ÖMRÜNÜN BAHARINDA BİR AVUKAT… SAVUNMA HAKKI… - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

8 Mart 2021 - 18:25

Adana Barosu eski Başkanı

Mengücek Gazi ÇITIRIK

ÖMRÜNÜN BAHARINDA BİR AVUKAT… SAVUNMA HAKKI…

ÖMRÜNÜN BAHARINDA BİR AVUKAT… SAVUNMA HAKKI…
Son Güncelleme :

08 Ekim 2018 - 11:38

 sayfadalogoil

Ömrünün baharında, genç bir avukattı Gökhan Vural Arı. Ekonomik çıkmaz ve borçlarını ödeyememe gibi sorunlarla boğuşurken, çıkışı intiharda buldu.

Her türlü emek ve özveriyle büyütülen Gökhan’ın intiharı, hepimizi derinden sarstı, üzüntümüzü dile getirdik, mesleğin ne duruma geldiğini tartıştık. Belki de yeni bir intihara kadar da konuşmayacağız artık bu konuları… Yetki ve sorumluluk sahipleri sadece üzüntü dile getirip, acıyı mı paylaşmalı? Yoksa bu olumsuz gidişata dur demek için, vakit kaybetmeksizin mücadeleye başlanmalı mı?

***     ***     ***     ***

Avukatlık mesleğiyle ilgili evrensel düzenlemelere baktığımızda karşımıza ilk 1990 yılında BM konferansında kabul edilen Avukatların Rolüne Dair Temel Prensipler ( Havana Kuralları ) karşımıza çıkmaktadır. Daha sonra Uluslararası Avukatlar Birliğinin Ağustos 1991’de Meksika’nın Morelia kentindeki genel kurulunda kabul edildiği için Morelia Şartı, yine Uluslararası Avukatlar Birliğinin Sdyney’de yapılan genel kurulunda kabul ettiği 21.Yüzyılda Avukatlık Meslek Kurallarına Dair Turin İlkeleri, Avrupa Konseyi Avukatlık Mesleğinin İcrasındaki Özgürlükler Hakkındaki 9 numaralı tavsiye kararı gibi önemli düzenlemeler yapılmıştır.

Bu ilkelerde hakim olan husus; adaletin sağlanmasında, adalete erişimde ve adil yargılanmada avukatın yargıdaki ve toplumdaki yeri ve önemidir.

Avukatların, yasama-yürütme-yargı organlarından gelen baskılar karşısında dahi tam bağımsızlık ve özgürlük içinde mesleklerini yerine getirebilmeleri, müdahaleye ,engellemeye, kısıtlamaya maruz bırakılmadan mesleklerini icra etmeleri için hükümetlere pozitif yükümlülüklerin getirildiği ayrıca avukatların hiçbir çekince olmaksızın, tam bağımsızlık içinde tüm beceri ve gayretiyle yalnızca dava tarafının yüksek menfaatlerini düşünerek görevlerinin yapmalarının sağlanmasıdır.

Metin içerikleri çok güzel ve mesleğimize bakışı da ortaya koyan,yılların mücadelesi sonucunda ulaşılmış belgeler. Tabii burda önemli olan metinlerin içerik zenginliği değil ,uygulayıcıların, yargının diğer unsurlarının ve siyasal iktidarların bu metinleri ne kadar içselleştirebildikleridir.

Avukatlara yönelik hak ihlalleri, sözlü ve fiili saldırılar, tutuklanmalar artarak devam etmektedir.

İstanbul 37.Ağır Ceza Mahkemesinin önce tahliye kararı verip, üzerinden saatler geçmeden kendi kararına yapılan itirazla meslektaşlarımızın yeniden tutuklanmasına karar verdiği vicdanlara, akla, yasal düzenlemelere aykırı kararının üzerinden daha kaç gün geçti ki…?

Bu kez aynı garabeti, vicdansızlığı, akıl tutulmasını meslektaşımız Ömer Kavili’nin tutuklanmasında yaşadık.

Avukatlık mesleğinin sorunları her geçen gün artmaya devam ediyor ve çözümler getirilemiyor maalesef.

Mesleğe yönelik saldırılar, mesleğin ruhuna ve özüne yapılmaya başlanmıştır .Artık bıçak,kemiği sıyırmaktadır. Böylesi bir dönemde söz, açıklama ve kınamalar yetmemektedir.

Mesleğin özüne yapılan saldırılar karşısında barolarımızın ve TBB’nin sesini daha da yükseltmesi, eylemsel kararları yaşama geçirmesi zorunluluk halini almıştır.

Üyesi olmaktan ve hizmet etmekten onur duyduğum Adana Baromuz, öncü baro olma özelliğini göstererek, zamanında ve yerinde tepki göstermeyi geçmişinden bugüne getirdiği özelliğiyle yine ön plana çıkmıştır.

Sorunları, meslektaşlarından aldığı güçle, meslektaşlar arası dayanışma ve mücadele kararlılığıyla aşılacağını bilen bir barodur, Adana Barosu. Her zaman söylediğim gibi barındırdığı avukat sayısıyla değil, söylem-eylem ve doğrultu tutarlılığıyla büyük barodur Adana Barosu.

Mesleki sorunlarda, hukuk devleti ve demokrasi sorunlarında koyulan tavır önemlidir, gösterilen duruş önemlidir. Dar zamanlarda, faşizmin kol gezdiği dönemlerde sesini yükseltenleri, tavır alanları ve duruş sergileyenleri tarih yazacaktır. O nedenle bugün saat 12.30’daki basın açıklaması ve yürüyüş çok önemlidir.

Henüz vakit varken, mesleğin onuruna yönelen saldırılarda birleşmek gerekir.

O gün, bugündür artık….

Saygılarımla.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al