PABUCUN ATILMADIĞINI ANLATMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR? / 2 - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

5 Mart 2021 - 23:08
Konuk Yazarlar

Selin Sayek Böke, A.Rezzak Oral , Aziz Erbek, Tuğba Terlik

Konuk Yazarlar

PABUCUN ATILMADIĞINI ANLATMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR? / 2

PABUCUN ATILMADIĞINI ANLATMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR? / 2
Son Güncelleme :

09 Ekim 2018 - 9:20

 sayfadalogoil

Eskiler teknolojinin, eğitimin, danışmanın olmadığı dönemlerde öyle güzel orta yol teknikleri bulmuşlar ki, eğitim de bunları öğrenirken, ‘‘Bizimkilerin zamanın da teknik bu kadar gelişmiş olsaydı onlar o vakit neler yaparlardı’’ diye düşündüğüm çok olmuştur.

Bizim aileden örnek vermek istiyorum. Annem her doğumundan önce ‘‘Kardeşiniz size hediyeler getirecek bu nedenle uzun yoldan geliyor beklememiz lazım’’ dermiş.

En büyük ağabeyim bu işe çok mutlu oluyormuş, düşünsenize her kardeş de güzel bir hediye…

Benden iki yaş büyük ağabeyim olaya kendini öyle kaptırmış ki ben doğunca ‘‘artık ağabey oldum’’ demiş ve hemen çişi bırakmış. Yani ne ulvi insanmış şu eski toprak analarımız babalarımız…

Bizler onların yaptıklarını yapmak için, yıllarca insan gelişimi üzerine eğitimler alıyoruz ama hala çocuk büyütürken çaresizlik yaşayabiliyoruz.

Peki, ben de vaziyet neymiş; evin tek kızı, üçüncü çocuğu olan ben, kız kardeşimin doğacağını ve kız olacağını öğrenince nedendir hiç bilmem, adı ‘‘Sertaç olacak’’ diye tutturmuşum…

Nasıl bir kıskançlıksa, kim bilir çocuk aklı, erkek ismi konunca acaba kız olduğunu unuturlar mı? mı diye düşündüm…

Ve Sernur doğduğunda, annem kel etten pipisi olan su verince çişini yapan bir bebek almıştı… tabii ki adı Sertaç olmuştu.

Bu yazıları yazarken sağ olun sizlerin sayesinde güzel anıları da hatırlıyorum.

Aslında gençler, analarımızı, babalarımızı dinlemek ve onların yaptıklarını düzenleyip yapmak en kısa öğrenme şekli bence…

Eğer iyi bir yerlerde, iyi insanlar olmuşsak… Demek ki  atalarımız doğru eğitimler vermişler bize.

Biz tekrar bilimsel olarak çocuklarımıza nasıl davranmamız gerektiğini bir gözden geçirelim.

  • Eğer hamileliğiniz itibarıyla büyük çocuğun kardeşe ne tepki vereceği konusunda endişe yaşarsanız bu gerginliği fark eden büyük çocuğunuz da aynı gerginliği yaşar. Öncelikle kardeş olayının normal olduğunu hissettirmeli büyük kardeşi hiçbir değişiklik olmayacağı konusunda davranışlarınızla rahatlatmalısınız.
  • Yeni gelecek bebeğin bütün ihtiyaçlarını hazırlarken mutlaka büyük çocuğunuzdan da yardım istemeniz ve isim içinde onun fikrini almanız da çocuğunuzu rahatlatacaktır.
  • Büyük çocuğunuza bebek geldikten sonra neler yaşanacağı anlatılmalı ve kendi bebekliği ile de örnekler verilmelidir.Örneğin ‘‘Sen de bebecikken bir süre bizim odamızda yatmıştın,eğer kardeşine bizler bakamaz ve ihtiyaçlarını gideremez hasta olur’’ gibi..
  • Yine aynı şekilde  “Aman kıskanmasın” diyerek aşırı ilgi ve hediyelere boğmak, “Onu sevmiyoruz, seni daha çok seviyoruz”, “Sen bizim ilk göz ağrımızsın” gibi sözlerle abartılı ve yapmacık bir ilgi de büyük kardeşi huzursuz edecektir ya da hediye beklentisi ve taviz görme tutumlarına sürükleyerek kıskançlık duygusunu tatmin yoluna gitmeyi seçecektir.

Daha bu konumuz bitmedi çünkü çok önemli ve çocuğuna yanlış davranışlar vahim sonuçlara neden olabilir. Yarın ki, yazımızın konusu, Nasıl destek olalım ki büyük olan kardeş kıskançlığıyla başa çıkabilsin? 

Şimdilik Her zaman olduğu gibi Hoşça kalın, akıl ve beden sağlığınızı korumaya çalışın!

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al