SANAT MÜZİĞİNİN SEÇME ESERLERİ MEST ETTİ - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 11:35

SANAT MÜZİĞİNİN SEÇME ESERLERİ MEST ETTİ

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Türk Sanat Müziği Korosu, yılın ilk Bahar Konserini verdi

SANAT MÜZİĞİNİN SEÇME ESERLERİ MEST ETTİ
Son Güncelleme :

12 Nisan 2018 - 11:43

 olimpiyat

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Türk Sanat Müziği Korosu, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda sanat müziği severlere muhteşem bir konser verdi.

ÇGC SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLERİNE DEVAM EDİYOR

ÇGC Türk Sanat Müziği Korosu konserinde konuşan, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti korolardan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Saygıdeğer, “Cemiyetimiz her geçen gün daha da iyi işler yapmak için çalışıyor. Bildiğiniz gibi cemiyetimizi yeni bir konseptle üyelerimize daha yaraşır bir hale getirmek için sayın başkanımız ve yönetim kurulumuz büyük çaba sarf ediyor.  Bunun yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklerimize de devam ediyoruz. Bu bağlamda bugün burada bu konserin gerçekleşmesinde başta koro şefimiz Aygül Altınok Tutu’ya, kıymetli saz heyetine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Keman’da Veysel Başözdeş, Ud’da Orhan Karaoğuz, Kanun’da Polat Göçen, Ney’de Servet Tamer, Ritmlerde Emre Behmen, Sancar Tutu ve Şemsettin Özdağ’dan oluşan saz heyetinin, Artaki Candan’a ait Beyati Peşrevi’nin ardından konser, koronun seslendirdiği, ilki Rahmi Bey’e ait Bayati şarkı ‘Gül Hazin Sünbül Perişan Lale Zarın Şevki Yok’ ile başladı.

Koro ikinci olarak Tab’i Mustafa Efendi’ye ait Beyati Yürük Semai ‘Gül yüzlülerin şevkine gel nuş edelim mey’ile devam etti. Sonrasında Tab’i Mustafa Efendiye ait Bayati Nakış Ağır Semaii ‘Çıkmaz derûn-ı dilden efendim muhabbetin’ eserini, Solist Abdurrahman Tekin İnanç, Erol Sayan’ın sevilen eseri  ‘Seni ne çok sevdiğimi söylesem debilemezsin’i Solist Aydın Erciyes seslendirdi.

İLK BÖLÜMDE 8 SOLİST SAHNE ALDI

Kadri Şarman’a ait ‘Sen vefasız bir peri sen zalimin birisin’adlı eseri Hülya Yıldız icra ederken, Fehmi Tokay’a ait ‘Benzemez kimse sana Tavrına hayranolayım’ adlı güzel şarkıyı Hasan Bağırkan seslendirdi. Selahattin Pınar’ın sevilen Beyati Şarkısı ‘Delisin Deli Gönlüm Bin Bir Bereli Gönlüm’ koro tarafından, Selahattin Pınar şarkısı ‘Kalbim yine üzgün seni andım da derinden’ adlı eseri Solist Neriman Aşarsoylu seslendirdi. Koronun en genç solisti ve Adana birinciliği elde etmiş olan Solist Verda Tutu, Orhan Gencebay’a ait ‘Senbenim içimde bir korkulu rüya, Her gün sevip sardığım bir hülyasın’adlı Kürdi eseri icra etti.Solist Müberra Yırtan, Şekip Ayhan Özışık’ın sevilen şarkısı ‘Kulakların çınlasın’ı,  Coşkun Sabah’a ait ‘Dilerim tanrıdan, gülmesin yüzün’adlı Kürdi Şarkıyı ise Solist Mümtaz Yurdaer seslendirirken, konserin ilk bölümü, Ünal Balcı’nın seslendirdiği Coşkun Sabah’ın sevilen şarkısı ‘Ölesiye sevmiştim seni kalbimin kızı’ adlı eserle sona erdi.

İZLEYİCİLER EŞLİK ETTİ

Konserin ikinci bölümü Sanatçı Ceyhun İpteş’in kendi yazdığı şiiri okumasıyla başladı. Saz üstadları Orhan Karaoğuz ve Veysel Başözdeş’in Mahur Makamına Giriş Taksimi’nin ardından koro, İlki Yorgo Bacanos’a ait Mahur şarkı ‘Hala kanayan kalbimi aşk ateşi dağlar’ ve ardından Selanikli Udi Ahmet Efendi’nin sevilen eseri ‘Gel bir daha gül ruyini aç handeni göster’ adlı eserleri seslendirdi. Değerli bestekar Münir Nurettin Selçuk’un ‘Aşıka bağdat sorulmaz’ adlı güzel şarkısını seslendiren Solist Turhan Diler’in ardından, Nuri Halil Poyraz’ın Mahur şarkısı ‘Gittin gideli ben deli divaneye döndüm’ Solist Hatıra Çabuk tarafından, Dr. Şükrü Şenozan’ın sevilen eseri  ‘Bu Sevda Ne Tatlı Ne Tatlı Yalan’ Solist Semir Yalçın tarafından, Dr. Alaeddin Yavaşça’nın sevilen eseri ‘Şimdi bahara erdim, gonca gonca gül derdim’ Solist Ayseri Binöz tarafından icra edildi. İzleyiciler sık sık seçme eserlerden oluşan konserde, şarkılara eşlik etti.

Bahar konseri, koronun seslendirdiği sevilen şarkılar ‘Beyoğlunda gezersin’ve ‘Otomobil uçar gider’ adlı eserler ile sona erdi.

Koro şefi Aygül Altınok Tutu, “Başta Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir ve koromuzun sorumlusu Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Saygıdeğer olmak üzere, sunucumuz Duygu Topal, Sedat Kalfa arkadaşımız olmak üzere saz heyetimiz ve tabiki de benim olmazsa olmazım değerli koro arkadaşlarımın, konserimizde verdiği emek için onlara teşekkür ediyorum ve bizi izlemeye gelen tüm seyircilerimize verdikleri katkıdan dolayı sonsuz teşekkürler ediyorum. Fotoğraflarda; Hulusi Çağlıyan kamera kayıtta Hüseyin Alkan’a da destekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Konser sonrası Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Saygıdeğer, ÇGC Kurucu üyeleri Vahap Unkat ve Musa Alkan ile birlikte Şef Aygül Altınok Tutu’ya ve koronun en genç solisti Verda Tutu’ya çiçek vererek teşekkür ettiler.

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl  boslukicin  chpemek
twittan  boslukicin facetan