Ot parası ver gökdeleni dik - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

7 Mayıs 2021 - 00:58

Ot parası ver gökdeleni dik

Ot parası ver gökdeleni dik
Son Güncelleme :

01 Aralık 2015 - 11:54

Ülkemizde miktarları son derece azalan mevcut meraların korunması ve kalite açısından iyileştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Oda Başkanları Karademir ve Köse meralar ranta kurban edilmemeli dediler.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir ile Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, Çukurova Gazeteciler Cemiyetinde düzenledikleri ortak basın açıklamasında 30 Ekim 2015 tarih ve 29517 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliği ile birinci sınıf mera alanlarının 20 yıllık ot parası karşılığında yapılaşmaya açılmasına tepki gösterdiler.

14 MİLYON HEKTAR KAYBA UĞRADI

Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Adana Veteriner Hekimler Odası Adana Şube Başkanı Nihat Köse Cumhuriyetin ilk yıllarında ülkemiz yüz ölçümünün  %56’sını (44 milyon hektar) oluşturan mera alanlarının, günümüzde %70 oranında gerileyerek (14 milyon hektar) büyük ölçüde kayba uğratıldığını söyledi.

Ülkemizde meraların önemli bir bölümünün 60 yılı aşkın bir süreçte uygulanan yanlış politikalar ile tarım arazisine dönüştürüldüğünü belirten Köse; “kalan bölümü ise aşırı ve bilinçsiz kullanılarak kalite açısından hayvanlarımızın ihtiyacını karşılayamaz hale gelmiştir.  Sonuçta meralarımızın bugünkü durumu ülkemiz hayvan­cılığının içinde bulunduğu tablonun en önemli nedenleri arasındadır” dedi.

Köse açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Çayır ve meralar hayvancılığı ekonomik kılan yem kaynaklarının başında gelir. Kalite ve miktar açısından mükemmel çayır me­ralara sahip ülkeler hayvancılıkta rekabette avantaj sağlarlar.

Anayasamızın 45. Maddesi açık olarak mera ve otlakların korunması görevini devlete vermiştir. Hal böyle iken, 30 Ekim 2015 tarih ve 29517 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliği ile birinci sınıf mera alanlarımız 20 yıllık ot parası karşılığında yapılanmaya açılmıştır. Başka bir ifade ile Ülkemiz hayvancılığının bir kez daha baltalanmasına hatta yok edilmesine yönelik önemli bir yönetmelik değişikliğine gidilmiştir. Korka­rız bu gelişmeler önümüzdeki süreçte daha fazla saman ithalatını tekrar gündeme getirecektir. Bu uygulama ile halkımızın daha da yüksek fiyatlarla et tüketmek zorunda kalacaktır.

Ülkemizde miktarları son derece azalan mevcut meraların korunması ve kalite açısından iyileştirilmesi gerekirken yapılan yönetmelik değişikliğine karşı olduğumuzu ve ilgilileri bu yanlıştan bir an önce dönmeye davet ediyoruz.

Ülkemiz hayvancılığını  içinde bulunduğu açmazlardan daha da kötü duruma sokacak olan ve Anayasaya aykırılık taşıyan bu yönetmeliğin iptali için en  kısa sürede yargı yoluna başvurulacaktır.  Ancak yapılan değişikliğin kanuni düzenlemeye dayanması, hukuksal mücadele yürütmemizi zorlaştırmaktadır. Böylesine büyük önemi olan doğal varlık ve kaynaklarımızın korunmasına çaba harcanması yerine, bu kaynaklara zarar verici ve yok edici hükümler içeren her türlü uygulamaya karşı duruşumuzu ve kamuoyu duyarlılığı yaratılması yönündeki çabalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.”

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  chpemek
twittan facetan