ÖN YARGINIZ DA KURTULUN BİZLERİ DAHA İYİ TANIYIN  - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

8 Mayıs 2021 - 07:58
Bünyamin KIRAÇ

Siyasi İletişim Uzmanı Çukurova Üniversitesi işletme ( Ekonomi ), Ankara Üniversitesi ( Siyasi iletişim uzmanlığı ) mezunu. Siyasi danışman olarak çalışıyor

Bünyamin KIRAÇ

ÖN YARGINIZ DA KURTULUN BİZLERİ DAHA İYİ TANIYIN 

ÖN YARGINIZ DA KURTULUN BİZLERİ DAHA İYİ TANIYIN 
Son Güncelleme :

24 Mart 2019 - 16:24

Nedir  Ön Yargı ?

Zihnin At Gözlüğü:

Ön yargı, bir kişi ya da olaya ilişkin yeterli bir bilgi edinmeden, önceden, peşin bir karara varmış olma durumudur

– Ön yargı bireylere, düşüncelere, belirli bir insan topluluğuna ya da nesnelere ilişkin olabilir. Ön yargılar kişinin, topluluğun ve nesnenin karşısında olmak ya da yanında olmak biçiminde ortaya çıkabilir. Ama genellikle olumsuz, yani karşı olmak biçimi ağır basar. Ön yargılar bazen de acele karar vermekten kaynaklanır.

– Hayatım boyunca en büyük problemi ön yargılı insanların  ”biz her şeyi düz bir dille konuşanlara baktıkları bakış açılarında yaşadım”. – Kendim kişilere ön yargıyla bakmam sadece iyi bir analiz yaparım eksikleri söylemeye çalışırım bu durum günümüzde insanların en çok sevmediği bir bakış açısıdır. Oysa eksiklerini söylemek o eksiklerin tamamlanması adına yardımcı olmak yaşadığımız ortamda işlerin kolaylaşmasına ayrıca kişinin donanımlı olmasına neden olur.

– Ben biraz insan odaklı çalışırım hani ( Bir elma yersiniz ekşi, sulu, kokulu ve tatlı gibi birçok izlenime sahip olusunuz. Fakat her elma aynı değildir. Birçok insan birbirine elma muamelesi yapar ve sonunda yargılar oluşmadan ön yargılar oluşur. )

– Siyasette aynı ön yargılı insanlarla mücadele etmek zorunda kalıyorum ben istiyorum ki tam donanımlı olmasa da yarım donanımlı olsun, oda olmayınca olması adına eleştiride bulunuyorum bu durumda ön yargılı arkadaşlar kendilerini istemediğimi zannediyorlar oysaki benim onların yaptığı göreve saygım var göreve talipliyim yok sadece donanımlı olmaları gerekiyor bu sadece benim için değil ülkeyi yönetmeye talip olan siyasi partilerin yönetim kademeleri için önemli .

– Dernekler yada kitle örgütleri de (ön yargılı ) aynı davranışlar içerisinde bulunmaları bizleri yada beni oldukça rahatsız ediyor, hani sana ne karışma diyemiyorum kendime….ben yıllarca boş koltuk işgalcilerine karşı durmak lazım gerektiğini söylüyor uyguluyorum – becerikli olurlarsa teşekkür etmeyi hiç ihmal etmem ama bozuk düzene karşı savaşmak için bu kurumların donanımlı insanlarla dolu olmalı diyorum , bunu sadece ben demiyorum tüm duyarlı vatandaşlar diyor ve onlarda aynı ön yargılı davranışla karşı karşıya kalıyor.

– Kişisel çıkarı için ön yargılı davranan bir dolu insan içerisinde doğru olmak çok zor ama inanın onların istediği gibi biri olamıyorum hani diyorum bende olacağım aynanın karşısına geçince bana dur diyen bir ideolojik güç var olamıyorum…ne olur bizi tanımaya çalışın bizden zarar gelmez biz bilmeyiz kin, fesat, arsızlık ve hırsızlık biz sadece iyi olmasını istediğimiz bir toplumun düşünce adamıyız, siz doğru yapın her yerde sesiniz oluruz.

– bir yaşanmışlıkla yazıma son vereceğim.

Ön yargı insanı çoğunlukla mahcup eder .

Köyde yaşlı bir ressam varmış. Olağanüstü güzel resimler yapıp iyi fiyata satarmış

Bir gün köyden biri gelip demiş ki :

Yahu senin durumun iyi. Neden kimseye yardım yapmıyorsun. Bak fırıncı fakirlere bedava ekmek veriyor. Kasap bedava et veriyor. Sen neden hiç yardım etmiyorsun.

Ressam tebessüm etmiş ama bir şey dememiş.

Bir gün ressam hasta olmuş . Kimse de onun yanına gelmemiş ve sonunda ressam ölmüş

Aradan bir kaç gün geçmiş .Artık ne fırıncı ekmek veriyormuş fakirlere ne de kasap et veriyormuş köyün ileri gelenleri sormuş ” neden fakirlerin hakkını kestiniz?” diye

Demişler ki her ay başı o merhum ressam bize para verip fakirlere ekmek ve et vermemizi söylerdi. O ölünce para veren kalmadı o yüzden…..

Bizi öldükten sonra tanıyacaksanız savaşımız sizinle bitmez.

Saygılarımla

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan