Kadın cinayetlerinde indirimler kaldırılmalı - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

8 Mayıs 2021 - 08:09

Kadın cinayetlerinde indirimler kaldırılmalı

Kadın  cinayetlerinde indirimler kaldırılmalı
Son Güncelleme :

18 Aralık 2015 - 11:54

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen, kadın cinayetleri konusunda yeniden cezai düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek, “kadın cinayetlerinde cezai indirimler kaldırılmalıdır” dedi.

‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun İstanbul’daki toplantısına katılan Türkmen, kadına yönelik şiddetin ve her türlü toplumsal ayrımcılığın önlenmesi için TBMM’nin harekete geçmesi gerektiğini kaydederek, kadını yalnızca anne, eş, evlat birey değil, tamamlayan olarak gören erkek egemen ideoloji ile; çağdaş kadın algısının ve Cumhuriyet kazanımlarının her geçen gün daha geriye gittiğini ifade etti.

Kadına yönelik şiddet olaylarını incelemek, araştırmak ve önlem alınmasını sağlamak için sürekli görev yapacak “İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu” oluşturulmasına ilişkin kanun teklifi verdiğini de hatırlatan Türkmen, “Kanun teklifim;  kadına yönelik şiddet gerçekleştikten sonra yapılacakları değil, kadına yönelik şiddetin gerçekleşmeden önlenmesini amaçlamaktadır” dedi.

Kanun teklifinin tüm partilerden destek görmesi gerektiğini kaydeden Türkmen, “umarım demokrasiye ve eşit yurttaşlığa gönülden bağlı herkes bu konuda birlikte mücadele eder. Böylece biz de nüfusun yarısını oluşturan, varlık nedenimiz olan kadınlara karşı sorumluluklarımızı yerine getiririz” diye konuştu.

KADIN BAKANLIĞI KURULMALI

Nüfusun yarısını oluşturan kadınların, sorunları ile doğrudan ilgilenecek bir kadın bakanlığının kurulması gerektiğini ve bunun bir zorunluluk olduğunu da ifade eden Türkmen, cinsiyet konusunda eşitlik kavramının mutlaka yerleştirilmesi gerektiğini, bunun içinde siyasetçiler, kamu, medya ve STK’ların bir hareket etmesi gerektiğini, aksi halde kadın cinayetlerinin durdurulamayacağını söyledi.

elif k

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan