LİSESİ ÖĞRENCİLERİ BARO'YU ZİYARET ETTİ - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 11:19

LİSESİ ÖĞRENCİLERİ BARO’YU ZİYARET ETTİ

Adana Bahtiyar Vahapzade Sosyal Bilimler Lisesi 9., 10, 11. ve 12. Sınıf Öğrencileri ve Okul Öğretmenleri Bülent Başaran ile birlikte Baro’yu ziyaret ettiler.

LİSESİ ÖĞRENCİLERİ BARO’YU ZİYARET ETTİ
Son Güncelleme :

12 Nisan 2018 - 11:40

 olimpiyat

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Ziyaret sırasında, güncel konular başta olmak üzere hukuk sistemi, baroların işleyişi, avukatlık mesleği ile ilgili bir çok sorular yönelten öğrenciler aldıkları yanıtlarla bilgilendiler.

Av. Veli Küçük, avukatlığın doğru ve gereği gibi yapılması halinde adaletin tecellisine katkı sağlayan bir yönü olduğunu belirterek, “Bir tarafta iddia bir tarafta savunma bir tarafta da karar makamı vardır. Bunlardan biri olmazsa adaletin bir ayağı eksik kalır. İnsanlar bizlere sorunlarını çözmemiz için gelmektedir. Bizler eğitimimiz gereği bu görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışmaktayız. 3 bin yıllık geçmişi olan bir mesleğin temsilcileriyiz. Mesleğimiz bir özgüven mesleğidir”dedi.

Avukatlık mesleğinin bir anlamda yurttaşın adalete erişimi ve hak arayışının temsilcisi olduğunu hatırlatan Av. Küçük, baroların işleyişi ve sorumlulukları hakkında bilgiler sundu.

Av. Küçük, son 12 yılda 10 binin üzerinde yasa maddesinin değiştiğini, hukukçu olarak kendilerini öğrenci gibi bu maddelere çalıştığını belirterek, ” Her geçen gün yasalar, mevzuatlar yenileniyor. Kendimizi yenilemek ve tazelemek zorundayız. Yurttaşlarımız, dava açarlarken yargılama giderleri peşin olarak alındığından ekonomik durumlarının yerinde olmaması nedeniyle zorlanmaktadırlar. Bu durum aynı zamanda hak kayıplarına neden olmaktadır” dedi.

Türkiye’de yargılanma hakkı, hukuki ihtiyaçlar, hakim ve personel yetersizliği, sıklıkla adalete erişimde yaşanan sorunlara değinen Av. Küçük, ülke gündemiyle ilgili yöneltilen sorular karşısında da öğrencilere görüş, düşüncelerini ifade etti.

Türkiye’de adalete erişimin paralı olmasının sonucunda maalesef açılan davaların büyük bir bölümünün avukatsız gerçekleştiğini belirtti.

Öğrencilerden Türkiye Barolar Birliği’ne başkan nasıl seçilir? şeklinde sorusuna Av. Küçük, “Sonuçta 10 yıl kıdem aranıyor, 10 yıl kıdem üzerindeki bütün meslektaşlarımız Türkiye Barolar Birliği Başkanlığına aday olabilir. Barolarda ise Yönetim Kurulu üyeleri levhada yazılı ve avukatlıkta en az beş yıl kı demli olan avukatlar arasından seçilir. Üye sayısı yüzden az olan barolarda beş yıllık kıdem şartı aranmaz.” diye cevapladı.

Ayrıca, nitelikli hukukçuların yetişmesinin çok önemli olduğunu, ilköğretimden itibaren ezberci ve test usulü anlayışla yetişen öğrencilerin, muhakeme gücü yüksekliğine dayananan hukuki sorunların çözümünde yetersiz kaldığını, bu nedenle hukuk fakültesi eğitiminin TBB ve Barolarca yeniden belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Sohbet sonunda Başkanı Av. Veli Küçük, öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Görüşme esnasında; TBB Disiplin Kurulu Üyesi Av. Mustafa Çinkılıç, Baro Disiplin Kurulu Üyesi Av.Timur Ortatepe ve Av. Boray Dilik ve Av. Enes Şahin de hazır bulundular.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan