NİCE YILLARA CHP - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

20 Nisan 2021 - 21:43
Mengücek Gazi ÇITIRIK

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

NİCE YILLARA CHP

NİCE YILLARA CHP
Son Güncelleme :

09 Eylül 2020 - 8:54

Atatürk’ün iki büyük eserinden birisi Cumhuriyet ise diğeri de Cumhuriyet Halk Partisidir.

Mudanya Ateşkes Antlşması imzalanmış, saltanat kaldırılmış ancak nihai olarak barış konusu belirsizliğini korurken, gücünü halktan alan, çağdaş ve ileri bir ülke konumuna gelinmesi için, belirli bir program dahilinde bu amaçları gerçekleştirecek bir siyasi parti kurma niyetini Atatürk daha Aralık 1922’de gazetecilerle yaptığı sohbette açıklayacaktır.”…

“Milletin her sınıf halkından, hatta İslam dünyasının en uzak köşelerinden bana ebedi olarak iftihar duyacağım şekilde gösterilen teveccüh ve itimada layık olabilmek için, en mütevazi bir millet ferdi sıfatıyla hayatımın sonuna kadar vatanın hayrına vakfeylemek emeliyle, barıştan sonra Halkçılık esası üzerine dayanan Halk Fırkası adıyla, bir siyasi parti kurmak niyetindeyim” diyecektir.

Sınıf ayrımı yapmayan, tüm sınıfları kapsayan, bütün sınıfların haklarını ve saadetini sağlama yolunda çalışmalarda bulunacak bu fırka, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin devamı ve Ulusal Kurtuluş Savaşının tarihi mirasına sahip çıkacaktır.

İşte bu fırka, 9 Eylül 1923’de Halk Fırkası olarak kurulmuştur. 1924’de Cumhuriyet Halk Fırkası adını alacaktır.

Cumhuriyet ile yaşıt olan, ulu çınar Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97.kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Nice nice yılları olsun partimizin.

27 yıllık tek parti iktidarında, öncü rol oynamayı başarmış, ilerici bir partidir CHP. 27 yıllık iktidarı, Mayıs 1950’de kendiliğinden, gönül rızasıyla Demokrat Parti’ye devretmeyi başarabilen bir partidir CHP.

1959’da İlk Hedefler Beyannamesini, 1961 Anayasasına geçirtmeyi başarmış, 1965’de dünyadaki sol, bağımsızlık hareketlerinin etkisi ve TİP’in kuruluş ve TBMM’de temsiliyle Ortanın Sol’una evrilmiş, devlet partisinden halk partisine, düzenin değişimine giden 1973 ve 1977 seçimleriyle demokratik sola evrilmiş bir partidir CHP. Ayrıca sosyal demokrasinin kardeşlik,eşitlik, özgürlük, adil paylaşım ilkelerini benimseyerek evrensel sola da açık olduğunu kanıtlamıştır CHP.

Nice nice yıllara Cumhuriyet Halk Partisi .

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl kadinadestek
twittan