Ortada bakanlık yok çiftlik var - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

19 Ocak 2021 - 04:30

Ortada bakanlık yok çiftlik var

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Sayıştay’ın, Tarım ve Orman Bakanlığına ilişkin 2019 yılı denetim raporunda hemen her konuda eksiklik ve uygunsuzluklar tespit edildiğini belirtti.

Ortada bakanlık yok çiftlik var
Son Güncelleme :

26 Kasım 2020 - 15:12

 sayfadalogoil

Gaytancıoğlu, “Biz çiftçinin, ‘bu tarımın bir bakanlığı yok, bize sahip çıkan bir bakanlık yok’ dediğini söylüyorduk, ama Sayıştay raporlarında gördük ki gerçekten de ortada bir bakanlık yok. Bir bakanlıkta hiçbir iş mi usulüne göre yürütülmez?” diye sordu.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu açıklamasında, “Sayıştay’ın denetim raporuna bakınca Türkiye’de tarımın neden bu halde olduğunu, ülkemizin kendi kendine yeten bir ülke iken neden ithalat cennetine döndüğünü kolayca anlıyorsunuz.

Ortada hesap yok, düzgün veri yok, işi bilen, liyakat sahibi kişilerce yönetilen bir bakanlık yok” dedi.

KİRALANAN YERLERİN KAYITLARI BELLİ DEĞİL

Doç. Dr. Gaytancıoğlu sözlerini söyle sürdürdü:

“Hesapları yasaya uygun tutulmamış, kesilen cezaların takibi yapılmamış, kiralanan yerlerin kayıtları belli değil, destekleme ödemeleri düzgün yapılmamış ve Avrupa Birliği’nden alınan fonların nereye ne kadar harcandığı belirsiz.

Alacaklarının takibini bile yapmayan Bakanlığın bilişim sistemi de güvenli değil. Ne kadar tarım alanı ne kadar mera var, tam olarak belli değil. Örneğin, enflasyonu düşük gösteren TÜİK, mera alanlarını yüksek çıkarıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ile TÜİK’in rakamları birbirini tutmuyor.

SAYIŞTAY RAPORUNDA SIRALANDI

Sayıştay raporunda daha birçok konuda eksiklik ve uygunsuzlukların sıralandığı uzun bir liste var. Bunda şaşılacak bir şey de yok. Çünkü yine Sayıştay raporundan anlıyoruz ki Bakanlıkta kimsenin görev, yetki ve sorumlulukları belli değil. Liyakate bakılarak atama yapılmıyor, tedviren görevlendirmelerle işler yürütülmeye çalışılıyor, ama Türk Tarımının geldiği yere bakınca yürütülemediği ortada.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’ye giydirilen saray rejimi gömleğinin küçük bir modeli. İşi bilenler dışlanmış, iş bilmezler yönetici kadrosuna doldurulmuş. Yetki yok, sorumluluk yok. Herkes her şey için tek kişinin ağzına bakıyor.

Binalar ve unvanlar bir Bakanlık varmış gibi gösteriyor, ama hesabı belli olmayan, yöneticileri iş bilmez, bütçesini nasıl kullandığını açık bir şekilde ortaya koyamayan bir yer bakanlık olamaz. Olsa olsa arpalık olur.”

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan