Medeni Kanun ve din yasaları… - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

9 Mayıs 2021 - 22:38
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

Medeni Kanun ve din yasaları…

17 Şubat 1926- Medeni Kanunun kabulü.

Medeni Kanun ve din yasaları…
Son Güncelleme :

17 Şubat 2021 - 9:25

Çok hukukluluğu ve çok eşliliği sonlandıran, kadını erkekle birlikte eşit birey-yurttaş yapan, yurttaşın haklarının güvence altına alındığı, çağdaşlığı ve laikliği esas alan, Cumhuriyet’in hukuk alanındaki en büyük devrimidir Medeni Kanunun kabulü.

“…Dinler, değişmez kuralları kapsarlar.

Yaşam yürür, gereksinimler hızla değişir, din yasaları her ne olursa olsun ilerleyen yaşamın karşısında, biçimden ve ölü sözcüklerden ileri bir değer, bir anlam taşıyamazlar.

Değişmemek, dinler için bir zorunluluktur. Bu nedenle dinlerin yalnız bir vicdan işi olarak kalması, çağdaş uygarlığın temellerinden ve eski uygarlıkla yeni uygarlığın en önemli ayırıcı niteliklerden biridir.

Köklerini dinlerden alan yasalar, uygulandıkları toplumları ilkel çağlara bağlarlar ve ilerlemeleri engelleyici belli başlı neden ve etkenler arasında bulunurlar.

Türk ulusunun alın yazısının, bugünkü çağda bile ortaçağ düzen ve kurallarına bağlı kalmasında, dinin değişmez kurallarından esinlenen yasalarımızın en güçlü etken olduklarından kuşku duyulmamalıdır” / Mahmut Esat Bozkurt.

Mustafa Kemal Atatürk’ü, düşünce ve eylem arkadaşlarını bir kez daha rahmet, saygı, minnet ve özlemle anıyorum ….

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  zkanneler anneorhan annelervahap annelerlutfu  chpemek
twittan facetan