KAN VE GÖZYAŞINA SON VEREN BARIŞ HAREKATI 46 YAŞINDA - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

18 Nisan 2021 - 17:05
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

KAN VE GÖZYAŞINA SON VEREN BARIŞ HAREKATI 46 YAŞINDA

KAN VE GÖZYAŞINA SON VEREN BARIŞ HAREKATI 46 YAŞINDA
Son Güncelleme :

20 Temmuz 2020 - 10:57

Türkiye’nin Zürih ve Londra Antlaşmalarından kaynaklanan garantör devlet sıfatıyla gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı 46 yıl önce adada kan, gözyaşı, ölümü sonlandırdı.

Kıbrıs Barış Harekatı’na nasıl gelindiği konusunda bilgilerimizi tazeleyelim.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Yunanistan, Enosis’i gerçekleştirmek, Kıbrıs Adası’nın Yunanistan’a bağlanmasını sağlamak için Birleşmiş Milletlere Self Determinasyon amacıyla 1950 ve sonrasındaki başvurularından, olumsuz yanıt alınca bu kez adada Türklerin varlığını sonlandırmak için EOKA Terör Örgütünü kurdurdu. Bunun ardından 1960’lara gelindiğinde Türklere uygulanan baskı artacak, köy boşaltmalar yaşanacak ve şiddet olayları artacaktı. Zürih ve Londra Antlaşmalarıyla, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin garantörlüğünde Ada’nın iki halkı arasında ortaklık temeline dayanan, eşit siyasi hak ve statüde Kıbrıs Cumhuriyeti kuruluyordu. Gerek antlaşmalar gerekse anayasa çok ayrıntılı bir biçimde hazırlanmıştı.

Cumhurbaşkanı olan Makarios, kısa bir süre sonra anayasanın işlemez hale geldiği ve Türklere fazla hak tanındığı iddiasıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fazıl Küçük’ün istifasını isteyecekti. Rum siyasetçiler ve yöneticiler, Türklerle birlikte yaşamak ve adayı birlikte yönetmek istemiyorlardı.

1963 Aralık ayında Kanlı Noel olarak tarihteki yerini alan katliamla, Rum tarafı ve Yunanistan adada Akritas Planını yaşama geçirdile. Yani; Türkler, imha edilecek ve adadan atılacaklardı. Bu tarihle birlikte Türklere yönelik sistemli saldırılar, öldürme, tecavüz olayları artacak ve 1974’e kadar devam edecekti.

1974’de dönemin Ecevit Hükümeti’nin yürüttüğü diplomasi sonuç vermeyecek, İngiltere adaya birlikte müdahale edilmesini kabul etmeyecekti. 15 Temmuz 1974’de TBMM’de gizli oturum ve açık oylama ile Barış Harekatının yapılması kabul edilecek, 20 Temmuz 1974’de “Ayşe Tatile Çıksın” parolasıyla harekat başlayacaktı.

Başbakan Bülent Ecevit, “Biz adaya sadece Türkler için değil, aynı zamanda Rumlar’a da barış getirmek için çıkıyoruz “ açıklamasıyla harekatı dünyaya duyuruyordu.

Bülent Ecevit’i, Necmettin Erbakan’ı, Fazıl Küçük’ü, Rauf Denktaş’ı harekata kabul oyu verip, sonsuzluğa uğurladığımız 15.dönem milletvekillerini, şehitlerimizi, katledilen insanlarımızı rahmet, saygı ve özlem ile anıyorum.

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl kadinadestek
twittan