SON DAKİKA

Tanık Gazetesi

SAĞLIK KÖTÜYE GİDİYOR, OBEZİTE ARTIYOR

SAĞLIK KÖTÜYE GİDİYOR, OBEZİTE ARTIYOR
29 Haziran 2020 - 8:58

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ülkemizde sağlığın kötüye gittiğini, her geçen yıl obezite oranının arttığını vurgulayarak, “Koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerine gereken önem verilmediği için obezite son 11 yılda yüzde 38,9 oranında arttı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, hazırladığı Obezite Raporu ile koruyucu sağlık hizmetlerinin önemine vurgu yaptı.

CHP’li ilgezdi, “Türkiye’de koruyucu sağlık hizmetlerine gereken önemin verilmemesi obezite artış oranları ile görünür kılınmaktadır” diyerek 15 yaş ve üstü obezite oranının 2008 yılına göre 2019 yılında yüzde 38,9 oranında artarak yüzde 21,1’e yükseldiğini ortaya koydu.

NORMAL KİLOLULAR YÜZDE 16,8 AZALDI

Obezite artarken normal kilolu bireylerin ise 2008’de yüzde 48,2 iken bu oranın yüzde 16,8 azalarak, 2019 yılında yüzde 40,1’e gerileni kaydeden İlgezdi, “Obezite oranı ciddi şekilde artarken, tüm yaş gruplarında ortalama kilolar yıllar itibari ile artmaya devam ediyor. 2008 yılında ortalama kilo 70,8 iken bu rakam 2019 yılında 73,5’e çıkmıştır” diye konuştu.

SAĞLIKTA REFORMUN SONUCU: OBEZİTE

Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi koruyucu sağlık hizmetinin hastalıkların ortaya çıkmasını engelleyerek toplumsal sağlığın güvencesini oluşturduğunun altını çizerek, “Sağlıkta reform diyerek sağlığın ticari bir metaya dönmesini amaçlayanlar korucuyu sağlık önemlerini alınmadığı için obezite 11 yılda yüzde 38,9 oranında artmıştır” açıklamasını yaptı.

Hacettepe Üniversitesi 2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’na göre beş yaş altı çocukların sadece yüzde 8’i fazla kilolu olduğunu vurgulayan İlgezdi, “Obezite 5 yaş sonrası beslenme alışkanlıkları nedeniyle yüzde 21,1’e ulaşmıştır. Bu da toplum sağlığı merkezlerine gereken önemin gösterilmemesi, obezite eğitimlerinin verilmemesi, beslenme ve diyet uzmanlarının yeteri kadar istihdam edilmemesi nedeniyledir” dedi.

BESLENME DERSİ KONMALI.

İlgezdi, obezitenin eğitim hayatı ile artışa geçtiğinin veriler ile ortaya çıktığını ifade ederek, “ Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının beslenme eğitimi için kalıcı bir çözüm için çalışma yapmaları gerekmektedir. Mevcut uygulamada belli yerlerde, sınırlı beslenme eğitimleri yapılmaktadır. Ülkemizdeki birçok okuldaki öğrenci eğitim- öğretim hayatı boyunca hiç beslenme eğitimi almamaktadır. İki bakanlığın eğitimin başladığı ilk sınıftan üniversiteye kadar, diyetisyenler tarafından dengeli ve sağlıklı beslenme dersleri verilmesi sağlanmalıdır” dedi.

 

 losevy 0bulut1
face1 twit1 rekban” width=

Türkiye ve Adana'dan hayata ve yaşama tanıklık ettiğimiz haberleri bulacağınız haber portalımızdaki yayınlar kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.