Maden işçilerinin gözaltına alınması suçtur -Tanık Gazetesi

26 Ocak 2021 - 00:28

Maden işçilerinin gözaltına alınması suçtur

Adana Barosu, kıdem tazminatları ve ödenmeyen maaşları için 87 gündür mücadele veren Karaman Ermenekli maden işçilerinin Ankara’ya yürümelerine engel olunmasına, kolluk güçlerince plastik mermi, biber gazı, cop kullanılarak darp edilmelerine sonrasında hukuk dışı uygulamalarla gözaltına alınmalarına tepki gösterdi.

Maden işçilerinin gözaltına alınması suçtur
Son Güncelleme :

26 Kasım 2020 - 15:05

 sayfadalogoil

Yaşanan vahim olaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada;

“Kıdem tazminatları ve ödenmeyen maaşları için uzun süredir mücadele veren Karaman Ermenekli maden işçilerine kolluk güçleri tarafından uygulanan hukuk dışı müdahale sonucunda; Maden işçileri, sendika uzmanları, işçilerin aileleri ve Ermenek halkı bu engelleme esnasında darp edilmiş, plastik merminin kullanıldığı vahim olayda sendika başkanı, sendika üyeleri ve uzmanının da içinde olduğu 30 kişi de gözaltına alınmıştır.

Neredeyse her eylem ve etkinliğin fiilen yasaklandığı, engellendiği bu dönemde haklarını kullanmaktan başka gayeleri olmayan maden işçilerinin yasa gereği güvenliğini sağlamak yerine bu haklarını kullanmak isteyenlere şiddet uygulanması kabul edilemez.

MADENCİLERİN ANAYASAL HAKKI

Anayasa’nın 34. maddesi, herkesin, önceden izin almadan, şiddet içermeyen ve barışçıl amaçlarla yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme, seyahat etme hakkına sahip olduğunu düzenlemiştir.

Kolluk kuvveti Güneyyurt sokaklarındaki yurttaşlara valinin sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini söyleyerek görevini kötüye kullanmış, seyahat hürriyetini, kişi özgürlüğü ve güvenliğini hiçe sayarak suç işlemiştir.

Kötü muamele yasağına aykırı bir biçimde orantısız güç uygulanması sonucu; işçilerin çeşitli yerlerinden darp edildiğini fotoğraflardan görmek mümkündür.

REFORM SÖYLEMLERİ ŞİDDETİ ÖRTMEZ

Plastik mermi, cop, gaz, tekme, tokat gibi şiddeti, reform söylemleri örtemez.

Demokratik, hukuk devleti olmanın en temel koşullarından birisi de ifade özgürlüğünün ve toplanma ve gösteri yürüyüşü yapabilme hakkının kullanılabilmesidir.

Bu hakkın kullanımının bizzat kolluk güçleri tarafından sert müdahale ve gözaltı işlemi yapılarak engellenmesi, dünya halklar ailesi içerisinde onurlu bir yer edinmeye çalışan ülkemize yakışmamaktadır.

Ermenek maden işçilerinin toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkı, seyahat özgürlüğü kolluk veya idare tarafından keyfi uygulamalarla engellenemez.

Hukuka aykırı bu uygulamaların son bulmasını, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.” İfadelerine yer verildi.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan