SON DAKİKA

Tanık Gazetesi

 width=

SABIR, DESTEK VE ÇALIŞMA ZAMANI…

SABIR, DESTEK VE ÇALIŞMA ZAMANI…
Utku SAĞILIR
Utku SAĞILIR( utkusagilir01@gmail.com )
Gazeteci Utku Sağılır Öğrendikçe bilgisizliğinin farkına varmaktan keyif alan bir garip...
05 Mayıs 2019 - 13:53

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde istediğim sonuç çıkmasaydı, mesleğime dönüp gazetecilik yapmaya başlayacaktım. Hem de bu kez kendi gazetemi çıkarıp, kendi internet sitem üzerinden de yayın yapacaktım. Gazetemin hem imtiyaz sahibi hem de genel yayın yönetmeni olarak 6 yıldır uzak kaldığım mesleğime, kendi şirketimde devam edecektim.

Zeydan Karalar’ın, Adanalıların açık ara teveccühüyle seçilip Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olması muhtemel planlarımı değiştirmeme neden oldu. Böylece Adana’yla birlikte hepimiz, bu şehirde yaşayan herkes önemli bir fırsat yakaladı.

Sol’un Adana’yı yönetemediği 30 yıllık dönemin ardından CHP’nin, Millet İttifakı’nın adayı olarak Adana Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Zeydan Karalar, sadece Seyhan’da gerçekleştirdikleri ve söyledikleriyle değil, öncesinde siyasi hayatta, sivil toplumculukta, mesleğinde ve Çukobirlik’te yaptıklarıyla, dürüstlüğü ve çalışkanlığıyla hepimizi umutlandırıyor, heyecanlandırıyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 5 milyar lira (Eski parayla 5 katrilyon) borcu olduğu bir gerçek fakat bu şehir bir insana güveniyor.

Dört bir yan “Zeydan yapar” diyenlerle dolu. Doğru, yaparsa Zeydan Karalar yapar ama ona güvenenlerin, oy verenlerin, birlikte çalışanların ve kent halkının desteği gerek. Geleceğimiz için, çocuklarımızın geleceği için, bu kentin daha modern ve daha yaşanabilir bir hale gelmesi için fırsat yakaladık. Bu fırsatı ancak ve ancak Zeydan Karalar’ın etrafında kenetlenerek, ona; bilgisini, birikimini, tecrübesini, çalışkanlığını ve dürüstlüğünü Adana’ya aktarma fırsatı vererek uygulamaya dönüştürebiliriz.

İnsanların iş beklentisinde olması, “Bizimkiler seçildi, biz de biraz yararlanalım” demesi bir yere kadar doğal karşılanabilir ama tüm bunlardan daha önemlisi, çok ama çok zaman kaybeden, zamanla birlikte kan kaybeden, o eski halinden eser kalmayan Adana’mızın, Zeydan Karalar yönetiminden yararlanmasını sağlamak.

Adana çok uzun süredir beyin göçü veriyor. Adana dışında, yurt dışında üniversite okuyan çocukların çoğu kente geri dönmüyor. Hatta burada okuyanlar da, mezun olduktan sonra ayrılıyor. Ya İstanbul’a ya da yurt dışına gidip ekmeğini arıyor, daha modern kentlerde hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Çoğu da bunu başarıyor ve Adana’nın verdiği beyin göçü yığınına ekleniyor.

Tamam biz Adana’yı her haliyle seviyoruz ve burada yaşamayı seçmiş insanlarız fakat, daha modern şehirleri gören çocuklarımızdan da aynı tutkuyu, bağlılığı bekleme hakkımızın olup olmadığı tartışmaya açık.

Aldığımız göçün niteliği elbette verdiğimiz göçün niteliğinden farklı. Bir dönem Türkiye’nin sanayide ve tarımda lokomotif kenti olan Adana’nın, Gaziantep’in üçte birinden az ihracat yapar halde olması her bir Adanalıyı üzüyor. Gaziantep’i kıskandığımızdan değil bu üzüntü fakat kendi halimize şaşırmaktan bir hal olduk.

Sabırlı olur, Zeydan Karalar’ın liderliğinde ve yönetiminde işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışır, kişisel beklentiler yerine, çocuklarımızın geleceği için onu takip edersek, geleceğin umut ettiğimiz gibi şekilleneceğinden eminim…

Adana’da devlet, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, kentin dinamikleri ve halk birlikte hareket etmeli, Adana için birleşmeli.

Fransız bilgin Lavoisier, doğada bir şeyin yoktan var olamayacağını, vardan da yok olamayacağını, sadece şekil değiştireceğini deneylerle ispatlamıştı. Bu tespit bilimde çığır açmıştı. Şüphesiz hiç bir insanın yoktan var edemeyeceğinin farkındayız ama Adana’da, bu kentle ilgili olabileceğin en iyisini yapabilecek kişinin Zeydan Karalar olduğunun da bilincindeyiz. Adanalı uzun yıllar sonra ilk kez doğru bir seçim yaptı ve Zeydan Karalar gibi bir ismi Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçti. Şimdi desteğin dozunu artırıp, bu doğru seçimi taçlandırma zamanı…

 

 losevy geziblog 0bulut1
 face0 twitter0 rekban” width=
Mustafa ÖzgürYAZARLAR
UZAKLARIN BAYRAMI…
Mustafa ÖzgürYAZARLAR
KENDİ YALANINI GERÇEK ZANNETMEK!
Mustafa ÖzgürPOLİTİKAYAZARLAR
 CHP SEYHAN ADAYI KİM OLACAK?
Mustafa ÖzgürPOLİTİKAYAZARLAR
CHP ADANA’DA ‘BARUT’ KOKUSU YAYILIYOR…

Türkiye ve Adana'dan hayata ve yaşama tanıklık ettiğimiz haberleri bulacağınız haber portalımızdaki yayınlar kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.