KADIN DOĞUM GÜNLERİ BAŞLIYOR - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

25 Şubat 2021 - 05:40

KADIN DOĞUM GÜNLERİ BAŞLIYOR

Çukurova Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Çukurova Üniversitesi Kadın Doğum Günleri 21-22 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

KADIN DOĞUM GÜNLERİ BAŞLIYOR
Son Güncelleme :

21 Eylül 2018 - 11:38

 sayfadalogoil

Acıbadem Adana Hastanesi  Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı ve Çukurova Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Vardargeçen yıl ilki gerçekleştirilen Çukurova Üniversitesi Kadın Doğum Günleri’nin ikincisini düzenlemenin mutluluğu içerisinde olduğunu belirtti. “Geçen yıl böyle bir toplantı yapmak amacıyla yola çıktığımızda böylesine bir ilgi ve destekle karşılaşacağımızı tahmin etmemiştik. Gerek bölgemizde çalışan meslektaşlarımız gerekse ulusal ve uluslararası tıbbi ilaç ve cihaz üreten kuruluşların bölge temsilcilikleri böyle bir toplantı fikrini coşkuyla karşıladılar. Bölgesel olarak önemli bir boşluğu doldurduğumuzu fark ettik. Aldığımız bu  destekle 21-22 Eylül tarihlerinde daha coşkulu, gerek bilimsel gerekse sosyal açıdan daha zengin içeriklerin olduğu bir toplantı yapmayı hedefledik.” dedi.

Katılımcılar bu yıl doğum hekimliği, kadın hastalıkları, çocuğu olmayan hastalara yaklaşımlar, üremeye yardımcı tedaviler oturumlarının yanında gebelik ve kadın hastalıklarının ultrasonografi tanısı ve rahim ağzı kanserinin erken tanı yöntemleri konulu kurslara da katılabileceklerdir.

Çukurova Üniversitesi Kadın Doğum Günleri’nin konuşmacılarından Acıbadem Adana Hastanesi Tüp Bebek ve Üreme Sağlığı Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Volkan Noyan yumurtalıkların uyarılması ve aşılama tedavisinde yumurtalıkların uyarılma protokollerinden bahsedecek.

Bir yıl düzenli ilişkiye karşın gebelik elde edilememesinin infertilite olarak tanımlandığını ve bu çiftin değerlendirilmesi ile tedavisinin de farklı yöntemleri olduğundan söz eden Prof. Dr. Volkan Noyan sözlerine şöyle devam etti: “Aşılama olarak bilinen intrauterin inseminasyon yönteminde, yumurtlama döneminde erkeğin sperm örneği hazırlanarak hareketli ve sağlıklı spermler ayrıştırılır ve bir kateter yardımıyla rahim içerisine yerleştirilir. Bu şekilde yumurta ve sağlıklı spermin tüplerde bir araya gelmesi ve gebeliğin gerçekleşmesi hedeflenir. Aşılama tedavisi; hafif erkek infertilitesi, endometriyozis, açıklanamayan infertilite, ejakulasyon bozuklukları ve immünolojik infertilite gibi çeşitli durumlarda uygulanabilir. Aşılama tedavisinde; yumurtaların geliştirilmesi ve yumurtlamanın tetiklenerek aşılama zamanlamasının doğru ayarlanması için çeşitli ilaç tedavi protokolleri kullanılmaktadır. “

Anne bebek arasındaki ilk bağ: Plesanta

Acıbadem Adana Hastanesi Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Merkezi, Kadın Hastalıkları ve DoğumUzmanı Prof. Dr. Süleyman Cansun Demirise Çukurova Üniversitesi Kadın Doğum Günleri’ndeanne ile bebek arasında kan ve madde geçişini sağlayan organ olan plasentadan bahsedecek. Prof. Dr. Demir  “Plasenta normalde rahmin üst kısmında yer alır. Çok sayıda sezaryen ve küretaj olan  hastalarda plasenta  aşağıda yerleşir ve rahim duvarına doğru ilerlerse buna plasenta akreata denir. Tanısı ultrasonografi ile konulur. Gebeliğin son aylarında kanama yapabilir. Bu durumda doğumun sezaryenle olması gerekir. Kan nakli gerekebilir, doğumda rahmin alınması gerekebilir. Doğum ve cerrahi işlemlerin  deneyimli ekiplerce yapılması gerekir.”

Acıbadem Adana Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Yavuz, sempozyumda serviks kanserine değinecek. Serviks kanserinin tedavisi konusunda bilgi verecek olan Prof. Dr. Sinan Yavuz “Serviks kanseri özellikle kanser erken teşhis-tarama programlarının ulusal bazda sağlık otoritesinin denetiminde yürütülmesi nedeniyle erken evrede tespit edilmeye ve küratif tedavilerden olguların yarar görmelerine neden olduğunu belirtti. Bu kanserin tanıdan itibaren tüm tedavi yönetimi multidisipliner bir yaklaşımla gerçekleştirilmelidir. Ancak bu şekilde hastalığın tam eradikasyonu sağlanabilir. Jinekolojik onkoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji, tıbbi onkoloji uzmanlarının ortak tedavi planlaması sonucu her hasta kendisi için en doğru tedaviye erişebilecektir” diyor.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan