KHK MAĞDURLARINI İŞLERİNE İADE EDECEK MİSİNİZ? - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 01:04

KHK MAĞDURLARINI İŞLERİNE İADE EDECEK MİSİNİZ?

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, KHK’larla işten atılan memur ve işçilerden bir kısmı hakkında beraat ya da takipsizlik kararı verildiğini, bir kısmının hakkında hiçbir soruşturma olmadığının belgelendiğini belirtti ve Başbakan Binali Yıldırım’a bu durumda olan kamu çalışanlarının işlerine ne zaman iade edileceğini sordu.

KHK MAĞDURLARINI İŞLERİNE İADE EDECEK MİSİNİZ?
Son Güncelleme :

24 Nisan 2018 - 15:48

 olimpiyat

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, KHK mağdurlarının işe iade taleplerini meclis gündemine taşıdı.

Genel kurulda gündem dışı söz alan Kuyucuoğlu, “Türkiye’de 20 Temmuz sonrası oluşan çok sayıda mağduriyet devam ediyor. Çok sayıda memur, işçi, öğretmen, akademisyen görevlerinden alındı, ya ihraç edildi ya da açığa alındı. Bu insanların bir kısmı mahkemelerde beraat etti, bir kısmı için de cumhuriyet savcılıklarınca takipsizlik kararı verildi. Bir kısmı da savcılıklardan haklarında hiçbir takibat yapılmadığına dair belge aldılar. Bu insanların daha fazla mağdur olmamaları için itibarlarını iade etmeye ve işlerini iade etmeye ne zaman başlayacaksınız” diye sordu.

Kuyucuoğlu Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde de, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başta kamu kuruluşları olmak üzere devletin birçok kademesinde görev yapan insanların asılsız ihbar ve iftiralar sonucunda haksız yere tutuklandığını, görevinden atıldığını veya açığa alındığını kaydetti.

Kuyucuoğlu, “Bu kişiler mahkeme kararlarıyla aklanmalarına rağmen işlerine ve eski hayatlarına dönmeleri konusunda büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bu sıkıntıları sadece kendileri değil, aile ve akrabaları da yaşamaktadır. Örneğin, işine dönen bir çalışan  açığa alındığı sürenin yasal hakkı olan imkânlarını tanınmış bir hak olarak alması gerekirken, bürokratik engellere takılmakta ve keyfi muamelelere maruz kalmaktadır. Yine ailesinden çeşitli kuruluşlara iş başvurusu yapanların güvenlik soruşturmalarının olumsuz sonuçlandığı ifade edilmektedir. Tıpkı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi ‘at izi, it izine’ karışmıştır. İfadelerini kullandı.

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

-Haksız yere görevinden alınan, işinden olan insanların yeniden kurumlarına dönüşü nedeniyle karşılaştıkları zorlukların giderilmesi için bir çalışmanız var mıdır?

-15 Temmuz darbe girişiminden sonra KHK veya mahkeme kararlarıyla görevine iade edilen kişi sayısı nedir?

-KHK’larla işlerinden atılan veya açığa alınan kişilerden mahkeme kararıyla aklananların, aile mensupları ve akrabaları da kamuya iş yapan taşeronda, çalışırken bu olaylar nedeniyle işten çıkarılmıştır. Bu kişilerin mağduriyeti nasıl giderilecektir?

-Taşeron firmalarda çalışan ve çalıştıkları firmaların terör nedeniyle kapatılması sonucu sözleşmeleri fesih edilen, ancak daha sonra yeniden ihale edilmesi sonucu işlerine geri dönen kişilerin 696 sayılı KHK’da yer alan kadro hakkından yararlanamadıkları bilinmektedir. Bu kişilerin mağduriyetine yönelik bir adım atılacak mıdır?

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan