ŞARBON TARTIŞILDI! ET YİYELİM Mİ? - Tanık GazetesiTanık Gazetesi

8 Mart 2021 - 05:22

ŞARBON TARTIŞILDI! ET YİYELİM Mİ?

Son dönemlerde gündeme gelen şarbon (Antraks) hastalığı konusunda Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi  Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı ile Çukurova Üniversitesi  Veterinerlik  Fakültesi ortaklaşa bir panele imza attı. Panel’de şarbon hastalığı konusunda hem insanda hem de hayvanda ki komplikasyonları ve tedavi yöntemleri konusunda bilgiler verildi.

ŞARBON TARTIŞILDI! ET YİYELİM Mİ?
Son Güncelleme :

21 Eylül 2018 - 12:07

 sayfadalogoil

Balcalı Hastanesi Hipokrat Konferans Salonu’n da düzenlenen panelin oturum başkanlıklarını Çukurova Üniversitesi  Veterinerlik  Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çelik ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi  Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova yaparken panele katılımda oldukça yüksek oldu.

Panel öncesi konuşan oturum başkanlarından Çukurova Üniversitesi  Veterinerlik  Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çelik, şarbon hastalığı ile geçmişten bu yana tüm dünyada hayvanlarda mücadele edildiğini ifade ederek, fakülte olarak ta bu konuda son derece donanımlı olduklarını kendilerine yetkililerce danışılması yada destek istenmesi durumunda tecrübelerini her şekilde aktaracaklarını ifade etti.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova şarbon hastalığında erken tanının önemli olduğunu, erken müdehale olması durumunda hastanın tedavi edilebildiğini belirtirken eğer geç kalınırsa ölümle sonuçlanan vakalarında yaşandığına dikkati çekti.

Oturum Başkanları’nın açılış konuşmalarının ardından, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi  Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Doktor Öğretim Üyesi Seza İnal şarbonun insan da yaptığı etki konusunda katılımcıları bilgilendirdi. İnal şarbonun tarihçesine de değinerek gelinen noktadaki tedavi yöntemlerini anlattı.

Daha sonra ise Çukurova Üniversitesi  Veterinerlik  Fakültesi’den Doç Dr. Mehmet Halıgür, şarbon   hastalığını hayvan ve insan sağlığı açısından değerlendirdi. Halıgür, özellikle hayvanlarda ölüm sonrası patolojik incelemerde ki bulgular konusunda  katılımcıları bilgilendirdi.

Yine Çukurova Üniversitesi  Veterinerlik  Fakültesi’den Doktor Öğretim Üyesi Cenk Er ise canlı hayvanlarda şarbon görülmesi durumunda yapılması gerekenleri anlattı. Hastalığın hayvanlarda görülmesi durmunda insanları nasıl etkileyebileceği konusunda açıklamalarda bulundu.

Son olarak kürsüye gelen Adana Veterinerler Odası Başkanı Nihat Köse geçen yıl görülen şarbon vakası sayının 70 civarında olduğunu bu yıl ise bu sayının 46 civarında olduğuna vurgu yaparak, durumun çokta korkutucu boyutlarda olmadığına işaret etti. Esas önemli olanın denetim ve ruhsatlı kesim olduğuna dikkati çeken Köse, “bu konuda özellikle yerel yönetimlere büyük görevler düşüyor. Kesimhanelerde mutlaka veteriner hekimin görevlendirilmesi gerekir, bu şekilde hastalıklı hayvan kesimi de bir nebze engellenmiş olur” açıklamasında bulundu.

 

 bizeulasin1

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
whatsappl
twittan

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al