MİMARLIK ÖĞRENCİLERİNİN, “KÜLTÜREL MİRAS KEŞFİ” - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

26 Şubat 2021 - 07:04

MİMARLIK ÖĞRENCİLERİNİN, “KÜLTÜREL MİRAS KEŞFİ”

Dünya Mimarlık Günü etkinlikleri kapsamında Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mimarlık Bölümü 1. Sınıf öğrencileri, akademisyenler, mimarlar ile Mimarlar Odası Adana Şube yöneticileri hem tanışmak, hem de kenti tanıtmak için Adana Kent Gezisinde bir araya geldi.

MİMARLIK ÖĞRENCİLERİNİN, “KÜLTÜREL MİRAS KEŞFİ”
Son Güncelleme :

14 Ekim 2018 - 12:57

 sayfadalogoil

Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Mimar Ozan Tüzün ve yönetim kurulu üyeleri  Mimar M. Murat Ulaş, Mimar Sultan Önder, Mimar Özlem Şenyiğit’in yanı sıra Mimar Erol Doğan, Mimar Ufuk Önder, Mimar Aytaç Taşkın, Mimar Özkal Yüreğir, Mimar Kasım Çelik ve Arkeolog Ümit Çakmak önderliğinde gerçekleştirilen gezi, Ulucami Medresesi’nde başlayarak kentin kültürel miras özelliği taşıyan Tepebağ ve Sarıyakup bölgesi gezildi.

“KÜLTÜREL MİRASIMIZ SAHİPLENMEYLE, MESLEKİ ETKİMİZ DAYANIŞMA İLE ARTAR”

Burada öğrencilere yönelik hoş geldiniz konuşması yapan Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, yaptığı açıklamada “Bugün ülkemizin çeşitli şehirlerinden gelerek, Çukurova Üniversitesi’nde  mimarlık eğitimlerine yeni başlayan öğrencilerle de birlikteyiz. Özellikle, yakın gelecekte eğitimlerini tamamlayarak aramıza katılacak olan meslektaş adaylarımıza içinde bulundukları kentimizi, sahip olduğu kültürel mirasımız özelinde tanıtmak amaçlandı. Gelecek kuşaklara aktarılmak üzere son dönemlerde çeşitli restorasyon çalışmaları yapılan eserleri yerinde görmeyi ve göstermeyi hedeflediğimiz bu gezi vasıtasıyla, bir yandan kentimiz için sahiplenme, diğer yandan meslektaşlarımız, öğrenciler ve Mimarlar Odası arasındaki diyalog ile dayanışma  duygusunu geliştirmeyi hedefledik” dedi.

 TEPEBAĞ KENT DOKUSU İNCELENDİ

ÇÜ Mimarlık Bölümü öğrencileri, akademisyenler ve Mimarlar Odası Adana Şube yöneticileri 3 grup halinde Tepebağ’ın tarihi kent dokusunu yerinde inceleyerek kenti keşfettiler. Ziya Paşa Parkı’nda başlayan gezi Tuz Hanı, Irmak Hamamı, Eski Vilayet,  Duyuni Umumiye, Tarihi Kız Lisesi, Cafer Paşa Medresesi, Taş Köprü, İç Kale Surları, Abidinpaşa Gülek Eczanesi, Sıra Konaklar, Sinema Müzesi, Atatürk Müzesi, Sur Kalıntıları, Kurtuluş Mektebi, Turhan Arın Sokağı, Şıkoğlu Cami, 68-69-95 Envanter nolu Yapılar, Tepebağ Höyüğü, Hamamlı Konak, Arkeolojik Kazı Alanı ve Evi, Gazi Mektebi, Yeşil Mescit, Musabalı Konağı, Ağca Mescid, Ramazanoğlu Medresesi, Ulucami, Ramazanoğlu Konağı, İnkılap Mektebi, Büyük Saat, Çarşı Hamamı ve Yağ Caminin gezilip, görülmesinin ardından öğrencilerle Ziya Gökalp Parkı’nda piknik tadında yemek verildi.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan