Kayadan: Medeni Kanun eşitlik ve çağdaşlık demektir - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

18 Mayıs 2021 - 20:44

Kayadan: Medeni Kanun eşitlik ve çağdaşlık demektir

Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, Medeni Kanun’un eşitliğin ve çağdaşlığın simgesi olduğunu belirterek, “Medeni Kanun’un kabulünün 95. yılında, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasinin, eşitliğin, laikliğin, hukuk devletinin vazgeçilmezi olan Medeni Kanun’un önemini daha iyi anlıyoruz.” dedi.

Kayadan: Medeni Kanun eşitlik ve çağdaşlık demektir
Son Güncelleme :

18 Şubat 2021 - 12:05

Günümüzde Atatürk Devrimi’ne, Cumhuriyeti’ne yapılan bütüncül saldırıdan Medeni Kanun’un da payını aldığını belirten Kayadan, siyasi iktidar ile yandaşlarının, eylem ve söylemleriyle Medeni Kanun’a saldırdığını ve Kanunun, parça parça yok edildiğini vurguladı.

Kayadan, “Anayasamıza, laikliğe, hukuka, insan haklarına, kadınlarımıza yapılan saldırıların iyice arttığı şu günlerde Medeni Kanunumuza sahip çıkmanın ne demek olduğunu bir kez daha düşünmemiz gerektiğini vurguluyoruz. Cumhuriyetimizin daha ilk yıllarında çıkarılan ve gerçek bir devrim olan Medeni Kanun, bireysel, toplumsal, yaşamsal ilişkilerimizi her alanda düzenleyen temel kanundur. Dinsel (Şer’i) kuralların yerini Laik hukuka bıraktığı kanundur. Osmanlı’nın yıkılma nedenlerinden biri olan çoklu hukuku sonra erdiren, hukuk birliğini sağlayan kanundur. Çocuk gelinlere, çok eşliliğe “dur!” diyen kanundur. Resmi nikâh zorunluluğu getiren kanundur. Mirasta eşitsizliğe son veren kanundur. Doğrudur, çağdaştır, vazgeçilmezdir. Kadınlarımıza hukuki, yaşamsal eşitliğin ne olduğunu öğreten, yaşatan, onları özel yaşamlarına ilişkin haklar açısından da eşit yurttaş konumuna getiren bu kanun, ülkemizde “Kadın Hakları” konusunda başlangıçtır. Laik Cumhuriyetimizin olmazsa olmazı, kırmızıçizgisi Medeni Kanun’u savunmak, öncelikli görevimizdir. Gün, Atatürkçü Düşünce’ye sahip çıkma, çağdaşlık yolunda kadınlı-erkekli, kol kola ve omuz omuza birlikte yürüme günüdür.” şeklinde konuştu.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  mayisze  boslukicin  mayislutfu  boslukicin  mayisgenc  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan