Kadının hayattaki rolüne vurgu - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

7 Mayıs 2021 - 00:48

Kadının hayattaki rolüne vurgu

Kadının hayattaki rolüne vurgu
Son Güncelleme :

08 Aralık 2015 - 10:33

Adana Kent Konseyi ve Büyükşehir, kadının toplumsal, sosyal ve siyasi hayattaki rolünü artırmanın yollarını birlikte arıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi, Başkan Hüseyin Sözlü’nün, Adana’nın Milli Mücadele’de öncülük ettiği gibi, kadın hakları konusunda da öncülük etmesi talimatına uygun çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının 81’nci yıldönümünde,’Toplumsal Hayatta Kadın’ konulu bir panel düzenledi.  Bilim, parlamento, yerel yönetim ve iş dünyası adına başarılı isimlerin konuşmacı olarak katıldığı panelde, kadınların toplumsal alanlardaki rolü ve bu rolün daha çok artırılmasının önemi vurgulandı.

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi,Türk kadınına seçme seçilme hakkının 81’nci yılı kutlama programı kapsamında, Adana Seyhan Oteli’nde ‘Toplumsal Hayatta Kadın’ konulu bir panel düzenledi.

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkan’ı Zeynep Cennet Ünal’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde;  Harward Üniversitesi’nin genç akademi üyeliğine seçilen ilk Türk öğretim görevlisi unvanını taşıyan akademisyen Canan Dağdeviren ‘Bilimde Kadın’;CHP Adana milletvekili Elif Doğan Türkmen, ‘Parlamentoda Kadın’; Çukurova  Belediyesi Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Meclis Üyesi  ve Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu (BPW) Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ayça Katlav, ‘Yerel Yönetimde Kadın’;  Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Yöneticisi ve Çukurova GİAD (Genç İşadamları Derneği) Kadın Komisyonu Başkanı Gonca Saygılı ise ‘İş Dünyasında Kadın’  konularında bireysel deneyimlerini de  paylaştıkları birer konuşma yaptı.

KADINLAR SİYASETTE SINIRLI

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin, kadınların bilim, iş ve siyaset alanlarında günümüzde geldikleri noktanın önemine vurgulayan Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zeynep Cennet Ünal, kadınların özellikle siyasi yaşamdaki yerinin sınırlılığına dikkat çekti. Ünal, “Kent Konseyi olarak her siyasi yaklaşıma eşit mesafede duruyoruz” dedi.

Panelde,kadınların sağlık sorunları, sağlık politikalarının geliştirilmesi ve siyaset ve iş dünyasında kadınların daha az temsil edilmesinin nedenleri tartışıldı, çözüm önerileri sunuldu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımasından dolayı teşekkürlerin sunulduğu panele, Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan, Adana Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Semra Sakar ve kadın dernekleri yöneticileri katıldı.

kent1

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan