Mafya-siyaset ilişkilerinin devlet içindeki boyutları belirlenmeli -Tanık Gazetesi

18 Ekim 2021 - 16:05

Mafya-siyaset ilişkilerinin devlet içindeki boyutları belirlenmeli

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, TBMM Genel Kurulunda mafya-siyaset ilişkilerinin devlet içindeki boyutlarının belirlenebilmesi üzerine verilen araştırma önergesi hakkında konuştu. CHP’li Zeybek, “Cumhuriyet Savcılarını korkmadan göreve davet ediyorum, yoksa bu suça ortak olursunuz.” dedi.

Mafya-siyaset ilişkilerinin devlet içindeki boyutları belirlenmeli
Son Güncelleme :

09 Haziran 2021 - 15:00

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı videolar toplumda büyük ses getirirken CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, muhalefetin iddiaları araştırma önergesine ilişkin TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada Peker’in iddiaları için Cumhuriyet Savcılarını ve Meclis’i göreve çağırdı. Zeybek şunları söyledi:

“CUMHURİYET SAVCILARI OTURUYOR, İKTİDAR SUSUYOR”

“Mafya aktörünün video görüntüleri Türkiye’nin gündemini belirledi. Milyonlarca kişi izliyor. İzlemeyenler izleyenlere neler söyledi diye soruyor ama Türkiye’nin gündemini belirleyen bu videolara karşı maalesef başta cumhuriyet savcıları oturuyor. İddia konusu ilgililer susuyor. İktidar susuyor ama bu millet her gün bunu konuşuyor. Bu iddiaların içinde çok ciddi ithamlar var. Doğrudur yanlıştır ama bunun öncelikle cumhuriyet savcıları tarafından araştırılması, soruşturma başlatılması gerekiyor ancak onlar oturmuşlar talimat bekliyorlar.”

“YARGI SADECE YÜRÜTME İHBAR EDERSE ELE ALIRIM DİYOR”

“Bu iddialarla ilgili deniyor ki sadece bir mafya liderinin ihbarlarına mı itibar edeceğiz. Hukukta şunlar ihbar eder diye kural yoktur. Cumhuriyet savcıları sadece barolar ihbar eder, sadece muhalefet ihbar eder, sadece sivil toplum kuruluşları ihbar ederse ele alırım diye bir kural yok ama yargı sadece yürütme ihbar ederse ele alırım diyor. Kim olursa olsun, eğer bağımsız ve tarafsız bir yargı varsa bunlar ihbar kabul edilir. Soruşturulur, suçsuzlar aklanır, suçlular nereye gidiyorsa gitsin cezasını çeker. Hukukun gereği budur.”

“SAYIN SAVCILAR KORKMAYIN, KORKAKLAR ADALET DAĞITAMAZ”

“Hadi yargı bunu yapmıyor, gelin bu önergemize kabul oyu verin. Bu devleti kirleten, bu devleti çürüten kimse gelin araştıralım. Suçsuz olanları aklayalım. Suçluları cezalandıralım, yargıya götürelim. Gelin biz araştıralım. 27 yıl cumhuriyet savcılığı yapmış bir milletvekili olarak sesleniyorum. Eğer vicdanınız varsa ve görevimizi kanun gereği yapıyoruz diyorsanız, talimat beklemeyi bırakın derhal harekete geçin. Aksi takdirde bu devletin çürümesinin ortağı olursunuz. Sayın savcılar korkmayın, korkaklar adalet dağıtamaz. Yeter artık!”

“İÇİŞLERİ BAKANI ŞU AN SUÇ İŞLİYOR”

“Bir suç örgütü elemanı devleti suçluyor. Devleti tehdit ediyor, devlet görevlilerini tehdit ediyor ve kimse konuşamıyor. Niye? İçişleri Bakanı örneğin. Bir siyasetçinin 10 bin dolar aylık para aldığını söyledi mafyadan. İçişleri Bakanı diyor ki savcı isterse söyleyeceğim. Savcı da saraydan talimat gelirse soracağım diyor. Kaç gün oldu daha hala açıklanmadı. Neyi bekliyoruz? İçişleri Bakanı şu an suç işliyor. Kamu görevlilerinin suçu bildirmemesi suçtur.  Türkiye Cumhuriyeti Devletini bu hale getirmek suçtur.”

 “GELİN BİRLİKTE HESAP SORALIM”

“Burada önemli olan bu mafya iddialarının, bu meclis tarafından araştırılmasıdır. Biz eğer bunu yapamıyorsak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çöküşüne, kirlenişine ortak olmuş oluruz. Gelin bu çöküşe ortak olmayalım. Bu önergemizi kabul edin, araştıralım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti hepimizin devletidir. Buna herkes sahip çıkmalı, en önce de TBMM sahip çıkmalıdır. Şu anlaşılıyor artık devletin içindekiler siyaset, mafya ve ticaret ilişkisinin içine girmiştir. Bu ilişkinin içine kim girdiyse bu kişilerden hesap sorulmalıdır.”

CHP’li Zeybek’in sözlerinin ardından iktidar sıralarında hareketlik yaşandı. AKP’li vekiller Zeybek’e sataşsa da Zeybek sözlerini sürdürerek şöyle devam etti:

“MAFYA SİZİNLE SEÇİM ÇALIŞMASI YAPTI UNUTMAYIN BUNLARI”

“Benim görev yaptığım dönemde Türk yargısına milletin güveni yüzde 70’ti. Şimdi sizin hâkim, savcılarınızın görev yaptığı dönemde yüzde 20. Benim dönemimde derin devletin başı olan insanın oğlu bugün sizin milletvekiliniz, unutmayın. O dönemde mafya babaları sizinle birlikte -bugünkü mafya babası dâhil- seçim çalışması yaptı, bunları unutmayın.”

“PARALEL PARTİ DEVLETİ KURDUNUZ BU ÜLKEDE”

“PKK gibi PPD, yani Paralel Parti devleti kurdunuz bu ülkede. Parti devleti oluşturdunuz. 2002 yılından önceki mafya elemanlarıyla bu ülkede, o mafyaların liderleri bugün sizinle siyaset yapıyor. Bu PPD devleti, bu paralel parti devletinin hesabını bu millet sizden soracak. Bu ülkeyi çökertmenin hesabını çok ağır ödeyeceksiniz.”

“MAFYA-SİYASET İLİŞKİLERİ ARAŞTIRILSIN ÖNERGESİ AKP-MHP TARAFINDAN REDDEDİLDİ”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin TBMM Genel Kurulunda görüşülen mafya-siyaset ilişkilerinin araştırılmasına yönelik verilen araştırma önergesi AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

 

HABERİN VİDEOSU

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin twittan  boslukicin facetan  boslukicin  asizeydan  boslukicin
 darulsafakailan  boslukicin  darulsafakailan