KONCUK'TAN EMEKLİLERİ İLGİLENDİREN KANUN TEKLİFİ - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

1 Mart 2021 - 06:30

KONCUK’TAN EMEKLİLERİ İLGİLENDİREN KANUN TEKLİFİ

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk 2000 yılından sonra emekli olan ve onbinlerce emekliyi ilgilendiren bir kanun teklifi hazırlayarak  T.B.M.M’ye sundu. Bu kanunun yasallaşması halinde beş milyon emeklinin faydalanacağını vurgulayan Koncuk, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na ilişkin kanun teklifini kamuoyu ile paylaştı.

KONCUK’TAN EMEKLİLERİ İLGİLENDİREN KANUN TEKLİFİ
Son Güncelleme :

16 Eylül 2018 - 15:47

 sayfadalogoil

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un vermiş olduğu Kanun Teklifinde aşağıdaki maddeler yer aldı;

MADDE1- 31.5.2006 tarihli ve 5510 sayılı sosyal sigortalar ve Genel sağlık sigortası kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

EK MADDE 19-(1) son tahsis talep tarihi veya ölüm tarihine bakılmaksızın, 506 sayılı kanunun mülga hükümleri uyarınca gösterge sistemine göre bağlanan malullük. Yaşlılık ve ölüm ayları ile malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken ölen sigortaların ölüm aylıkları, bu madde hükümlerine göre yeniden hesaplanır.

(2) Aylıkların hesaplanmasında 506  sayılı kanunun mülga maddeleri uyarınca hazırlanan ve yürürlükte bulunan gösterge veya üst gösterge tablosundan sigortalı için tespit edilmiş olan mevcut gösterge rakımı ile aynı dönemde yürürlükte bulunan memur aylık katsayısı esas alınır.

(3) Sigortaların aylık bağlama oranı ; malullük,yaşlılık veya ölüm aylığında gösterge veya üst gösterge tablosu, taban aylık bağlama oranı, yaştan ve günden artırım veya azatlım ölçütleride dikkate alınarak %60 ve üzerinde belirlenmiş olan ur aylıktaban aylık bağlama oranınca kurum tarafından belirlenir. Malüllük,yaşlılık ve ölüm aylığının aylık bağlama oranı her halükarda %85’ten fazla olamaz.

(4) Sigortaların ilgili ödeme dönemi itibarıyla aylığa, yukarıdaki hükümlere göre tespit edilen gösterge rakamı, memur aylık katsayısı ve aylık bağlama oranının çarpımı süreciyle ve o döneme kadar 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalılara ödenmekte olan aylıklara uygulanmış olan aylık artışları da dikkate alınarak belirlenir.

(5) Bu maddeye göre hesaplanan aylık tutarının, sigortalı veya hak sahiplerine ödenmekte olan aylık tutarının altında kalınması halinde, mevcut aylıkların ödenmesinde devam edilir.

(6) Bu maddeye göre hesaplanan aylıklar için geriye yönelik herhangi bir ödeme yapılmaz.

(7) Sözleşme aylıklarına bu kanunun yayımını takip eden ayın başından sonra borçlanma yapmak suretiyle tam aylığa yükseltenlere bu madde hükümleri uygulanmaz.

(8) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin tereddütleri gidermeye kurum yönetim kurulu yetkilidir.

MADDE 3-  Bu kanun hükümlerini cumhur başkanı yürütür.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al