PARAMPARA NEDİR? - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 00:45

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversite'sinde Eğitim Bilimleri üzerine yüksek lisans yaptı. Bir süre Sosyoloji ve Felsefe Grubu öğretmenliğinin ardından sağlık sorunları nedeniyle meslekten uzaklaştı, sağlığına yeniden kavuştuğu Yoga’ya yöneldi. Halen Yoga Academy'de Yoga Antrenörlüğü yapıyor.

Neval KÜTÜK

PARAMPARA NEDİR?

PARAMPARA NEDİR?
Son Güncelleme :

04 Nisan 2018 - 14:17

 olimpiyat

Yoga eğitiminin etkili, doğru ve eksiksiz olabilmesi için Parampara’ dan gelmesi gerekir. Parampara, evrenin başlangîcîndan beri  Mutlak Bilgelik’ in Üstad’ dan öğrenciye en değerli haliyle iletilme ilkesini anlatan Sanskrit bir sözcüktür; burada bahsedilen bilgi, doğrudan ve pratik tecrübeye dayanan bilgidir. Parampara, bir zincir olarak da tarif edilebilir, buna Üstadlar Zinciri denir.

Öğrenci vücut, zihin, konuşma ve iç dünyada tamamen teslimiyet içinde olduğu Üstad ile uzun yıllar geçirdikten sonra, Mutlak Bilgi öğrenciye aktarîlabilir. Çünkü öğrenci ancak o zaman bu bilgiyi almak için uygun olur. Üstad’ dan òğrenciye aktarılan bu bilgi transferi, Parampara’dır.

Öğrencinin görevi, özenle çalîşmak ve Üstad’ ın öğrettiklerini idrak etmeye çalışmaktır. Bilginin mükemmelliği, uygulamanın ötesinde bir şeydir;  Bilgi, öğrenci ve Üstad arasînda zamanla gelişen karşılıklı sevgi ve saygîdan oluşan bir iletìşim ile ilgilidir.

Parampara’ dan akan bilgi enerjisi evrenin başlangıcîndan beri  Mutlak’ tan akan bilgeliktir. Parampara’ da olan Üstad, bu bilginin dışîna çîkmaz, bilgileri olduğu gibi öğrenciye aktarîr.

Kendini gerçekleştirme, kendi özüne ve Mutlak’ a varmak isteyen kişi mutlaka Parampara’ da olan gerçek bir Üstad ile bağlantı kurmalıdır, aksi halde Mutlak Bilgi’ ye ulaşması imkansîzdır.

Mevcut òğretilerin katliamlara neden olmasınîn nedeni, ÜSTADLAR ZİNCİRÎ’ NÎN bu öğretilerde olmamasıdîr.

Parampara yani Üstadlar Zinciri olmadan Tekamül imkansızdîr.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan