MASUM BİLDİKLERİMİZ, SİZCE MASUM MU? - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 10:48

Selin Sayek Böke, A.Rezzak Oral , Aziz Erbek, Tuğba Terlik

Konuk Yazarlar

MASUM BİLDİKLERİMİZ, SİZCE MASUM MU?

MASUM BİLDİKLERİMİZ, SİZCE MASUM MU?
Son Güncelleme :

26 Mart 2018 - 11:43

 olimpiyat

Toparlanıp, duygularımı ve mantığımı ayırmaya karar verirken ki bilirsiniz hepimizin başına gelmiştir, olmayacağın peşine düşüp oldurmaya çalışmaya uğraşırız ve olmayan bir dünyaya kendimizi kapatıp Pollyanna’cılık oynarız…

Ben bunları düşünürken daha önce araştırdığım ve yazmayı planladığım Dünya Klasikleri aklıma geldi. En azından kendi gerçeğimden de biraz uzaklaşırken sizlerin de ilgisini çekebileceğini düşündüğüm yazıma başlayayım…

Dünya Klasikleri dedim. Acaba bu klasikler çocuklarımıza ne kazandırıyor ya da bilinçlerine hangi mesajı veriyor hiç düşündünüz mü?

Yıllardır, öğrencilere bu klasiklerden okurken her şeyi değiştiriyoruz.

Biz de, ölüm yok bayılma var,

Cadı yok kötü kalpli insan var,

Üvey anne ya da baba yok cici anneler-babalar var,

Hatta prensler-prensesler abla, ağabey olur,

Ondan sonra evlenir ve öpüşmüşler…

Eğer klasikleri okumamız gerekiyorsa,  tekrar yazıp başka boyutlara getirmemiz gerekiyor yoksa soyut kavrama geçmemiş çocuklarımızın kafaları karışır.

Ben hep Kibritçi Kız ile Deniz Kız’ından etkilenmiş çok üzülmüşümdür çünkü sonları kötü bitmiştir ve ayrıca Kurşun Asker… Evet, o da beni yaralamıştır çünkü sevdiği balerin kızla şöminede eriyip gitmiştir ne fena değil mi? zamanında minicik taze beyinlerimize yerleşen hikâyeler…

Geçen gün 1.Sınıfa giden öğrencimin ödeviydi o zaman da çok üzüldüm. Öğrencim ‘‘ne olduğunu anlamadım’’   Seray teyze, babaannesi ölmemiş mi? kızı nasıl ısıtıp kurtarmış…

‘‘Şimdi ne oldu anlamadım?’’ Orada ölümü yumuşatmaya çalışmışlardı. Fakat ölüm tasviri olayı daha karıştırmıştı. Derin uykuya geçmiş. Babaannesini rüyasında görmüş diye geçiştirmek zorunda kaldım. O an aklıma bu geldi.

Elbette ki, klasikler zamanın en güzel çocuk masallarıydı. Buna diyeceğimiz hiç bir şey olamaz, ama o zamandan bu zamanlara kadar asırlar geçti ve çocuklarda olumsuz etkiler bırakılabileceği düşünülmemiştir.

Belki bundan dolayı bizler üvey anne, üvey baba denildiği zaman kötü insanları aklımıza getiriyoruz. Ya da fakir kızın, zengin yakışıklı bir oğlan tarafından beğenileceğini düşünüyoruz. Hatta genç kızlar da, bu çok söylenir ‘‘Ben beyaz atlı prensimi bekliyorum’’ ama o prens bir türlü gelmez.   Aslında klasikleri bir bir düşündüğünüz zaman küçük çocuklarımıza tehlikeli bilgiler kotladığını fark ederiz.

Mesela Pamuk Prenses; Üvey anne tarafından güzel olduğu için ormana ölsün diye gönderiliyor. Avcı acıyor ve ormana bırakıyor sonra 7 cüceler sahip çıkıyor üvey anne cadı kılığına giriyor ve elma yedirip bayıltıyor genç prens öpüyor ve Pamuk Prenses uyanıyor… Ne masum bir hikâye değil mi?

Ama detaylı düşündüğünüz de Çocuk şunu anlıyor ; Eğer benim baba bir gün tekrar evlenirse üvey anne kötüdür hatta cadıya benzer ve bana zarar geldiğin de babam beni koruyamaz.Başım sıkışınca evden kaçabilirim çünkü iyi insanlar bana yardım eder.Hastalandığımda baygın yatarsam hiç tanımadığım bir adam beni öpebilir benim isteyip istemediğim hiç önemli değil…

Peki Uyuyan Güzel’e ne demeli Kralın kızının yaş gününe çağrılmayınca cadı, 16 yaşında öleceğini söyler bunun üzerine kral kızına bir şato yaptırır ve kızını burada korumaya çalışır ama cadı yine devreye girer ve prensesi zehirli iğne ile uyutur, nereden geldiği bilinmeyen yakışıklı prens gizlice prensesin odasın kadar girer ve prensesi öperek uyandırır sonrada evlenirler.

Burada da çocuğa verilen gizli mesaj şudur; Eğer bir arkadaşın seni yaş gününe davet etmezse ona kötü davranman normal, insanlar uzun yıllar uyuyabilir, odana bir erkeğin izinsiz girmesi ve seni öpmesi çok normal ve en önemlisi daha 16 yaşında evlenebilirsin.

Ya.. Külkedisine ne demeli, yine üvey anne ve kardeşler yine güzel bir kız ve fakir, yine yakışıklı prens ve yine küçük yaşta evlilik…

Kısacası; Fakir ve güzelsen mutsuz ama zengin sen, mutlu oluyorsun. Bütün zengin çocukları yakışıklı, evlenmek için bu kızları bekliyorlar.

Ölüm diye bir durum yok öpüldüğün zaman uyanı veriyorsun ki öpülmek serbest.

Zengin çocuk istiyorsa, küçük yaşta evlenebilirsinde,

Ve en vahimi ki şu dönem de en çok başa gelebilecek durum, üvey anne, kardeş, baba çok kötü ve çirkin.

Babalarımız da başımıza bir iş gelse bizi asla koruyamayan insanlar…

Ne masum okuyoruz bu hikâyeleri değil mi? özellikle 0-6 yaşındaki genç dimağlara verdiğimiz mesajlar aslında onların hayatların da ne büyük yaralar açacak fakında olamıyoruz.

Kızlar güzel olmalı, erkekler zengin ve yakışıklı olmalı… Birilerinin öpmesinden bir şey olmaz, küçük yaşta evlenmek normal, evden kaçmak zararlı değil, kız çocuğunun görevi ev işlerini yapmak, fakirler mutsuz, zenginler mutlu, üvey ebeveyn hayatıma girerse mahvoldum! Çünkü onlar çirkin ve kötüler… Bir de babam genç bir hatunla evlenirse yüzüme bile bakmaz… Ölüm diye bir şey yok çünkü hepsi öpülünce uyanıyor ve sevdiğin için ölmek çok normal…

Düşününce ne vahim değil mi? Eğer bir klasik okumanız gerekiyorsa lütfen onu çocuğun anlayacağı, günümüzün koşullarına göre değiştirmeyi unutmayın olur mu?

Her zaman olduğu gibi şimdilik hoşça kalın, akıl sağlığınızı korumaya çalışın!

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan