“Kişinin aynası iştir. Lafa bakılmaz” - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

20 Nisan 2021 - 23:10
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

“Kişinin aynası iştir. Lafa bakılmaz”

Emniyet Genel Müdürlüğünün gerekse de Jandarma Genel Komutanlığının ilerleyen günlerde düzenleyecekleri ihaleler ile 600 bin gaz kapsülü, 40 ton gaz solüsyonu, binlerce biber gazı spreyi, göz yaşartıcı gaz, cop, kalkan, robocop teçhizatı alınacağı duyurusu yapıldı.

“Kişinin aynası iştir. Lafa bakılmaz”
Son Güncelleme :

06 Mart 2021 - 10:16

Haziran 2013’de Türkiye toplumsal hareket tarihinde önemli yerini alan Gezi Dayanışması-Direnişinde yok sayılanlar, ötekileştirilenler, demokrasi standartlarının yükselmesini talep edenler, çapulcu olarak nitelenenler, anayasa ve uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınan ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüş hakkını kullanmış, siyasi iktidar emrindeki kolluk güçleriyle en ağır şekilde bu yürüyüşlere müdahale etmiş, uygulamalarıyla devlet terörü sergilenmişti.

Bu dönemde hak ve özgürlükleri baskılayan güvenlik kuvvetlerinin kullandığı biber gazı kapsülü, on dört Avrupa Birliği üyesi ülkenin bir yılda kullandığı biber gazı kapsülünün iki katıydı.

Direniş- dayanışmada katledilen, en az bir gözünü yitiren, ağır şekilde ve diğer şekilde yaralanan insanlarımızı unutmamak gerekir.

19 yıldır ülkeyi yönetmekte olan siyasi iktidarın paketleri bitmiyor, ekonomide ve hukuktaki bu paketler ile istenilen elde edilememiş ki devam ediyor açıklamalar.

Kimi aklı evveller bu paketleri devrim, reform olarak niteleyip, her derde deva olacağını (!) dile getiriyorlar.

Adı paket, devrim (!), reform (!) olarak nitelenen bu düzenlemelerde aradığımız samimiyet, zihniyet ve uygulama değişikliğidir.

İnsan Hakları Eylem Planının açıklandığı gün, kimsenin, kurum, makamların emir, talimat veremediği, telkinde bile bulunamadığı bağımsız (!) ve tarafsız (!) yargımız HDP hakkında incelemeyi başlatarak, HDP’yi hukuken ve fiilen kapatacaklarını dile getiren ( Ne de olsa söyleyen yargının yerine kendisini koymuş) ya da HDP’nin kapatılması hayatidir, zorunluluktur diyenlere selam veriyordu.

Temel hak ve özgürlüklerin kullanım alanını genişletmek, daha da güvence altına almak iddiasıyla yola çıkılan paketin açıklandığı gün, ülke genelinde 11 ayrı mahkemede 66 basın emekçisi, muhabir, gazeteci, yazar yargılanıyordu.

Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan eylem planını açıklarken, “ Mevzuatı, ifade özgürlüğü ile toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının en geniş şekilde teminat altına alınması doğrultusunda gözden geçiriyoruz” diyecekti.

Planlara, paketlere herkes tarafından kabul görecek sözleri yazabilirsiniz, önemli olan bu konulardaki yaklaşımınız, uygulamalarınız. Ziya Paşa’nın da dediği gibi “Kişinin aynası, iştir. Lafa bakılmaz”.

Demokrasi standartlarının yükseltildiği, temel hak ve özgürlüklerin kullanımının genişletildiği ve güvence altına alındığı, yargının bağımsız ve tarafsız olduğu bir ülkede barış ve özgürlük içinde yaşamayı hepimiz hak ediyoruz.

Bunların olabilmesi de samimiyetle olur, siyasi iktidarın bağımsız ve tarafsız yargıyı kendisine bir engel ya da muhalifleri susturmada kullandığı bir araç olarak değil, bunları içselleştirebildiği zaman bir anlamı olacaktır.

Bugün medyada yer alan haberlerde gerek Emniyet Genel Müdürlüğünün gerekse de Jandarma Genel Komutanlığının ilerleyen günlerde düzenleyecekleri ihaleler ile 600 bin gaz kapsülü, 40 ton gaz solüsyonu, binlerce biber gazı spreyi, göz yaşartıcı gaz, cop, kalkan, robocop teçhizatı alınacağı duyurusu yapıldı.

Hayrola diyelim?

Bunlar neyin hazırlığı ?

Savaş mı var?

Bu veriler, gelecek günlerin habercisi olarak kabul edilmelidir.

Dünyadaki endekslerde özgür olmayan ülkeler içindeki yerini alan Türkiye’de, siyasal iktidarın daha da sertleşeceğini, totaliter rejimin kendisini daha da hissettireceğini, hak arayışı, demokrasi, temel hak ve özgürlükler mücadelesinin daha da ağırlaşan koşullar altında gerçekleşeceği ortaya çıkmıştır.

Muhalif olanlara, farklılıklara düşen de emek, demokrasi ve özgürlükler cephesini daha da genişletmek, yılmadan, usanmadan kararlılığı sergilemek oluyor.

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl kadinadestek
twittan