SON DAKİKA

Tanık Gazetesi

“LGBTİQ+ HAKLARI TEMEL İNSAN HAKLARINDANDIR”

9. ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısında gözaltına alınan 22 kişiden 19’u halkında açılan davanın ilk duruşması 12 Kasım’da (yarın) yapılacaktır.

“LGBTİQ+ HAKLARI TEMEL İNSAN HAKLARINDANDIR”
11 Kasım 2019 - 13:22

LGBTİQ+ hak savunucularının Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” iddiasıyla yargılandığı dava öncesinde Baro Başkanı Av. Veli Küçük, açıklama yayınlayarak görüş ve düşüncelerini paylaştı.

“Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, öğrencilere gönderdiği e-postayla, 10 Mayıs’ta yapılması planlanan 9. Onur Yürüyüşü’nün yasaklandığını açıklamıştı. Öğrenciler Onur Yürüyüşü için toplanmaya başladıkları sırada ODTÜ yönetimi, iktidarın baskı, nefret, şiddet, LGBTİQ+ fobik politikalarını desteklemiş ve polisle beraber saldırıya ortak olmuştu.
Yaşanan ağır polis şiddetiyle beraber 22 kişi gözaltına alınmıştı. Ardından yapılan boykotla tüm ODTÜ bileşenleri ve özgürlük bilincine sahip kurumlar saldırıyı, ayrımcılığı, nefreti kabul etmediğini ilan etmişti. Ardından saldırılar kesilmemiş ODTÜ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin bursları hiçbir soruşturmaya dahi tabi tutulmadan kesilmişti. Şimdiyse gözaltına alınmış 1’i akademisyen 18’i öğrenci olmak üzere 19 kişi için dava açıldı. Öğrencilere ve öğretim görevlilerine saldıran polisler hakkında ise her hangi bir işlem yapılmamıştı.

“HİÇ KİMSE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE BARIŞÇIL TOPLANMA HAKLARINI KULLANDIĞI İÇİN YARGILANMAMALIDIR.”

ODTÜ’de gerçekleşen ODTÜ Onur Yürüyüşü ve ülkenin genelindeki tüm Onur Yürüyüşleri, kampüs içerisindeki eylemler Anayasa’nın ayrım gözetmeksizin herkese tanıdığı barışçıl toplantı ve gösteri hakları kapsamındadır. LGBTİQ+ hakları evrensel insan haklarının kapsamında olup, lgbti+’lara yönelik nefret evrensel bir suçtur. Bütün bunların yanında özgürlüklerin her zaman yuvası olmuş ODTÜ’de yapılan baskı ve saldırılar ODTÜ geleneğine aykırıdır.

Davanın takipçisi olacağımızı ilan ediyor, uğradıkları hukuksuz müdahaleye karşı durmaya, hepimizin özgürlüğünü savunmaya, ODTÜ’nün ve diğer üniversitelerinin özgürlük alanlarını korumaya, Anayasal hak olan gösteri, toplantı, yürüyüş ve eylem hakkının engellenemeyeceğini hatırlatırım.”

 losevy 0bulut1
face1 twit1 rekban” width=

Türkiye ve Adana'dan hayata ve yaşama tanıklık ettiğimiz haberleri bulacağınız haber portalımızdaki yayınlar kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.