OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ KATLİAMININ ARAŞTIRILMA İSTEMİNİ, AKP REDDETTİ. - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 11:46

OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ KATLİAMININ ARAŞTIRILMA İSTEMİNİ, AKP REDDETTİ.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde yaşanan katliam TBMM’de tartışıldı. CHP Eskişehir Milletvekili Yüksel; ‘Bu katliam Türkiye’de kol gezen ihbarcılık, iftira ve şiddet atmosferinin ete kemiğe bürünmüş halidir. Verdiğimiz Meclis Araştırma Önergesini kabul edin, tüm yönleri ile araştıralım” dedi. AKP’li milletvekilleri ise CHP’nin bu önerisini reddetti.

OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ KATLİAMININ ARAŞTIRILMA İSTEMİNİ, AKP REDDETTİ.
Son Güncelleme :

12 Nisan 2018 - 12:36

 olimpiyat

CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, Osmangazi Üniversitesi’nde yaşanan katliamı meclis gündemine taşıdı. Cumhuriyet Halk Partisi, grup önerisi vererek; katliamın araştırılmasını teklif etti. AKP Milletvekilleri bu teklifi reddetti.

DESTEK VERMEYEN HERKES SUÇ ORTAĞIDIR

Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden Eskişehir’de yaşanan katliamı anlatan Cemal Okan Yüksel vicdanlara seslendiğini belirterek; “Bu konuyu araştıralım. Yitirdiğimiz canların çocuklarına hesap vermemiz lazım, bunun hesabını vermemiz lazım. Katili kim korudu, kim kolladı; buna bakmamız lazım. Lütfen, bu sefer ellerinizi alışık olduğunuz gibi değil, mağdurlardan yana kullanın ve araştırma önergemize destek verin. Açıkça söylüyorum: Destek vermeyen herkes bu eli kanlı katilin suç ortağıdır.” dedi.

KATİLİ KORUYUP KOLLAMIŞLAR

CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, Osmangazi Üniversitesinde 4 akademisyenin ölümü ile sonuçlanan katliamın faili Volkan Bayar’ın 2006 ALES sınavında derece yaptığını, FETÖ’nün etkin olduğu dönemde ABD’de eğitime gönderildiğini ifade etti. Yüksel, “Katil, 15 Temmuz gecesi üniversiteye gitmiş ve odasındaki bilgisayarına format atmış. 15 Temmuz’dan sonra da yüzlerce akademisyeni FETÖ’cü olmakla itham ederek ihbar etmiş. Bu ihbarları, AKP’li bir milletvekiline ulaştırmış. O vekil de, Emniyet Müdürlüğüne gereğinin yapılması ricasıyla iletmiş. Fakat, asılsız bir şekilde ihbar edilenler; bu katille ilgili şikayette bulununca, söz konusu şikayetler işleme bile alınmamış. Bu katil korunmuş, kollanmış.” diye konuştu.

KATİL, CUMHURBAŞKANI’NA UYMUŞ

Kanlı olayın, Türkiye’de kol gezen ihbarcılık, iftira ve şiddet atmosferinin ete kemiğe bürünmüş hâli olduğunu ifade eden CHP’li Yüksel, dosyaya gizlilik kararı getirilmesini ise şu sözlerle eleştirdi: “Cinsel istismar yok, devletin güvenliğiyle ilgili bir şey yok; açıklamalara göre ruh sağlığı yerinde değil. Niye gizlilik kararı verildi, bilmiyorum.” 696 sayılı KHK ile sivillere cezai sorumsuzluk getirildiğini hatırlatan Cemal Okan Yüksel; “Bu katil ifadesinde ne demiş biliyor musunuz? Üzülerek okudum: ‘Sayın Cumhurbaşkanımı dinledim ve 103 kişiyi ihbar ettim. Sonra bana sahip çıkmadılar, ortada kaldım. Son KHK’yle bize tanınan silah kullanma yetkimi kullandım.’ El insaf, el insaf.” şeklinde konuştu.

CHP’nin grup önerisi, konuşmaların ardından yapılan oylamada kabul edilmedi.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan