ÖZEL KURSLARDA 1 YILDA ÖĞRETİLEN YABANCI DİL, OKULLARDA NEDEN 12 YILDA ÖĞRETİLEMİYOR? - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Mart 2021 - 15:32

ÖZEL KURSLARDA 1 YILDA ÖĞRETİLEN YABANCI DİL, OKULLARDA NEDEN 12 YILDA ÖĞRETİLEMİYOR?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, okullardaki yabancı dil eğitimiyle ilgili sorunları, yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. “Özel kurslarla 1 yılda öğretilen yabancı dil, okullarda neden 12 yıl boyunca öğretilmemektedir” diye sordu. Önergeyi yanıtlayan Bakan Selçuk, öğrencilere daha aktif yabancı dil eğitimi verilmesi için müfredatta gerekli düzenlemelerin yapılacağını açıkladı. 

ÖZEL KURSLARDA 1 YILDA ÖĞRETİLEN YABANCI DİL, OKULLARDA NEDEN 12 YILDA ÖĞRETİLEMİYOR?
Son Güncelleme :

22 Eylül 2018 - 13:28

 sayfadalogoil

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, okullardaki yabancı dil eğitiminin yetersizliğine dikkat çekmek amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

Gürer, ülkemizde yabancı dil eğitiminin çok küçük yaşlardan itibaren verilmesine rağmen çeşitli sınavlarla ortaya çıktığı üzere, öğrencilerin yabancı dili öğrenemediklerine vurgu yaptı.

Özel kurslar tarafından yabancı dilin bir yıl gibi bir sürede öğretileceği iddia edilmektedir. Buna göre öğrencilerimiz 12 yıl boyunca neden yabancı dili öğrenememektedirler? Milli Eğitim Bakanlığı sorumluları, yabancı dil öğretimi konusunda dilin daha kolay öğrenilebilmesi adına yöntem değişikliğine gitmeyi düşünmekte midir? Yabancı dilin ezberci olduğu için dilin öğrenilemediği, mantığın kıvranılamadığı doğru mudur?” şeklinde sorular yöneltti.

Bakan Selçuk şu açıklamayı yaptı: “Öğrencilerimizin en az bir yabancı dili yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek şekilde iyi derecede öğrenmelerini sağlamak üzere eğitim yöntemlerinin geliştirilmesi ve müfredatta gerekli düzenlemelerin yapılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bakanlığımızın 100 Günlük Eylem Planı arasında, öğrencilerimizin yabancı dili aktif bir şekilde kullanmasına imkân sağlayacak bir öğretim modeline geçilmesi eylemi yer almaktadır” dedi.

Ömer Fethi Gürer, yabancı dil eğitimine MEB okullarında gereken ağırlığın sağlanması ve bu anlamda dersi verebilecek öğretmen sayısının artırılması gerektiğine işaret ederek “ bir kaç ay kursa giderek yabancı dil öğrenenlerin neden 12 yıl eğitim aldığı halde yabancı dili öğrenemediği sorgulanması gereken bir durumdur” dedi.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al