Sağlık Bakanlığı bilimsel çalışmaları sansürlüyor! - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

2 Mart 2021 - 03:55

Sağlık Bakanlığı bilimsel çalışmaları sansürlüyor!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisiyle ilgili araştırma yapmak isteyenler “mevzuat” engeline takılıyorlar.

Sağlık Bakanlığı bilimsel çalışmaları sansürlüyor!
Son Güncelleme :

12 Şubat 2021 - 11:41

 sayfadalogoil

Etik Kurul’dan araştırma izni alan çok sayıda akademisyen ve bilim insanı, Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan Covid 19 Bilimsel Araştırma Kurulu’nu geçemiyorlar.  Uygulamayı değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Bu düzenleme bilimsel araştırmalara müdahaledir. Tekelci bir anlayış akademik özgürlüğün önüne set çekiyor. Türkiye bu gidişle yakında bilimsel içerik üretemez hale gelecek” dedi.

AKADEMİK ALAN ÇÖLLEŞİYOR

Covid-19’la ilgili bilimsel çalışmaların engellenmesi tepki çekiyor. Yapılan düzenleme ile pandemi hakkında çalışma yapacak bilim insanlarının Etik Kurul’un yanı sıra Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Covid 19 Bilimsel Araştırma Kurulu’ndan da izin alması gerekiyor. Uygulamayı eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, uygulamanın bu haliyle bilimsel çalışmaları erozyona uğrattığını ve akademik alanın çok yakında çölleşeceğini açıkladı.

SANSÜR UYGULAMASIDIR

12 Eylül sonrası sansür mekanizması olarak işletilen “Muzır Neşriyat” uygulamasını anımsatan CHP’li Akkuş İlgezdi, “Bilimsel araştırmaların Bakanlık onayına bağlanması açıkça sansürdür. Bu tekçi anlayış bilimsel çalışmaları engelliyor. 12 Eylül rejimi de beğenmediği kitapları, makaleleri “muzır” ilan ederek, yasaklardı. 21. yüzyılda, üstelik tüm dünyanın birlikte mücadele ettiği bir pandemi sürecinde, Covid-19’la ilgili bilimsel çalışmaların ilave izin şartına bağlanması da bilimsel araştırmalara ‘muzır’ muamelesi yapmaktır. Bu kabul edilemez. Bakanlıktan bilimsel araştırmalara müdahale etmemesini talep ediyoruz” dedi.

ÖLÜMLERİN SORUMLUSU KABİNEDİR

Pandemi verilerinin sadece yandaş kişilere verildiğinin altını çizen CHP’li Akkuş İlgezdi, “Söz konusu uygulama nedeniyle Türkiye’de uluslararası çalışmalar yapılamıyor. Açıkça talep ediyoruz: Bilimsel araştırmaları engelleyen “Sağlık Bakanlığı izni” hemen kaldırılmalı, bilim insanları teşvik edilmelidir. Aksi takdirde yaşanacak her ölümün siyasi ve vicdani sorumluluğu kabindedir” açıklamasını yaptı.

BİLİM, KADERCİLİĞE KURBAN EDİLDİ

Bugüne kadar COVID-19 Bilimsel Araştırma Değerlendirme Komisyonu’nun üyelerinin kimler olduğunu ve işleyişinin açıklanmadığını da ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Pandeminin başından beri sürekli biçimde sürecin şeffaf yürütülmesi gerektiğini söylüyoruz. Ancak saray hükümeti eşine baskıcı 3. Dünya ülkelerinde rastlanan uygulamalarda ısrar ediyor. Ne acı ki en çok koronavirüs olgusu görülen ilk 10 ülke içinde olmamıza rağmen dünya literatürüne en az katkıyı biz veriyoruz! Neden? Çünkü kabine pandemiyi sadece vaka/ölüm sayısına indirgiyor. Bu tutum ülkeyi teslim alan kaderci anlayışın en açık göstergesidir.” diye konuştu.

Uzmanlık dernekleri ve tıp camiası tepkili

Pandemi dönemi çalışma yapmak için başvuruda bulunan ama gerekçesiz reddedilen bir çok araştırmacının olduğuna dikkat çeken uzmanlık dernekleri derhal sansüre neden olan ikinci onay mekanizmasının kaldırılmasını talep etti.

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Sağlık Bakanına “Bu sansür mekanizmasından ne zaman vaz geçeceksiniz” diye sordu.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al