Mezarlıkta eğitime tepki büyüyor - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

8 Mayıs 2021 - 06:21

Mezarlıkta eğitime tepki büyüyor

Mezarlıkta eğitime tepki büyüyor
Son Güncelleme :

12 Aralık 2015 - 11:47

Adana’nın sarıçam İlçesi’nde öğrencilerin Buruk Mezarlığına götürülerek ders götürülmesine tepkiler giderek artıyor.

Eğitim-İş Adana Şubesi Yönetim Kurulu Adına Başkan Galip Reha Ertekin tarafından yapılan yazılı açıklamada, “öğrencilerin mezarlıkta ne işi var?” sorusuna yanıt aradı. Ertekin yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Sarıçam İlçesindeki Orhan Gazi Ortaokulu Öğretmenini öğrencilerini Buruk Mezarlığına götürerek, burada ahrete iman, kıyamet ve yeniden dirilme konusunu öğrencilerine ders olarak işlemiştir. Öğrencilerimizin okulda olması gerektiği bir anda ve velilerin çocuklarının okulda eğitim ve öğretim gördüğünü zannettiği bir saatlik zaman diliminde çocuklarımızın mezarlıkta ne işi olduğunu, Okul Müdürüne, İlçe Milli Eğitim Müdürüne ve İl Milli Eğitim Müdürüne soruyoruz. Sizde bu öğretmene sizin mezarlıkta ne işiniz vardı diye sordunuz mu?

Dersler mezarlıkta mı işleniyor?

Bizler okullarımızda herhangi bir kültürel gezi ve etkinliklerde bir yere gidebilmek için bir sürü uygulamaya ve izine tabi tutulurken, bu fütursuzca davranışı sergileyen öğretmenin gücü nereden gelmektedir.

Bu güç gerici eğitim sisteminin 13 yıldır oluşturduğu dayatmalardan, uygulamalardan, hukuksuzluklardan ve baskılardan kaynaklanmaktadır. Gerici eğitim sistemini dayatan siyasi irade 4+4+4 gerici eğitim sistemiyle başlayan, 19 ncu eğitim şurası ile devam eden, eğitimde kendi anladığı siyasal, gerici – mezhepsel, dinsel anlayışını uygulamaya koyan iradenin varmış olduğu sonuç budur. Siyasal iktidar her yerde kendi siyasal otoritesini kabul eden insan modelini yaratmak istemektedir. Bu modeli oluşturabilmek için, çocuklarımızı baskılayıp yönlendirmektedirler. Bu anlamda oluşturulmaya çalışılan iradeyi asla kabul etmiyoruz! Eğitim-iş Adana Şubesi olarak eğitimde laik, çağdaş, bilimsel, demokratik eğitimi her zeminde savunacağımızı ve ifade edeceğimizi siz değerli basın mensupları ve tüm eğitim camiası ile paylaşıyoruz.

Çocuklarımızı mezarlığa götürüp müfredat dışında uygulama yapan bu öğretmen hakkında gerekli işlemin yapılmasını ilgili makamlardan bekliyoruz. Sürecin takipçisi olacağız.”

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan