‘‘İYİLİKLERİN EN GÜZELİ UMUTTUR’’ - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

28 Ocak 2021 - 09:06
Konuk Yazarlar

Selin Sayek Böke, A.Rezzak Oral , Aziz Erbek, Tuğba Terlik

Konuk Yazarlar

‘‘İYİLİKLERİN EN GÜZELİ UMUTTUR’’

‘‘İYİLİKLERİN EN GÜZELİ UMUTTUR’’
Son Güncelleme :

04 Şubat 2019 - 11:23

 sayfadalogoil

Bu güzel anlamlı başlık, sayın Gülseren Budaycıoğlu’nun  ‘‘Günahın Üç Rengi’’ kitabından alıntı olarak bana ilham kaynağı oldu.

Şu sıralar ne çok ihtiyacımız var değil mi? Umut etmeye, iyiliğe, insanların beklentisiz birbirini sevmesine.Belki de bu ihtiyacı özellikle kendim de hissettiğim için son yazılarım hep sevgi ve başarılar üzerine oldu.Çocuk gelişiminden uzaklaşır oldum.Siyasete gelince de halk olarak rahatsızlığımı yazsam da kime fayda….

Yönetimde bir güç olamadığımız sürece sadece suya yazı yazdığınızı fark ediyorsunuz bir süre sonra…

Hal böyle olunca eliniz de tek kalan umudunuz oluyor ve hala bir yerde sevginin varlığına inanmak isteyerek sonsuz aşk hikâyelerinden etkileniyorsunuz…

Bunu hep belirttim ve sizlerde mutlaka biliyorsunuzdur. İnsanlar kendinde olmayanı ya da çevresinde olmadığını fark ettikleri olayları ve duyguları dile getirir. Farkına varmadan bunu yaparsınız var olan yoksunluğunuzu bir şekilde çevrenize yansıtırsınız.

Toplumun şuan ki en önemli yoksunluğu umut, güven ve talepsiz sevgi. Eğer bu yoksunluklar giderildiğin de göreceksiniz ki sizin iyiliğiniz bir toplumun ruh halini değiştirecektir.Yoksunluk çeken birey maalesef bir süre sonra seçim yapmakta, karar vermekte hep zorlanır ve sağlıklı kararlar veremez.Bizim şimdiki durumumuz gibi acı çekiyoruz ama durduramıyoruz

Neden mi? inançlarımız, güvenimiz, sevgimiz bitti… Artık ne siyasilere ne partilere inancımız kalmadığı için boş vermiş durumdayız, tıpkı özel hayatımız da yaşadığımız çöküntülerimiz gibi… Kafamız karışık ve ruhumuz mutsuzsa inanın sevdiğiniz işte bile boş vermişliği hissediyor ve artık her şey önemini yitiriyor çünkü insan evladı sosyal-duygusal varlıktır.

Peki, eskiden yaşanan sevdaları, aşkları yaşayan insanlar çok mu rahattı? Hepsi mi geleceğini garantiye almıştı? İnsanlar o vakit böyle duygulara inanıyordu da namertler mi çoğaldı?

Bence hayır!

Yarın 48 yaşıma gireceğim şunu çok iyi biliyorum ki bu yaşıma kadar benim memleketim asla güllük gülistanlık olmadı hep sıkıntılar vardı ve bu sıkıntıların arasında yine de aşk, umut, sevda ve güven vardı.

Ne değişti hiç bir şey, değişen sadece insanların kolayı seçmesi,

Bir insana güvenmek,

İyi olmak,

Sevmek,

Âşık olmak,

Gibi… Gibi… Duygular için emek ister yürek ister. Zordur emek verip yürekli olmak.

İşte insanlarımız bu kolaylığı seçtiği için şimdi bu halde… Kolay olan,

Çekip gitmek,

Sorumluluk almamak,

Beklentisiz sevmek,

İnsanı olduğu gibi kabul etmek,

Kötü olmak,

İnanın en kolay olanıdır. Çünkü zordur kötülerin arasında iyi kalabilmek marifet ister.

Ama ne olur, artık deneyin! Güvenmeyi, sevmeyi, umut etmeyi, insanı olduğu gibi kabul etmeyi deneyin!

Yanılsanız da deneyin, deneyin ki ardımızda kalacak olan geleceğimiz çocuklarımıza barışın, insanlığın, dostluğun, sevginin olduğu bir yaşam bırakalım olmaz mı? Çok mu zor?

Bakın yazarın kitabından bir alıntı daha ‘‘Zoru kolay, uzağı yakın eden, karanlığı aydınlatan, acıyı hafifleten, ölümü unutturup suçları bağışlayan UMUT…’’

Ve Ahmet Arif’in Leyla Erbil’e aşkı ‘‘Sen ister dostum ol, ister sevgilim, yeter ki hayatımda ol!’’

Ne güzel duygular ve bu insanlar yaşadıklarını ve inandıklarını kaleme alıp umudun, sevginin, dostluğun yarenliğin güzelliğini anlatmışlar…

Bana ne demeyin, ruhunuz doymuş ve yoksunluğunuz en aza inmişse ülke için de kendiniz için de seçimleriniz her zaman doğru olur…

Artık Umudunuz vardır…

‘‘Yeter ki hayatımda ol!’’ diyebileceğiniz sevginiz,umudunuz hiç bitmesin.

Şimdilik her zaman olduğu gibi hoşça kalın, akıl ve beden sağlığınızı korumaya çalışın!

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan