Kültür Bakanlığı’nın sanatçılardan haberi yok! - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Mart 2021 - 08:34

Kültür Bakanlığı’nın sanatçılardan haberi yok!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yönelttiği “Kaç kültür-sanat emekçisi işini kaybetti, kaçı güvencesiz iş havuzuna dâhil oldu?” sorusuna, Bakanlıktan “Kültür-sanat sektöründe çalışan kişi sayısından bilgimiz yok” yanıtı geldi.

Kültür Bakanlığı’nın sanatçılardan haberi yok!
Son Güncelleme :

22 Ocak 2021 - 14:02

 sayfadalogoil

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Bu yanıt Kültür Bakanlığı nın kültür ve sanat dünyasının sorunlarına ne denli yabancı olduğunun itirafıdır” dedi.

Akkuş İlgezdi’nin 2021 bütçesi üzerine TBMM’de sorduğu soruları yazılı cevaplayan Bakan Ersoy, “Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumlardan gelecek istatistiki veriler ve anket çalışmalarından faydalanarak, Kültür Endüstrileri İşgücü Raporu hazırlanacağı” bilgisini verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının, düzenleyici ve denetleyici olduğunu hatırlatan Gamze Akkuş İlgezdi, “18 yılda Kültür endüstrileri sektörlerindeki iş kollarının tanımlanması ve işgücüne ilişkin bilgi ve istatistik çalışması yapılmadıysa, ne yapıldı?” diye sordu.

Böyle bir raporun çoktan hazırlanmış olması gerektiğini vurgulayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkuş İlgezdi, kültür-sanat sektörünün Covid-19 salgınından ekonomik anlamda en ağır darbeyi yiyen meslek grupları arasında yer aldığını anımsatarak “Bakanlık sayıları yüzbinleri aşan ve ne yapacağını bilmez durumda olan kültür-sanat emekçilerine el uzatmak bir yana ‘şu kültür-sanat endüstrisi olmasa Bakanlığı ne güzel idare ederdim’ anlayışıyla hareket ediyor” dedi.

MALUMUN İLAMI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sanatçılar ve sanat emekçilerinin en büyük sorunu için 18 yıldır hiçbir şey yapmadığını itiraf ettiğini belirten Gamze Akkuş İlgezdi, “AKP’nin sanatı ve sanatçıyı yok saymasının başka bir kanıtı da bu yanıtla ortaya çıkıyor. Malumun ilanıdır bu. 18 yıldır hazırlayamadıkları raporu yeni hazırlıyorlar, bakalım ne kadar sürecek?” diye konuştu.

İŞKUR’A SORSUNLAR

CHP’li Akkuş İlgezdi, “Bakanlık sorumluluk alanına giren sektörlerde çalışan; ışıkçısından, rejisörüne, sesçisinden, sahne sanatçısına, müzisyeninden yer göstericisine, lojistik elemanından, makyözüne kadar ekmeğinden olan kaç kişi olduğunu bilmiyorsa, İŞKUR’a sorsun. Onlar hiç olmazsa iş başvurusu yapanların kayıtlarını tutuyor. Ülke yangın yerine dönmüş, pandemi herkesi vurmuş, yüzbinlerce kişi sosyal güvenceden yoksun kalmış ama Sayın Bakan, 18 yıldır iktidar olduklarını unutmuş olacak ki, ‘Kültür sanat sektöründe kaç kişinin çalıştığına dair rapor hazırlamaya başladık’ diyor. Devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan bu açıklama, Türkiye’nin savrulduğu yozlaşmanın en açık örneğidir” dedi.

TOP ÇEVİRİYORLAR!

Sanatçıların ve sanat emekçilerinin kayıt dışı çalışma ve sigorta sorunları ile ilgili topu Çalışma Bakanlığına atan Kültür Bakanlığı’nın top çevirdiğini, sektör çalışanları için pandemi de olduğu gibi pandemi sonrasında da kör, sağır ve dilsizi oynamaya devam edeceğini kaydeden Akkuş İlgezdi, Kültür Bakanlığının sektör çalışanları için bütünlüklü bir politika geliştirmeye hiçbir zaman yanaşmadığının altını çizdi.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al