Kalemini kır ama satma… - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

14 Mayıs 2021 - 01:41
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

Kalemini kır ama satma…

Kalemini kır ama satma…
Son Güncelleme :

03 Mayıs 2021 - 10:59

Sıralamada, Bangladeş, Rusya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi ülkeler önümüzde yer alıyor.

19 yıllık AKP iktidarı döneminde her alanda gerileme ve çöküşü yaşıyoruz.

Bir dönem bulunduğu coğrafya için rol-model gösterilen ülkemiz, haritada adını zor bulabileceğimiz ülkelerin bile arkasında yer alan, küme düşmüş, sıradan bir Orta Doğu ülkesi haline dönüşmüştür.

Dünyada cezaevlerinde en çok gazetecinin olduğu ülke de Türkiye. Bizi, Çin, Mısır ve Suudi Arabistan takip ediyor.

Ülkemiz medyasının yüzde 95’inin siyasi iktidarın kontrolünde olduğu, geriye kalan yüzde beşinin RTÜK cezaları, Basın İlan Kurumundan alınamayan reklamlar ve yargı eliyle susturulmaya çalışıldığı, on binlerce medya çalışanın işsiz, sosyal güvenlikten yoksun olduğu, siyasi iktidarın emrindeki kolluk kuvvetlerinin kötü muamelesiyle karşı karşıya kaldığı, en ağır şartlar altında görevlerini yerine getirmeye çalıştıkları, haber, yazı ve yorumları nedeniyle tutuklandıkları, mahkum oldukları bilinen gerçeklikler.

Ayrıca pandemi koşullarını da bahane eden muktedirlerin, basın özgürlüğünü engelledikleri, gereken asgari koşulları sağlamadıklarını da hatırlatmak gerekiyor.

Demokrasinin olmazsa olmazlarından olan, yasama, yargı ve yürütmeden sonra dördüncü güç olarak kabul edilen medya-kitle iletişim- basın özgürlüğü ülkemizde kalmamıştır.

Böylesi ağırlaşan koşullarda yurttaşın haber alma hakkı için mücadele eden, kolluğun kötü muamelesine maruz kalan, tutuklamalar, davalar ile korku ve gözdağı verilen, cezaevlerine gönderilen basın emekçilerinin yüreklerine sağlık, emeklerine sağlık, iyi ki varsınız diyorum.

“Kalemine daima efendi kal, uşak olmamaya gayret et. Mecbur kalırsan kır, sakın satma.”

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  ramazanzeydan  ramazangamze  ramazanvahap  ramazanlutfu  ramazanorhan  ramazanburhan  ramazanilhami  ramazankadin  ramazanremzi  chpemek
twittan facetan