KÖY ENSTİTÜLERİ AYDINLANMANIN FİKİRSEL ÖNCÜSÜYDÜ - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 01:43

KÖY ENSTİTÜLERİ AYDINLANMANIN FİKİRSEL ÖNCÜSÜYDÜ

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı Atilla Eker, Köy Enstitüleri’nin 78. Kuruluş yıldönümü nedeniyle dernek binasında gerçekleştirilen konferans öncesi yaptığı açıklamada, “Köy Enstitülerinin kapatılmasının büyük kayıp olduğunu söyledi. 

KÖY ENSTİTÜLERİ AYDINLANMANIN FİKİRSEL ÖNCÜSÜYDÜ
Son Güncelleme :

18 Nisan 2018 - 15:06

 olimpiyat

Köy Enstitülerinin 17 Nisan 1940’da kurulduğunu anımsatan ADD Başkanı Atilla Eker, “Köy Enstitüleri, Cumhuriyeti kuran kadroların eğitimin ve kalkınmanın köyden başlayacağına inanmalarının bir sonucu olarak 17 Nisan 1940’da hayata geçirdikleri bir aydınlanma projesidir” dedi.

“KÖY ENSTİTÜLERİ, DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BİR PROJEDİR” 

78.kuruluş yıldönümünün kutlandığı Köy Enstitülerinin, dünyada eşi benzeri olmayan bir proje olduğunu kaydeden Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı Atilla Eker, şöyle konuştu; “Türkiye’nin dünya eğitim tarihine kazandırdığı en özgün projelerden biri Köy Enstitüleri olmuştur. Bu proje ile eğitim ve kültür alanında gerçekleştirilen yenilikler yüzyıllardır kul zihniyeti ile yetiştirilmiş halkın özgürleştirilmesi temeline dayandırılmıştır. Köy Enstitüleri, çok zor koşullarda kendi topraklarında kendi ayakları üzerinde durmanın öyküsü olmuştur. Türkiye’de yazın ve düşün hayatına yön veren aydınlarımızın çoğu Köy Enstitülerinden çıkmıştır.

“KÖY ENSTİTÜLERİNİN KAPATILMASI SİYASİ DÖNÜŞÜMÜN ADI OLMUŞTUR”

Zamanla menfaatleri zarar gören iç ve dış güçler enstitüleri kapatma yoluna gitmişlerdir. Köy Enstitülerinin kapatılması aynı zamanda siyasi dönüşümün adı olmuştur. Bu süreçten sonra her alanda olduğu gibi eğitim alanında da ABD patenti uygulamalar eğitim politikamıza yön vermeye başlamıştır”

PROJENİN MİMARLARINI RAHMETLE ANIYORUZ”

ADD Adana Şube Başkanı Eker “Bu duygu ve düşüncelerle bir aydınlanma projesi olan Köy Enstitülerinin kuruluşunun 77.yıldönümünü kutluyor bu projenin mimarları olan Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’u saygı ve rahmetle anıyorum” şeklinde açıklamasını tamamladı.

Daha sonra Emekli Öğretmen Ali Uysal’ın konuşmacı olarak katıldığı “Köy Enstitüleri” konulu konferansa geçildi. Konferans sonrası ADD Başkanı Atilla Eker, Emekli öğretmen Ali Uysal’a sunumundan dolayı teşekkür etti.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan