Mersin’de herkes tanıyor. İki, vatandaşın memnuniyeti diyelim. Herkesi mutlu edemezsiniz ama yarıdan fazla kişiyi mutlu edebiliyorsanız harikasınız demektir. İYİ Parti’mize getirteceği şahsi oyları düşündüğümüzde Tarsus’tan, Mersin merkezde ve 2. bölge dediğimiz Mut, Anamur, Gülnar, Erdemli ve Silifke’de taraftarların olması gerekiyor diyoruz. Ekonomik imkanlarının iyi olması gerektiğini ve belediyeciliği iyi biliyor olması gerekmektedir. Dolayısıyla Burhanettin Kocamaz tanınıyor mu? Tanınıyor. Taraftarı var mı? İYİ Parti’nin 154 bin oyunun üzerine ne getirecek dediğinizde Tarsus, Mersin merkez ve 2. bölgede oyları var diyoruz. Hali hazırda belediye başkanıdır. Yapılan bütün hizmetlerde onun imzası ve projeleri var. Çamlıyayla, Anamur, Bozyazı, Gülnar, Mut yaklaşık 400 kilometrelik bir alan. Ben bir aday çıkardığımda bütün bunlara haiz olacak. Bir de tanıtıyor olmam lazım. 400 kilometrelik bir alanda kahve kahve, ev ev, sokak sokak tanıtıyor olmamız lazım. İYİ Parti’nin dışında da Burhanettin Kocamaz Beyefendi gibi bir adayın olması avantaj değil midir?” şeklinde konuştu.

“KOCAMAZ’I İNKAR EDİP YOK SAYABİLİR MİYİM?”

Koca, “Burhanettin Bey’in şu anda bağımsız olması, Mersin’i çok iyi tanıyor olması, Mersin’in her kesiminde her tarafında doğudan batıya kadar ilave oy getirecek olması, şu anda hali hazırda Mersin’in bütün sıkıntılarını bilen, ona uygun projeler üretip hizmet ediyor olması, ekonomik imkanlarının iyi olması, 25 yıldır da bu işi yapıyor olması sebebi ile ben böyle bir insanın varlığını inkar edip yok sayabilir miyim? Böyle bir insan benim belediye başkanım olmasın diyeceksem eğer, eksi yanlarını ortaya çıkarıp götürüp genel başkanıma rapor sunmam lazım ya da Burhanettin Bey’in böyle artıları var ama şu adayın daha fazla artısı var deyip başka birini önermem lazım. Daha iyi bir aday bulmam lazım. Biz Burhanettin Bey’in partisinden aday gösterilmeyeceği konusunu geçmişte bilemezken ben Mayıs ayında bile Sayın Genel Başkanıma Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni alabilecek 4 tane inandığım ismi bildirdim” ifadelerini kullandı.

“KOCAMAZ’IN AK PARTİ’DEN ADAY OLACAĞINI SANMIYORUM”

Burhanettin Kocamaz ile İYİ Parti arasında görüşmeler var mı sorusuna, ‘Söylenmese dahi ben hissediyorum ama hakikatten bilmiyorum’ diyen Koca, “Milletvekilliği seçimlerinde alınan oy oranları mahalli idareler seçimlerinde hiçbir şekilde baz alınmamalıdır. Her ne olursa olsun İYİ Parti artık vardır. Hem mecliste hem de mahalli idarelerde kilit parti pozisyonuna gelmiştir.  Siyaset artık kabuk değiştiriyor. 15-20 gün sonra bunları konuşmuyor olacağız. Çünkü her şey belli olacak. İçinden çıkılmaz bir hal aldık. Tepeden sakin bakalım” dedi. Burhanettin Kocamaz’ın adının AK Parti ile anıldığının hatırlatılması üzerine Servet Koca, “Burhanettin Bey’in AK Parti ile anlaşıp aday olabileceğini düşünmüyorum. Bu gerçekleşirse AK Parti’nin ve MHP’nin tabanı bize kayacaktır” diye konuştu.

“BÜTÜNLÜĞÜ SAĞLAYIP TEK VÜCUT OLACAĞIZ”

İYİ Parti Mersin İl Teşkilatı olarak çok ciddi çalışmalarının olduğuna dikkat çeken Servet Koca, “Partimizle birlikte hareket etmesi ve belediye başkan adayı olarak gösterildiğinde şehre değer katacaklarına inandığımız flaş isimler var. Bizim de görüşmelerimiz devam etmektedir. Görüştüğümüz birçok aday olmasına rağmen, bu insanların isminin afişe edilmemesi konusunda biz kendi içimizde mutabık kaldık. Kesinlikle isim veremem. Billboardalara girmelerini dahi istemiyoruz. Biz henüz erken diye düşünüyoruz. Bir de Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız belli olduğunda onunla oturup, ilçeler bazında hem teşkilat hem de belediye başkan adaylıklarını konusunda dizayn etmek istiyoruz. İlçeler kopuk olmamalıdır. Çünkü Büyükşehir Belediye Başkanı, tüm ilçelerden alınacak oyların neticesinde belli olacak. Belediye Başkanımızın birlikte ekip halinde koordineli şekilde çalışarak karakterlerinin oluşması lazım. Bu bütünlüğü sağlayıp tek vücut olmak istiyoruz” dedi.

ANAMUR’DA MEHMET TÜRE İLE YOLA DEVAM

Anamur’da Mehmet Türe ile bir aksilik çıkmazsa birlikte hareket etmeyi düşündüklerini söyleyen Koca, “Anamur’da şu an atmosfer çok güzel. MHP’den ve CHP’den hangi aday adaylarının çıkacağını az çok tahmin ediyoruz. Ancak biz kendimizden eminiz. Şöyle düşünün, Mersin Büyükşehir Belediyesi yüzlerce çalışanı olan bir güçtür. Tarsus Belediyesi kendi bölgesinde bir güç müdür? Güçtür. Toroslar ve Erdemli Belediyesi de güçtür. MHP’nin ekonomik gücüyle, milletvekilleri ve belediye başkanları ile bir güç uyguladılar ama bir de genel seçimlere baktığınızda elinde hiçbir şey olmayan, genel merkezden bir lira bile para alamayan, kendi bütçesiyle şahıslarla mücadele eden, varını yoğunu ortaya koyan ve çalıştıklarını bile ilan edemeyen bir İYİ Parti var. Biz almışız 154 bin oy, onlar almış 139 bin oy. Bu da bir göstergedir” şeklinde konuştu.

SERVET KOCA SEÇMENLERİNE SESLENDİ: “SABREDİN”

Burhanettin Kocamaz’ın İYİ Parti ile henüz ortada kesinleşmiş bir şey yokken anılmasının kendi çapında bir heyecan yarattığına vurgu yapan Servet Koca şunları söyledi: “Ancak Burhanettin Bey olmasa da bizde en az Burhanettin Bey kadar heyecan yaratacak flaş isimler var. Yaklaşan yerel seçimler öncesi seçmenlerimize İYİ Parti Mersin İl Başkanı olarak 10-15 gün daha izin vermelerini rica ediyorum. Sabretsinler. Ay sonuna kadar biz tüm teşkilatlarımızı yenilemiş daha da güçlenmiş, motive olmuş bir şekilde hazır hale geleceğiz. 31 Mart 2019 seçimlerine kadar da İYİ Parti’ye yakışan, şehre değer katabilecek kalitede ve flaş isimlerle görüşmelerimiz başladı ve devam ediyor. Gönül rahatlığı ile partilerinin en geç Kasım ayının sonuna doğru bütün belediye başkan adayları belirlenmiş olacaktır. Biz Mersin’de ilk genel seçimlerde sürpriz bir netice alarak 7 ay içinde kurulan, 2 ayda teşkilatlanan, konuşacak salon bulamayan, kalacak yer bulamayan, Gaziantep’de çöp kamyonları ile yolları tıkanan, parasızlığımıza rağmen mitinglerimizin ya da basın toplantılarımızın basında yer almamasına rağmen 43 milletvekili ile TBMM’ye girdik ve kilit partisi olduk. Sayın Genel Başkanımız Manisa ve Mersin’i alacağız diyerek iddialı bir çıkış yapmıştır. Buna ilişkin çalışmalarımızı yapıyoruz. En az 6-7 ilçe belediyesini de kazanacağımızı düşünüyoruz.”

İLGİLİ HABER:

KOCAMAZ ADAYLIK TEKLİFLERİNİ DOĞRULADI

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al