MİNNAK ERGENLİK - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

24 Ocak 2021 - 22:09
Konuk Yazarlar

Selin Sayek Böke, A.Rezzak Oral , Aziz Erbek, Tuğba Terlik

Konuk Yazarlar

MİNNAK ERGENLİK

MİNNAK ERGENLİK
Son Güncelleme :

22 Şubat 2019 - 10:39

 sayfadalogoil

Bu dönemin adını ben böyle koymuştum bir ara  ‘‘minnak ergenlik’’ bu da yıllardır çocukları gözlememle ortaya çıkmıştı.

Yaptığım işin güzelliği her aile ve kültürden gelen bir çocuğun  2 yaşlar da gelip 14 yaşına kadar onun büyümesini takip etmek.

Özellikle 2 yaşlarda başlayan inatlaşma ve ‘‘bende varım, ilgilenin benimle’’ dediğimiz bencilliğin en tepesinin yaşandığı çocuğun kendini ve cinsiyetini tanımaya çalıştığı,merakın her türlüsünün yaşandığı falliklik dediğimiz dönem…

Ergenlik gibi oldukça sıkıntılı bir dönemdir ve bu dönemi olağandan fazla yoğun yaşayan çocuklarda ön ergenlik olmak üzere ergenliğin de aile için korkunç geçtiğine çok defalar şahit olmuşumdur.

Peki, bu dönemde nasıl davranmalıyız ve çocuk nasıl davranır?

Öncelikle bu dönemde inatçı, saldırgan, dediğim dedik, olumsuz davranışları olan çocuğunuzun bu davranışlarının 4-5 yaşına girmesiyle birlikte daha söz dinler bir hale geleceğini, bu dönemin geçici olduğunu unutmamak gerekir.

4-5 yaşına gelene kadar anne babalar soğukkanlı ve dikkatli olmalıdır. Bu dönem çocukları dağıtmayı, dökmeyi, kırmayı, bir şeyleri parçalamayı çok sevdikleri için evde çocuğa zarar verebilecek tüm nesneler toplanma ve oynayabilecekleri bir alan yaratılmalıdır.

Ulaşabileceği alanlarda rahat hareket edebilmesi ve kısıtlanmaması için kullanabileceği defter kitaplar bırakmak, ucu sivri olmayan kalemler bulundurmak doğru bir tercih olacaktır.

Bu yaşlarda çocukların dikkatlerini başka yöne kolaylıkla çekebilirsiniz. Bu sebeple eğer oynamaması gereken bir şeyle oynuyorsa, ilgisini çekecek başka bir nesne ile yer değiştirmek, çocukla çekişmemek en doğrusu olacaktır.

Çocuğa sürekli yapma, elleme, dur, otur demekten kaçınmak yerinde olur. Bu yaşlarda sert cezalara, dayağa başvurmak “Şimdi böyle olursa ilerde nasıl başa çıkarım” kaygısıyla aşırı tepki vermek zararlı olabilir ancak ağlamasın, bağırmasın diye her istediğini yapmaktan da kaçınmalısınız.

Bu dönem de  çocuk ‘‘Güneş benim için doğar’’ der her şeyi yapmak onun için haktır.Bütün bu inatlaşmalarında soğukkanlı ve kararlı olmanız gerekmekte her zaman ısrarla konuşmak zorundasınız çocuğun sizi dinlemediğini düşünmeyin onlar ağlarken bile her şeyi çok net dinler ve anlarlar.Burada anne baba olarak aynı kararlılığı göstermek zorundasınız.

Çocuk kendi bedenini de tanımaya çalışacaktır çünkü cinsel kimliğini öğrenmeye çalıştığı dönemdir çocuk bu dönem de cinsel organıyla sıkça oynamaya, sizi çıplak görebilmek için fırsat kollamaya meyillidir. Bu durumda ‘‘ayıp, günah’’ gibi çocuğu ürkütecek sözler yerine, bunu fark ettiğiniz an dikkatini dağıtarak olaydan uzaklaştırabilirsiniz ve 2 yaş itibarıyla çocuğunuzun yanında çıplak dolaşmamak banyo yaptırırken sizin de çıplak olmamanız da önemlidir. Çıplaklığı normal karşılayan çocukta mahremiyet duygusu gelişmez ve çok daha erken merak duygusu gelişir.

Bu dönem de anne babanın kararlı davranması, etik ve ahlaki kuralların evde de uygulanması, anne babanın birbirine saygılı olması dönemin daha rahat atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Sınırsız şımarıklığın ve inatlaşmanın devamı söz konusu ve aile yaşantınızı kâbusa dönüşmeye başladıysa da mutlaka bedel ödetmek zorundasınız. Bedel ödetmek ceza vermek, dövmek, hırpalamak, azarlamak değildir. Eğer mağazanın için de ısrarla olmayacak bir şey için bağıra çağıra çocuğunuz çırpınmaya başladıysa onu o mağazadan hiç bir şey almadan çıkartıp sakinleştikten sonra tekrar nedenini anlatmanız da bir bedel ödetmedir.

Çocuklar kendi alanlarını dağıtıyor diye cezalandırmayın onlara alanlarını dağıttıkları gibi toplamayı gösterin. Sabırla olmayanın neden olmadığını hangi yaşta olursa olsun anlatın.

Katı kurallarla inatlaşmayla çocuk büyütemezsiniz en önemlisi çocuk bir şey istediği zaman ‘‘hayır’’ derken düşünün olacak olan bir isteğe önce ‘‘hayır’’ deyip sonra ‘‘evet’’ derseniz çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkilersiniz. Kimse her şeye sahip olamaz evlatlarınızın mutsuz bireyler olmasını istemiyorsanız bu zor dönem de sabırlı, sevecen,  hoşgörülü olmak zorundasınız.

Evet, mutlu, huzurlu, insani duyguları gelişmiş çocuk yetiştirmek bir sanattır o yüzden önce siz bütün bu duyguları hissedecek ve evlatlarınıza vermelisiniz.

Hiç kimse vermediğini kimseden isteyemez ve daha sonra da onu yargılayamaz.

Siz mutlu olduğunuz sürece bütün dönemleri de sakin olması gerektiği şekilde atlatırsınız o yüzden endişelenme yerine hayatınızı ona göre değerli kılın.

Şimdilik her zaman olduğu gibi hoşça kalın, akıl ve beden sağlığınızı korumaya çalışın!

Dip not:Bütün yazdıklarım tavsiye değildir yaşayan çocuk büyüten ve hala çocuklarla iç içe olan bir anne olarak yapan dönütleri görün bir eğitimci davranışıdır.Ayrıca bu davranış anne baba olarak ergenliğe girmiş çocuklarınız için de geçerlidir.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan