Korunmak tedaviden daha kolaydır - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

7 Mayıs 2021 - 00:42

Korunmak tedaviden daha kolaydır

Korunmak tedaviden daha kolaydır
Son Güncelleme :

01 Aralık 2015 - 12:45

Adana Rotary Kulübü, Adana Rotaract Kulübü üyeleri ve Türk Tıp Öğrencileri Birliği’ne  (TURKMSIC) bağlı Çukurova Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği (ÇÜTÖB) HIV/AIDS hakkında farkındalık yaratmak, doğru bilinen yanlışları düzeltmek, halkı bilinçlendirmek, bu konuda ayrımcılık ve damgalamayı sıfıra indirebilmek amacıyla Adana’nın 6 farklı yerinde stant çalışmaları yaptı.

1 Aralık Dünya AIDS Günü için düzenlenen etkinlikte görev alan rotaryenler ve öğrenciler, hedef kitlesi üniversite öğrencileri olan etkinlik kapsamında Çukurova Üniversitesi’nin dört farklı yerinde, Çağ Üniversitesi’nde ve Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde eş zamanlı olarak çalıştı. Adana Rotaract Kulübü Başkanı Berfu Bilir Mutlu ‘’Adana Rotary Kulübü Başkanı Cenk Erdemışık ve üyelerine, Adana Rotaract Kulübü üyelerimiz ve Türk Tıp Öğrencileri Birliği’ne  (TURKMSIC) bağlı Çukurova Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği Üreme Sağlığı Direktörü Çağlar Aktuna ve üyelerine  teşekkür ediyorum. Etkinlik kapsamında yaklaşık 2 bin kişiye ulaştık. Konuyla ilgili özet niteliği taşıyan el broşürleri de dağıtıldı. ’’ ifadesini kullandı.

Çalışmalar sırasında HIV konusunda doğru bilinen yanlışların, HIV’den korunma yollarının ve HIV+ bireylere olumlu yaklaşımın öneminin vurgulandığını anlatan ÇÜTÖB Üreme Sağlığı Direktörü Çağlar Aktuna ‘’Bizler Türkiye’de yıllardır aktif çalışma yürütüyoruz ve tıp öğrencilerini ülke genelinde en geniş anlamda temsil ediyoruz. Toplumumuzda, Dünya’da artan bir sorun olarak dikkat çeken HIV/AIDS konusunda bilgi kirliliği yaşamaktadır. Bu yüzden HIV+ bireylere negatif bir duruş sergilemektedir. Bizler bu çalışmayla insanlara HIV/AIDS hakkında bilgilendirme yapıyoruz. HIV’den korunmanın basit ve etkili yolları olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. HIV+ bireylerin de yaşantılarına sorunsuz devam edebildiklerini, bu bireylere ayrımcı yaklaşımın ve damgalamanın yanlışlığını, HIV+ bireylerin de tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olduğunu anlatıyoruz. Unutulmamalıdır ki korunmak her zaman tedaviden daha kolaydır’’ şeklinde konuştu.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan