İyot-131 Tedavi Merkezi hizmette - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

7 Mayıs 2021 - 01:47

İyot-131 Tedavi Merkezi hizmette

İyot-131 Tedavi Merkezi hizmette
Son Güncelleme :

18 Aralık 2015 - 13:45

Adana Kamu Hastaneler Birliğine bağlı, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nükleer Tıp Merkezi bünyesinde, İyot-131 Tedavi Merkezi hizmete girdi.
Açılan İyot-131 Tedavi Merkezi sayesinde Tiroid Kanseri veya Zehirli Guatrı olan hastalar, ücretsiz olarak kısa sürede tedavi görüp, kanserden kurtulabilecekler.

İyot-131 Merkeziyle Kanserden Kurtulma İmkanı
Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr.Osman Kürşat Arıkan açılan İyot-131 merkeziyle ilgili olarak, ‘’halk arasında atom tedavisi olarak bilinen radyoaktif iyot tedavisi, tiroid kanseri ameliyatı sonrası yapılır. Amacı,ameliyattan geri kalan, lenf nodunda veya vücudun diğer kısımlarında olabilecek tiroid kanser hücrelerini yok etmektir. Bu yolla tiroid kanseri olan bir hasta tamamen iyileşir. Ayrıca tiroid bezinin fazla çalıştığı ve kanda tiroid bezi hormonu yüksekliğine neden olan guatr hastalıklarının tedavisinde de İyot-131 başarı ile kullanılmaktadır” dedi.

Kanserli Hastalara Randevu Verilmesi Kabul Edilemez!
İyot-131 merkezinin kurulum aşamasını anlatan Arıkan, uygulanan radyoaktif tedavisi süresincediğer insanları gereksiz yere radyo aktif ışınından korumak amacıyla, hastalarınözel olarak izole edilmiş odalarda kalmaları gerekmektedir.Tedavi odalarının duvarlarında daha kalın beton kullanılmış, kanalizasyon sistemine kadar kurşunlanmıştır.Otel konforundaki bu özel odalarda, hastalarımızı yaklaşık 2-3 gün misafir ediyoruz, dedi.

Ayrıca, hem zahmetli ve iyot bulaşı açısından riskli hem de bu özel odaların yapım maliyeti yüksek olduğu için maalesefillerde bumerkezlere sık rastlanmıyor.Çukurova bölgesindeki kamu hastanelerinde ilk olan bu merkezi kısa sürede Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nükleer Tıp Kliniği  bünyesinde, İyot-131 Merkezini hizmete soktuk. Bu hafta ilk hastalarımızın taburcularını yaptık. Kanserli hastalara, tedavi için uzun randevular verilmesi kabul edilemezdi. Hastalarımıza hayırlı olsun, diye  konuştu.

iyot 1

İyot-131 Tedavisinin Yan Etkileri

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi İyot-131 Merkezi Sorumlusu, Nükleer Tıp UzmanıDr.İhsan Sabri Öztürk, Adana KHB Genel Sekreterimiz Sayın Arıkan’a tiroid kanseri olan hastalarımızın çektiği sıkıntıları anlatınca, sağolsunlar kendileri hemen çalışmaları başlattı ve merkezimiz kısa sürede hazır olup ilk hastalarımızı memnun şekilde taburcu ettik, dedi.

İyot-131’in nasıl etki edeceğini anlatan Öztürk, hasta için belirli dozdaki radyoiyot ağız yoluyla hastaya verilir. Odada kalış süresi, her gün yapılan ölçümler ile belirlenir, yapılan ölçümlerde hasta vücudunda kalan radyoiyot miktarı etrafa zarar vermeyecek düzeye indikten sonra taburcu edilir. Radyoiyotun büyük miktarı idrar, bir kısmı tükürük ve çok az bir kısmı da ter ve dışkı ile vücuttan atılır. Tedavi sırasında önemli yan etkiler görülmeyecek, saçlarınız dökülmeyecek, kısırlık oluşmayacaktır.

Taburcu Olduktan Sonra nelere Dikkat Edilmelidir?
Taburcu olunurken dikkat edilmesi gereken kurallara değinen Öztürk, hastalar tedavi sonrası ayrı yatmalıdırlar. Evde ve iş çevrelerindeki kişilerle aralarında en az bir metre mesafe bırakılmalıdır. Özellikle hamile kadınlara ve 10 yaşından küçük çocuklara yaklaşmamalıdırlar. Mümkünse başkalarının kullandığı tuvalet kullanılmamalı, idrar oturarak yapılmalı, temizlenirken taharet musluğu ve tuvalet kâğıdı kullanılmalı, eller bol su ve sabun ile yıkanmalıdır. Yukarıdaki öneriler genel kurallar çerçevesinde verilmiştir. Kurallar önerilirken hastalığın durumu, verilen radyoiyot dozu, hastanın ve yaşadığı çevrenin sosyal, ekonomik ve kültürel durumu göz önüne alınır. Konuyla ilgili geniş bilgiyi, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nükleer Tıp Merkezine veya İyot-131 tedavi merkezimize başvurarak alabilirsiniz, dedi.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan